Czarne plamy na naczyniach miedzianych
Artykuł zawiera lokowanie marki własnej.
Kupując naczynia miedziane należy pamiętać, że z czasem zmieniają one kolor, a na ich powierzchni pojawiają się plamy (czarne, szare, brązowe). Czernienie naczyń miedzianych oraz zmiana ich koloru to naturalny proces utleniania się. Zjawisko to występuje w przypadku miedzi pozbawionej domieszek metali ciężkich. Czarne plamy na naczyniach miedzianych.
Dlaczego na naczyniach miedzianych pojawiają się czarne plamy?
Naczynia miedziane stały się modnym dodatkiem użytkowym o walorach dekoracyjnych. Nie tylko służą do uzdatniania wody nasyconej jonami miedzi ale stanowią również ozdobę wnętrz. Niestety w trakcie użytkowania ich wygląd zmienia się i pojawiają się plamy. Jednak należy pamiętać, że proces ten to pozytywny objaw, gdzie masz pewność o doskonałym składzie.
Przyczyną utleniania się miedzi jest dostęp powietrza oraz jego wilgotność, natomiast tlenki miedzi nie wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Zmieniają one delikatnie smak wody, powodując metaliczny posmak. Wtedy należy wyczyścić nasze naczynie pastą z soli i z soku z cytryny.
Co to jest patyna?
Miedź wystawiona na działanie czynników atmosferycznych pokrywa się z czasem zielonkawym nalotem. Potocznie nazywany jest on patyną i jest to naturalna warstwa ochronna, która zabezpiecza ją przed korozją. Spośród zabytków bardzo łatwo możemy zauważyć zastosowanie miedzi w budownictwie. Od dachów słynnych zamków i katedr w Europie, aż po miedzianą Świątynię w Chinach.
Plamy a jakość miedzianych naczyń
Ponieważ miedź wyłapuje zanieczyszczenia z wody, powietrza i osiadają na ściankach naszych naczyń . Wyglądają one jak ciemne plamy, a im więcej zanieczyszczeń tym zabarwienie ma ciemniejszy kolor. Również niewłaściwe czyszczenie naczyń miedzianych może powodować powstawanie plam lub ciemnienie całych powierzchni i utratę blasku.
Z kolei wlewając wodę z filtrów dzbankowych lub takich, które wykorzystują węgiel aktyny musimy się liczyć z zabarwieniem miedzi. Są regiony w Polsce, gdzie woda z kranu jest bardzo złej jakości i wtedy naczynia miedziane ciemnieją nawet po 2 dniach użytkowania.
Wiele osób uważa, że plamy na naczyniach świadczą o ich złej jakości. Są oni w błędzie, ponieważ wysoka jakość miedzi i jej czystość objawia się właśnie utlenianiem, czyli jej matowieniem, ciemnieniem oraz plamami.
[fusion_woo_shortcodes]
Jak czyścić naczynia miedziane?
Do czyszczenia naczyń miedzianych wystarczy użyć dwa naturalne składniki – sól kuchenną drobnoziarnistą oraz sok z cytryny. Składniki najlepiej wymieszać ze sobą do częściowego rozpuszczenia się soli, a następnie przy użyciu miękkiej gąbki delikatnie wyczyścić naczynie. Następnie dokładnie spłukujemy mieszankę pod bieżącą wodą i wycieramy ręcznikiem papierowym. W przypadku intensywnych plam należy wykonać tę czynność intensywniej. Należy pamiętać, aby mieszankę tą nie pozostawiać na miedzi zbyt długo, gdyż może to doprowadzić do wytrawienia się miedzi. Pojawi się wówczas zielony nalot, niekorzystny dla naszego zdrowia, który należy się szybko pozbyć.
Co może zniszczyć nasze naczynia miedziane?
- Mycie w zmywarce. Naczynia miedziane są zbyt delikatne!
- Gorąca woda. Może ona doprowadzić do uszkodzenia i zniszczenia naczyń.
- Ostre, druciane gąbki. Mogą trwale zarysować ich powierzchnię.
- Woda. Samą wodą nie jesteśmy w stanie usunąć pojawiających się tlenków i zanieczyszczeń.
Ciemne plamy na naczyniach miedzianych dają nam pewność, że produkt jest wysokiej jakości, a zanieczyszczenia z wody nie trafiają do naszego organizmu.