W medycynie zachodniej odczyt pulsu obejmuje pomiar tętna i jest on mierzony razem z ciśnieniem krwi w ramach standardowego badania. Natomiast ajurwedyjski odczyt pulsu pomaga w zdiagnozowaniu zarówno stanu fizjologicznego, jak i psychicznego pacjenta. Pomaga on ocenić stan zdrowia wszystkich głównych narządów w organizmie.
Ajurwedyjski odczyt pulsu
Odczyt ten to nieinwazyjny proces, który nie tylko eliminuje objawy, ale pomaga określić pierwotną przyczynę choroby oraz wszelkie problemy zdrowotne. Ajurweda stara się jako całość doprowadzić ciało, umysł i ducha do równowagi. Ta równowaga zostaje zakłócona w wyniku niezdrowych nawyków, jak nieregularna dieta, nieregularny tryb życia, wysoki stres, zła higiena snu, a nawet zmiany pogody. Dzięki ajurwedyjskiemu odczytywaniu pulsu lekarz może wykryć subkliniczne zmiany w doszach u stosunkowo zdrowego pacjenta.
Jak prawidłowo dokonać ajurwedyjskiego odczytu pulsu
Nadi pariksza polega na zwracaniu uwagi na wibracje i częstotliwość tętna na różnych poziomach tętnicy promieniowej w nadgarstku. Lekarz lub osoba praktykująca ajurwedę delikatnie kładzie palec wskazujący, środkowy i serdeczny na wgłębieniu pod nadgarstkiem pacjenta. Ich ręce muszą być stabilne, a umysły spokojne aby obserwować jakość pulsu pod każdym palcem. Sygnały uzyskiwane z tych miejsc wynikają nie tylko ze skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych, ale także z ruchu krwi w tętnicy. Pod palcem wskazującym możemy wyczuć doszę Vata. Z kolei doszę Pitta wyczuwamy pod środkowym palcem. Palec serdeczny to miejsce, w którym czujesz doshę Kapha. Sygnały i kształty fal uzyskane z trzech dokładnych lokalizacji Vata, Pitta i Kapha nadi (linii energetycznych) mają kształt podobny do ruchu odpowiednio węża, żaby i łabędzia.
Ajurwedyjskie spojrzenie na puls
Według Ajurwedy puls ma siedem warstw. Pierwsza warstwa to prakruti, czyli puls reprezentujący twoją konstytucję. Ta warstwa jest stała. Siódma warstwa to ta, w której mierzy się brak równowagi doszy, znany również jako vikruti. Warstwa ta ulega wahaniom, ponieważ reprezentuje brak równowagi w organizmie. Pozostałe pięć warstw jest bardziej skomplikowanych, więc na razie zostawię tylko te dwie.
Ajurwedyjski odczyt pulsu a polepszenie życia
Dla osoby praktykującej Ajurwedę nadi pariksha to narzędzie, które pozwala ocenić stan bycia. Za dużo kawy oraz długa wędrówka może sprawić, że puls wykaże brak równowagi Vata w siódmej warstwie. Natomiast godzinę później nie odczujesz już żadnych problemów z Vatą. Tak właśnie może wyglądać tymczasowe vikruti, a pory roku mają ogromny wpływ na nasze dosze i odczyty tętna!
Ajurwedyjskie czytanie pulsu można wykorzystać do oceny wszystkich trzech dosz Vata, Pitta i Kapha, a także stanu psychicznego, emocjonalnego, fizycznego i duchowego pacjenta. Nadi pariksha to jeden z ulubionych sposobów oceniania pacjentów, ponieważ ma zarówno charakter medytacyjny, jak i ujawnia szczegóły dotyczące zdrowia pacjenta i jego różnych systemów wewnętrznych. Może nam także powiedzieć o tym, kiedy zbliża się “koniec”.
Treści mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i nie należy ich interpretować jako porady lekarskiej. Informacje te nie są przeznaczone do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.