Artykuł zawiera lokowanie produktu

W obecnych czasach jeśli chodzi o odżywianie króluje wygoda. Dotyczy to nie tylko plastikowych butelek po wodzie ale także pudełek z przetworzoną żywnością. Warto zastanowić nad tym, ponieważ moda na szybką dietę przeminie, a wtedy będziesz potrzebować napełnić się fizycznie, emocjonalnie i duchowo. Skorzystaj z poniższych starożytnych praktyk opisanych w Mądrości Życia Ajurwedy, aby na wiosnę odnowić i oczyścić swoje jedzenie.

Odżywianie z Ajurwedą

  1. Uporządkuj spiżarnię. Wszelkie batony odżywcze oraz proszki sprawiają ważenie być pełne superfoods. Cała gama tych „zdrowych” przekąsek nie tylko zatyka twoją spiżarnię ale również ciało. Pozbądź się pakowanej żywności i zamiast tego zrób miejsce na świeżą, pełnowartościową żywność.
  2. Zmień dietę. Wiosna to czas, w którym warto jeść lekko. Acharya Shunya (pionierska nauczycielka duchowa) mówi: „Nie jesteśmy w stanie strawić tego samego jedzenia, co zimą”. Wraz ze zmianą pogody na zewnątrz musimy także zmienić to, co jemy. W swojej książce zaleca na wiosnę stosować potrawy ostre (np. czosnek, imbir i musztarda), cierpkie (np. soczewica, niedojrzałe banany i żurawina) oraz gorzkie (np. warzywa liściaste i gorzkie przyprawy, takie jak kurkuma i kozieradka).
  3. Psychologia żywienia. Psychologiczny wpływ wyśmienitej kuchni na trawienie jest częścią mądrości Ajurwedy. Dlatego warto korzystać z eleganckich sztućców, naczyń, a nawet świec przechowywanych na specjalne okazje i używać ich codziennie.
  4. Pozbądź się plastikowych butelek po wodzie. Naturalnie przegotowana i schłodzona woda pitna jest dobra na trawienie oraz pomaga przy pragnieniu, zaparciach, a nawet czkawce. Mówi się, że woda pitna przegotowana do połowy jej ilości jest szczególnie dobra wiosną i może pomóc w utracie wagi. Pozbądź się plastikowych butelek i zamiast tego pij wodę w pojemniku szklanym, miedzianym, lub glinianym.
  5. Oczyść umysł. Wielu z nas je z powodów czysto fizycznych, jak również z sytuacji stresujących. Ajurweda natomiast koncentruje się na jedzeniu, które wpływa na nasze myśli i emocje. Shunya pisze: „Kiedy spożywamy jedzenie z szacunkiem i pełną miłości świadomością medytacyjną, nasze ciała napełniają się promiennym zdrowiem i boskim dobrostanem”. Niezależnie od tego, czy jesz sam, czy z innymi, do każdego posiłku należy wprowadzić spokojny i skupiony umysł.
  6. Oczyść trawienie. Jedzenie, gdy nie jesteś głodny, oraz podjadanie mogą wytwarzać toksyny w organizmie i uniemożliwiać pełne trawienie. Podobnie zimne napoje, takie jak koktajle i mrożona kawa, gaszą trawienie, powodując zaparcia. Prostym sposobem na utratę wagi i oczyszczenie trawienia jest zaprzestanie jedzenia i picia zimnych pokarmów.

Wiosna to pora odnowy. Proste zmiany, które wprowadzisz w życie, mogą dać ci nowy start, co będzie miało ogromny wpływ na twoje ciało, umysł i duszę.