Ajurwedyjski Styl życia vs. współczesny styl życia człowieka jest źródłem wielu poważnych chorób. Mamy dziś wiele przykładów poważnych schorzeń i chorób cywilizacyjnych na skutek złego stylu życia. Bezpośrednim podłożem wielu chorób jest ignorancja, czyli niewiedza, czy też brak regularności. Obecnie żyjący człowiek jest wręcz przeładowany rozlicznymi obowiązkami. Dzisiejszy styl życia jest niezmiernie stresujący i osłabia w ten sposób Ojas, który kontroluje system immunologiczny człowieka. Dodatkowo, długie oglądanie telewizji, czy siedzenie przed komputerem, przyczyniają się znacząco do utrwalania siedzącego trybu życia. Coraz mniej osób wybiera spacer po parkach, czy po prostu relaksuje się patrząc dla przykładu na odległy horyzont, które to czynności powodują równoważenie Tridoshy. Siedzący tryb życia powoduje otyłość, nadciśnienie, bóle pleców i kręgosłupa, jak również problemy na poziomie umysłu, czego przykładem może być depresja, czy nerwowość.   Ogromna dynamika życia powoduje, że często brakuje czasu na przygotowanie jedzenia samemu. To prowadzi, dla przykładu, do korzystania z kuchni mikrofalowych i spożywania przetworzonego pożywienia, często całkowicie pozbawionego życiodajnej energii.

 

 

Ajurwedyjski styl życia

Konsekwencją tego jest gromadzenie się w ciele wielu toksycznych substancji, które wyprowadzają z równowagi doshe, zaburzają tkanki, blokują kanały, czy rozregulowują ogień trawienny. W ten sposób pojawiają się choroby.

Według Ayurvedy, antidotum na powyższe problemy jest zmiana codziennej rutyny. Dla przykładu, wykonywanie pewnych ćwiczeń oddechowych, odpowiednia dieta, lub zmiana nawyków żywieniowych, pomagają przywrócić zrównoważone podejście do naszego życia. Potwierdzenie tego znajdujemy także w słynnym starożytnym skrypcie Mahabharata:

“Kto ma uregulowane jedzenie, sen, pracę i wypoczynek, nie będzie miał problemów materialnych, ani fizycznych. Kto zachowuje umiar w jedzeniu i kto umiarkowaną ilość czasu poświęca na sen i czuwanie, doświadczy błogostanu.”

Niezrównoważony styl życia również bardzo negatywnie działa na umysł. Osoby są przez to niezwykle znerwicowane, często rozchwiane emocjonalnie. Fizycznymi objawami stresu mogą być: przyspieszone bicia serca (podwyższone tętno), przyspieszony oddech, nadmierne pocenie się, czy też problemy z trawieniem. Ostatecznie, w ciele pojawia się syndrom chronicznego stresu, odczuwalny głównie w jelitach, na skórze, czy w mózgu.