Niezwykłe korzyści zdrowotne odnosimy ze spożywania daktyli. Kiedy doświadczamy zaparć, czy mamy zaburzenia jelitowe, choroby serca, niedokrwistość, i inne schorzenia. Daktyle są niezwykle bogate w wiele witamin z grupy A, K, B kompleks, minerały, czy błonnik. Te smaczne owoce zawierają w sobie olej, siarkę, wapń, żelazo, potas, fosfor, mangan, miedź i magnez. Niektórzy twierdzą, że aby osiągnąć dobre zdrowie wystarczy zjeść w ciągu dnia tylko jeden owoc, by dieta nasza była zrównoważona. Faktem jest, że są doskonałe również na wzmocnienie mięśni, a dodatkowo duża zawartość w nich fosforu korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Dzisiejsze badania naukowe potwierdzają również, że spożywanie daktyli zmniejsza ryzyko wystąpienia nawet raka jamy brzusznej. Daktyle znacząco zwiększają poziom energii po 30 minutach od ich spożycia. Od niepamiętnych czasów są znane, między innymi jako wspaniałe remedium na oczy. Owoce palmy daktylowej uprawiane są na całym świecie i istnieje ich, aż sto gatunków. Najbardziej cenione są daktyle z Maroka – odmiana Medjool. Są ogromne, bardzo słodkie i soczyste.

Ogólnie daktyle równoważą wszystkie trzy energie w organizmie, ale osoby z nadwagą powinny raczej bardzo ograniczyć ich spożycie, ponieważ mogą zwiększyć u nich masę ciała.  Wpływ daktyli na nasze ciało z perspektywy ajurwedyjskiej jest niezwykły, gdyż daktyle zwiększają nasza esencjonalną energię tkanek – Ojas (Odżas). Oprócz tego posiadają naturę satwiczną, chłodzą nasz umysł. Ayurveda sugeruje spożycie tylko 1 lub 2 daktyli na dzień, gdyż spożycie większej ich ilości może przeciążyć nasz ogień trawienny. Mają tzw. ciężką naturę, więc mogą w nadmiarze być ciężkostrawne.

Istnieje wiele cudownych przepisów na słodycze daktylowe lub na koktajle mleczne z daktylami. Dla przykładu Shake daktylowy banalnie prosto się przygotowuje. Istota polega na tym, że zgodnie z Ayurvedą, daktyle mogą być tylko połączony z mlekiem. Dlatego też, najlepszą zasadą jest przygotowując koktajl z daktyli najpierw zalać je ciepłym mlekiem na noc, a dopiero następnego dnia, usuwamy z nich pestki i miksujemy z dodatkiem chłodnego mleka. Istnieje jeszcze inna wersja tego koktajlu wzbogacona o płatki owsiane, które najpierw trzeba podprażyć delikatnie na suchej patelni a następnie po dodaniu do nich mleka zmiksować je. Potem dopiero dodajemy do całości zmiksowane daktyle z mlekiem. Powstaje wspaniały wysoce odżywczy daktylowy koktajl. Polecam !