Kurkuma, czyli (Curcuma longa) jest znana ludzkości od tysięcy lat. Jest wykorzystywana w wielu kulturach nie tylko w kategorii żywności. Ma szerokie zastosowanie także jako środek leczniczy do stosowania zewnętrznego. W Indiach tradycyjnie łączy się ją z ciepłym mlekiem.  Dlaczego zatem jest sprzedawana w sklepach jako suplement diety prawie na całym świecie?

Kurkuma jest szczególnie mocno badaną dziś rośliną w medycynie. Zawiera ona szczególne składniki lecznicze znane kurkuminoidy i stwierdzono, że hamują one kilka enzymów zapalnych. Korzyści jakie płyną ze stosowania kurkumy w naszym codziennym zabieganym życiu są wręcz zadziwiające. Dla przykładu, kurkuma stymuluje pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jest skutecznym remedium do leczenia objawów niestrawności. Zwiększa przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). U osób posiadających wysoki poziom cholesterolu obniża poziom nagromadzenie blaszek w tętnicach. Kurkuma może być także stosowane miejscowo, w postaci pasty w leczeniu infekcji skórnych, ale powinno się zachować ostrożność, ponieważ może ona pozostawić tymczasowe plamy na skórze lub plamy na odzieży.

Kurkumę można z powodzeniem łatwo włączyć do naszego codziennego życia nie tylko jako element składowy naszej diety. Kurkuma przynosi również niezwykłe korzyści w zakresie kosmetyki twarzy. Silnie opóźnia proces starzenia się skóry, niszcząc skutecznie destrukcyjne wolne rodniki.

Wystarczy, aby połączyć kurkumę z jogurtem w formie pasty i nałożyć na twarz lub ręce na krótki okres czasu, aż maseczka wyschnie. Następnie maseczkę zmywamy ciepłą wodą. Ta prosta kuracja nadaje naszej skórze natychmiastowy blask, staje się ona bardziej gładsza i bardziej elastyczna.

 

 

Wypicie szklanki gorącego mleka z jedną łyżeczką kurkumy w proszku leczyć suchy kaszel, astmę i inne problemy z oddychaniem. Poleca się szczególnie picie tego napoju przed snem. Kurkuma znana jest dobrze ze swoich właściwości oczyszczających krew. Pomaga w rozkładzie tłuszczu podczas procesu trawienia. Dla przykładu, połączenie równej ilości czarnej soli i kurkumy w proszku z ciepłą wodą pomaga prawidłowo trawić pokarm. Kurkuma wpływa znacząco na energetykę komórkową, a to z pewnością przełoży się na nasz lepszy i wydajniejszy dzień.