Ayurvedyjska perspektywa – Kawa

Czy picie kawy jest dobre dla naszego zdrowia z punktu widzenia Ayurvedy? Jest to dziś często stawiane pytanie. Picie kawa stało się można powiedzieć swoistym rytuałem, koniecznością by rozpocząć często nowy dzień. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. Pijemy niejednokrotnie nie tylko jedną filiżankę kawy, ale nawet po kilka kaw dziennie. Istnieje kilka wytycznych w Ajurwedzie dotyczących picia kawy w odniesieniu do konstytucji człowieka.

Kawa może zrównoważyć osoby o konstytucji kapha, która jest reprezentowana przez elementy Ziemia + Woda. Osoby o konstytucji ciała typu kapha charakteryzuje duża masa ciała, zatrzymanie wody w ciele. Kapha jest ciężka i powolna. Ponieważ kawa podnosi temperaturę na tkankach to wypicie 1 filiżanki kawy dla nich jest nawet dobrą rzeczą, gdyż równoważy ich konstytucję. Sytuacja wygląda już nieco inaczej u osób o konstytucji Pitta , czyli kombinacji elementów  – Woda + Ogień. Na podstawie zasady, iż podobne wzmaga podobne, gorący efekt kawy jeszcze silniej rozgrzeje u tych osób ciało i umysł. Jeśli osoba ma Pittę w nierównowadze do kawa jeszcze bardziej pogorszy jej stan cieplny, co może przełożyć się na większy stan cechy irytacji, czy też przegrzania fizycznego ciała. Kawa jest z natury kwaśna, tak więc osoby mające w nierównowadze Pittę powinny być bardzo ostrożne, szczególnie te, które mają problemy z trawieniem, czy maja wypryski na twarzy lub ciele, albo mają refluks lub zgagę. Ponadto, wypicie kawy u tych osób może inicjować większą złość i skłonność do osądów. Osoby o wysokim poziomie energii VATA – Powietrze + Eter, szczególnie kiedy mają zaparcia, mogą nawet się po wypiciu kawy poczuć gorzej. Dla tych osób poleca się dodanie śmietanki kremowej do kawy, aby obniżyć kwasowość. Dla Pitty lepiej jest pominąć śmietankę i słodzenie kawy, a na pewno powinny to uczynić osoby o konstytucji Kapha, gdyż osłodzenie kawy i dodanie śmietanki może doprowadzić u nich do zablokowania kanałów i powiększenia masy ciała. Generalnie mówiąc, zaleca się pić jedynie 1 filiżankę kawy dziennie dla każdej konstytucji ciała. Jeśli chodzi o najlepszy czas na picie kawy to poleca się czas pomiędzy 06:00 – 10:00 gdyż jest to czas kiedy panuje faza kapha. Zatem zwiększony Agni po wypiciu kawy może przeciwdziałać opieszałości, czy ospałości w tym czasie. Niemniej jednak należy pamiętać, że mówimy o małych ilościach wypitej kawy, jej nadmiar może przynieść nam poważne komplikacje zdrowotne jak dla przykładu  kawa wyczerpuje nadnercza. Ayurveda ostrzega, że kawa może być dla nas szkodliwa. Najlepiej wypić najpierw trochę ciepłej wody z cytryną i odrobina miodu i jeśli możliwe pić kawę na pełny, a nie pusty żołądek. Wypicie kawy na pusty żołądek spowoduje zakwaszenie. Ale problem jest jeszcze bardziej złożony, gdyż jeśli pijemy kawę bez certyfikatu to może ona zawierać pozostałości pestycydów, które wytwarzają w organizmie materiał toksyczny zwany AMA – nazywany matką wszystkich chorób. Konkluzja jest taka, że w Ayurvedzie poleca się picie kawy po posiłku, czyli np. po śniadaniu. Warto zadać sobie pytanie czy kawa pomaga nam, czy raczej nam szkodzi ?. Każdy powinien dokładnie zaobserwować po sobie jak czuje się po kawie.

 

 

Patrząc z innej perspektywy ziarno kawy zawiera silny przeciwutleniacz zwany kwasem chlorogenowym, który trochę słabnie w wyniku procesu palenia kawy. W Ayurvedzie picie kawy powoduje nabywanie cech tzw, radżasowych, które niekorzystnie wpływają na umysł. Kawa należy do silnie jednak uzależniających napojów. Może podrażniać błonę śluzową jelit, co powoduje przewlekłe zaparcia. Może wysuszać naszą skórę i drogi oddechowe. Uzależnienie od kawy może jednak wywołać jeszcze szereg innych chorób jeśli pijemy więcej filiżanek kawy podczas dnia.

Podobne wpisy