Dzisiejsze badania potwierdzają, że jedzenie bananów poprawia nasz wzrok, oraz zapobiega problemom związanym z wizją. Zawarte w bananach karotenoidy przekształcają się w witaminę A, która chroni nasze oczy. Ponadto, błonnik i węglowodany zawarte w bananach pomagają regulować pracę jelit. W ten sposób można pozbyć się przewlekłych zaparć. Banany redukują także wrzody żoładka.

Jeśli czujemy się zestresowani, czy chcemy poprawić swój nastrój psychiczny to warto zjeść banana. Banan zawiera zwiazek Tryptofan – jest to rodzaj aminokwasu, który działa jako neuroprzekaźnik co pozwala na stabilizację nastroju. Podczas stresu organizm traci potas, więc kiedy zjemy banana poziom potasu jest równoważony.

Wpływ bananów na nasze zdrowie jest znany od  niepamiętnych czasów. Banan zawiera związki przeciwutleniające, dzięki którym korzystnie wpływa na nasze nerki, zmniejszając tym samym produkcję kamieni nerkowych. Spożywanie bananów zwiększa wchłanianie wapnia, rezultatem czego kości stają się silniejsze.

Poleca się spożycie tego owocu osobom, które mają wysokie ciśnienie,  ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, poprzez obniżenie ciśnienia krwi ze względu na niską zawartość sodu i potasu.

Spożywanie bananów poleca się także osobom, które wykonują duży wysiłek fizyczny, ponieważ zawarte w bananach zdrowe węglowodany zwiększają energię.

 

Podsumowując, banan zawiera jedynie 108 kalorii, a zawarta w nim witamina B6 skutecznie działa w zakresie zmniejszenia otyłości. Działa ona przeciwzapalnie.  Badania potwierdzają, że zmniejsza zachorowalność na cukrzycę typu II, choroby układu krążenia, utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Banany, podobnie jak inne owoce, według Ayurvedy powinno się jeść dojrzałe, gdyż  po zjedzeniu ich szybko wpłynie to na podniesienie w organizmie energii Ojas, co przełoży się na lepszą odporność, siłę i szczęście. Innymi słowy, po zjedzeniu są one przekształcane są w rase – odrzywczy fluid. Jednakże, w Ayurvedzie są zaliczane do kategorii smaku jako kwaśnie, więc nie powinny być łączone z mlekiem.