Naczynia miedziane a plamy

Naczynia miedziane znane są już od bardzo dawna, a w wielu historycznych wykopaliskach pierwsze naczynia kuchenne wykonane były właśnie z miedzi. Pierwsza pisemna wzmianka o miedzi pochodzi z 2500-2200 lat p.n.e. W starożytności ludzie bardzo dobrze znali właściwości tego metalu i stosowali go w leczeniu złamań, bólów głowy oraz stanów zapalnych. Poniżej naczynia miedziane a plamy.

Naczynia miedziane a plamy

Naczynia miedziane wraz z upływem czasu zmieniają kolor, a na ich powierzchni pojawiają się plamy (czarne, szare, brązowe). Ponieważ miedź przechwytuje zanieczyszczenia, ciemne przebarwienia na naczyniach miedzianych to po prostu zanieczyszczenia z wody i powietrza. Im więcej zanieczyszczeń tym szybciej naczynia miedziane tracą swój naturalny kolor, dlatego ważne jest odpowiednie czyszczenie. Poniżej kilka cennych wskazówek dotyczących użytkowania naczyń miedzianych.

Czyszczenie naczyń miedzianych a plamy

Nieodpowiedni sposób czyszczenia naczyń miedzianych przeznaczonych do oczyszczania i uzdatniania wody sprawia, że mogą pojawić się nieestetyczne plamy. Dlatego należy czyścić je w odpowiedni sposób, który jest polecany. Wykorzystywanie innych sposobów jest nie tylko nieskuteczne, ale również przyczynia się do powstawania kolejnych przebarwień na miedzi.

Woda z filtrów węglowych a miedź

Do naczyń miedzianych należy wlewać wodę bezpośrednio z kranu lub naturalnego źródła unikając stosowania różnego rodzaju filtrów oczyszczających. Filtry, w których wykorzystywany jest węgiel aktywny, sprawiają, że naczynia miedziane zmieniają kolor, ponieważ węgiel barwi miedź.

Również woda w naszych kranach, w zależności od regionu i kraju zamieszkania, może różnić się jakością oraz zawartością zanieczyszczeń. Stare wodociągi i rury również mają wpływ na zanieczyszczenie wody kranowej. W takiej sytuacji już po 1-2 dniach użytkowania na naczyniach miedzianych pojawiają się plamy lub przebarwienia.

Dodatek owoców do wody a plamy na miedzi

Plamy na naczyniach miedzianych mogą pojawić się, gdy dodamy do nich owoce, soki i inne dodatki. Jeśli chcemy naturalnie wzbogacić smak wody uzdatnionej w naczyniu miedzianym najlepiej przelać ją do szklanki lub szklanego dzbanka i dopiero dorzucić dodatki. Należy pamiętać, że kwasy owocowe znajdujące się w owocach mogą reagować z miedzią.

WAŻNE! Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu naczyń miedzianych.
Zalecamy co najmniej 1-2 razy w tygodniu dokładnie umyć je za pomocą soku z cytryny połączonego z solą kuchenną. Informacje te znajdują się na opakowaniu produktu. Naczynia miedziane a plamy.

 

 

Podobne wpisy