Żylaki to stan, który dotyka wiele osób. Często charakteryzuje się opuchniętymi nogami oraz wypukłymi żyłami, które występują w nogach i stopach. Jeśli często odczuwasz bolesność mięśni, zwłaszcza kończyn dolnych lub zauważasz tam również wyraźne ciemnoniebieskie lub fioletowe przebarwienia może to świadczyć o żylakach. Spędzanie dużej ilości czasu na krześle, problemy z wagą, ciąża, a nawet problemy trawienne, takie jak zaparcia lub wzdęcia, mogą przyczyniać się do tej dolegliwości. Żylaki można leczyć chirurgicznie i niechirurgicznie. Niektóre przypadki żylaków są łagodne i wymagają podstawowego leczenia.

Ajurwedyjskie leczenie żylaków

Według Ajurwedy każda osoba składa się z unikalnej proporcji trzech dosz. Należą do nich Vata (powietrze), Pitta (woda i ogień) oraz Kapha (ziemia). Każda dosha wpływa na określone funkcje organizmu, a zaburzenia równowagi mogą prowadzić do chorób. Żylaki to stan, który objawia się jako brak równowagi doszy Vata, dlatego też ajurwedyjskie leczenie żylaków koncentruje się na uspokojeniu tej doszy. Może obejmować zmiany żywieniowe, medyczne, jogiczne i inne.

Objawy żylaków

Najbardziej zauważalnym objawem żylaków jest skręcona, niebieska lub fioletowa żyła tuż pod powierzchnią skóry. Inne objawy obejmują:

  • Wybrzuszone żyły: niebieskie lub fioletowe, skręcone, podobne do liny. Pojawiają się na nogach, kostkach i stopach. Mogą rozprzestrzeniać się stopniowo i tworzyć skupiska.
  • Ciężkie nogi: szczególnie po ćwiczeniach, gdzie mięśnie nóg mogą być ciężkie, wyczerpane lub powolne.
  • Swędzenie: skóra wokół żylaków może swędzieć.
  • Ból nóg: zwłaszcza za kolanami, nogi mogą być obolałe, czemu towarzyszą skurcze mięśni.
  • Obrzęk: nogi, kostki i stopy mogą puchnąć i pulsować.
  • Wrzody i przebarwienia skóry: żylaki mogą powodować brązowe przebarwienia skóry. Owrzodzenia żylne (rany) na skórze mogą wynikać z ciężkich żylaków.

Żylaki pojawiają się w dolnej części ciała, zwykle na łydkach, kostkach i stopach. Obszar miednicy to kolejne miejsce, gdzie mogą się pojawić żylaki Szczególnie u kobiet, które właśnie urodziły. Niepłodność może również wynikać z żylaków.

Ajurwedyjskie leczenie żylaków

Ajurweda na żylaki

Cofanie się krwi powoduje, że żyły stają się nienormalnie skręcone, powiększone i opuchnięte. W Ajurwedzie żylaki znane są jako „Siraja Granthi”, gdzie „Siraja” oznacza żyły i struktury rurkowe zaangażowane w przepływ krwi, a „Granthi” oznacza stan zapalny przypominający cystę. Żyły są kanałami, które transportują odtlenioną krew z nóg do serca. Serce posiada struktury, które zwane są zastawkami. Powstrzymują one cofanie się krwi. Zawory te osłabiają się z powodu stania oraz nadmiernego obciążania nóg. W rezultacie krew płynie w złym kierunku, powodując obrzęk i rozszerzanie się żył. Otyłość, cukrzyca, ciąża i nadciśnienie to tylko kilka stanów, które mogą powodować żylaki.

W ajurwedzie występuje kilka potężnych ziół, które posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i równoważące doszę.  Są one zawartye w starożytnych pismach ajurwedyjskich, takich jak Charaka Samhita i Sushruta Samhita. Zioła te służą jako skuteczne naturalne terapie w leczeniu żylaków. Mogą one poprawić krążenie, rozjaśnić przebarwienia na skórze, naprawić uszkodzone naczynia krwionośne w żylakach i zapobiec nawrotom tego ciężkiego stanu.

Ajurwedyjskie środki na żylaki

Sariva

Korzenie Sariva pomagają w leczeniu problemu żylaków. Zawierają one związki roślinne, które mogą poprawić koloryt skóry i zmniejszyć ból. Wyekstrahowane korzenie są nakładane miejscowo na dotknięty obszar jako lek lub maść.  Oczyszczające krew właściwości Sariva pomagają eliminować zanieczyszczenia i regulować przepływ krwi.

Manjistha

To ajurwedyjskie zioło, które leczy żylaki, uprawiane jest w Indiach. Ma silne właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć obrzęk nóg oraz zmniejszyć objawy żylaków. Roślina ta pomaga zrównoważyć poziomy Vata, Pitta i Kapha, eliminuje zanieczyszczenia krwi i poprawia krążenie. Jest to sprawdzony środek ajurwedyjski, który jest szczególnie skuteczny w leczeniu żylaków. Leczy również uszkodzone żyły i naczynia krwionośne , jednocześnie nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Oczyszcza skórę z plam i niedoskonałości, które powodują żylaki.

Chirabilva

Zioło to pochodzi z Indii. Chilrabilva to naturalny środek oczyszczający krew, który można spożywać lub stosować miejscowo. Żylaki i inne schorzenia związane z tridoszą można leczyć za pomocą kory i liści drzewa. Ta roślina przywraca równowagę żyłom i dotkniętemu obszarowi. Odwar z kory jest również spożywany aby rozpuścić skrzepy krwi w podudziach. Podaje się go w postaci pasty sporządzonej z wyciągu z kory drzewa. Leczy żylaki i zmniejsza przebarwienia. Ekstrakt z kory i liści mieszamy, aby przygotować pastę, a następnie nakładaamy ją na dotknięty obszar.

Gotu Kola

Kolejne pomocne zioło, Gotu Kola, które ma szeroki zakres właściwości leczniczych oraz zastosowań terapeutycznych. Gotu Kola bogata jest w żelazo oraz inne minerały. Znana również jako wąkrotka azjatycka, która wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Aby wzmocnić działanie zioła Gotu Kola można spożywać go z sokiem lub innym napojem ziołowym. Poprawia on krążenie i pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi w organizmie. Spożywając koktajl ziołowy zawierający sok z liści Gotu kola, możemy radykalnie zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny​​. Dzieje się tak, ponieważ Gotu kola posiada znaczną ilość przeciwutleniaczy triterpenoidowych, które pomagają w naprawie uszkodzonych naczyń krwionośnych i wewnętrznej struktury żył.

Zapobieganie żylakom

Bardzo ciężko całkowicie zapobiec pojawieniu się żylaków. Jednak prowadząc aktywny, zdrowy tryb życia można zminimalizować ryzyko ich zachorowania. Oto kilka wskazówek sugerowanych przez ekspertów ajurwedy, aby zapobiegać i leczyć żylaki:

  • Unikaj stania przez dłuższy czas.
  • Rób częste przerwy na rozciąganie i poruszanie się, zwłaszcza jeśli Twój zawód wymaga od Ciebie stania na nogach lub ciągłego siedzenia.
  • Aby zwiększyć przepływ krwi do serca warto podnosić nogi powyżej pasa.
  • Kontroluj swoją wagę. Zrzucenie dodatkowych kilogramów obniża ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych.
  • Rzuć palenie. Niszczy ono tętnice krwi, zmniejsza przepływ krwi i prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.
  • Unikaj bezczynności przez dłuższy czas, aby poprawić krążenie.
  • Odzież wspierająca, taka jak skarpety i rajstopy podtrzymujące, może wspomagać przepływ krwi i uciskać żyły, spowalniając postęp żylaków.
  • Noś odpowiednio dopasowaną odzież, nie zbyt ciasną.

Ajurwedyjskie zioła i leki na żylaki są doskonałym wyborem, ze względu na ich skuteczność oraz minimalne skutki uboczne. Brak równowagi Vata (wiatr i przestrzeń), rakta (krew) i pitta (ciepło), według Ajurwedy, prowadzi do żylaków. Ajurwedyjskie leczenie żylaków to głównie przywrócenie właściwej równowagi między tymi trzema czynnikami. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu zdrowego trybu życia i stosowaniu pełnowartościowej diety. Wszelkie zmiany stylu życia, które można wprowadzić aby zrównoważyć doszę Vata, takie jak unikanie stresu, dobry sen i utrzymywanie regularnego harmonogramu dnia, pomagają przezwyciężyć żylaki.