Stany nerwowe, depresje, brak minerałów, czy nie prawidłowe odżywianie powodują dzisiaj problemy ze snem. Aktualnie problem z zasypianiem dotyka dzisiaj dużą część społeczeństw na świecie. Brak odpowiedniej ilości snu u osób staje się dziś tzw. chorobą cywilizacyjną. Odpowiednia ilość snu jest dla nas niezbędna, z uwagi na to, że w tym czasie jest w naszych organizmie produkowany OJAS, który jest fundamentem naszego zdrowia psychicznego, czy dobrego zdrowia fizycznego.

Ajurweda posiada wiele remediów na poprawę snu. Oprócz preparatów ziołowych istnieje wiele wspaniałych przepisów na poprawę snu w postaci drinków jak dla przykładu ten prosty, ale jakże wspaniały w smaku napój bananowy ze szczyptą cynamonu. Istota tej receptury polega na tym, że napój ten musi być wypity 1 godzinę przed snem.

Banan od czasów starożytnych stosuje się na bezsenność, ponieważ posiada wiele aminokwasów. Zawiera tryptofan, który wpływa na poziom serotoniny regulującej sen. Banan jest bogaty w potas, żelazo i wapń i inne minerały, które wpływają na spanie. Dodatkowo, cynamon zawiera eugenol, oraz inne związki chemiczne, które nadają mu aromatyczny zapach. Ponadto, cynamon pomaga organizmowi odpocząć. Poprawia krążenie krwi, trawienie.

Składniki:

1/2 litra wody

1 surowy banan

1/4 łyżeczki cynamonu

Sposób przygotowania:

 

Zagotować wodę, a następnie wrzucić do niej pokrojonego w plastry dojrzałego banana. Gotować około 10 minut. Potem przelać wodę z bananem do szklanki i posypać szczyptą cynamonu. Należy pamiętać, aby wypić ten napój na 1 godzinę przed spaniem.