Podstawową korzyścią ze stosowania olejku lawendowego jest to, że posiada on zdolność do eliminowania napięcia nerwowego, łagodzi ból, poprawia krążenie krwi, a także leczy problemy z oddychaniem. Zapach olejku lawendowego niesie ze sobą wyjątkowo czysty aromat.

Jego unikatowe właściwości znalazły zastosowanie nie tylko w aromaterapii. Zapach olejku lawendowego doskonale odstrasza owady jak komary muszki czy ćmy. Olejek ma właściwości przeciwzapalne, więc łagodzi on również stany podrażnienia skóry.

Olejek lawendowy niesie ze sobą silne właściwości terapeutyczne, jak dla przykładu indukuje sen. Dlatego, poleca się go przede wszystkim osobom, które maja problemy z zasypianiem. Dobrą metodą jest spryskanie poduszki kilkoma kroplami tego olejku. Jego zapach jest uspokajający stanowi on doskonały tonik na układ nerwowy. Może być pomocny w leczeniu migreny, bólu głowy, depresji lub stresu. Badania potwierdzają, że wdychanie olejku lawendowego w znacznym stopniu obniża poziom stresu psychicznego, a jednocześnie zwiększa aktywność umysłową.

Poleca się wdychanie tego olejku dla osób, które posiadają problemy z oddychaniem, w tym infekcje z gardłem, astmą, czy zatokami.

Jego silne terapeutyczne właściwości opisuje Ayurveda, która zaleca stosowanie czystego olejku lawendowego przeciw wypadaniu włosów. Ogólnie lista korzyści płynących ze stosowania tego olejku jest bardzo długa i polecam go wszystkim gorąco.