Miód chyba dla większości osób oznacza po prostu przysmak kulinarny i to wszystko. Smakujemy różne gatunki miodów i z wielką przyjemnością się nimi zawsze delektujemy.
Miód odgrywa nie tylko ważna rolę w Ajurwedzie. Jest uznanym i cenionym środkiem medycznym na świecie od tysiącleci. Korzyści terapeutyczne wynikające z miodu po jego odpowiednim spożyciu są doprawdy zdumiewające. Twierdzenie, że miód nic nam nie daje jest po prostu anachronizmem. Niepokojące jednak jest to, że miód w dzisiejszych czasach jest silnie zanieczyszczany przez dodawanie do niego konserwantów, lub poddawany procesowi przegrzewania co obniża jego wartość, a nawet dyskwalifikuje zdolność do spożycia. Komercja powoduje, że dokonuje się w dzisiejszych czasach fałszowania miodu. W konsekwencji prawdziwy nektar zamienia się w truciznę.
Istnieje po dziś dzień wiele zachowanych starożytnych zapisów mówiących o recepturach leków połączonych z miodem. Zachowane antyczne w sanskrycie skrypty Indii dokładnie opisują walory medyczne miodu, jak również wynikająca z niego tzw. szczęście czy pomyślność. Ponadto, można znaleźć teksty na glinianych sumeryjskich tabliczkach, które datowane są na tysiące lat. Ciekawą jest rzeczą, że 30% sumeryjskich tekstów odnosi się do zabiegów medycznych z dodatkiem miodu.
W Indiach, miód był zawsze częścią starożytnej tradycji i wyznacznikiem dobrobytu, szczęścia i zdrowia. Jego pozycja była silnie podkreślona jako ważnego pokarmu braminicznego obok ryżu i mleka. Tak czy owak, widzimy, że miód był zawsze częścią składową ówczesnego systemu medycznego i jednocześnie wyznacznikiem świata starożytnego.
Jakie korzyści daje nam miód?
Miód wpływa na nasz organizm w różny sposób w zależności od tego, jak go spożywamy. Najwyższą korzyść odniesiemy wówczas, kiedy miód wymieszamy z letnią wodą. Taki napój korzystny ma wpływ na czerwone krwinki. Ta mieszanina wody z miodem podnosi poziom hemoglobiny we krwi, reguluje poziom niedokrwistość spowodowanej niedoborem żelaza. Miód przyczynia się do natlenienia naszej krwi, gdyż odpowiednie natlenienie krwi to zdolność organizmu do regeneracji.
Miód jest substytutem negatywnie działającego na nasz organizm białego cukru. Pomimo, iż miód też jest słodki. to jego działanie w organizmie jest całkowicie inne. Zawiera dla przykładu dekstrynę, która reguluje poziom cukru we krwi. Właściwe spożywanie miodu przynosi dla nas równowagę biochemiczną krwi.
Działanie lecznicze miodu szczególnie uwidacznia się rano, kiedy wypijemy go rozpuszczonego z wodą. Dzisiejsze badania dowodzą także, że miód silnie zwalcza drobnoustroje. W Ayurwedzie leczy się miodem problemy o charakterze astmatycznym, czy infekcje dróg oddechowych. Pragnę dodać, że miód zwalcza infekcje na wielu poziomach. Dodatkową zaletą miodu jest wręcz natychmiastowe podniesienie energii, ponieważ zawiera glukozę i fruktozę. Istnieje wiele ajurwedyjskich receptur w tym Rasayan, które zawierają miód, po to by zwiększyć działanie ziół i by przedłużyć ich moc terapeutyczną.
Z zachowanych antycznych tekstów dowiadujemy się, że istnieje siedem rodzajów miodów na Ziemi. Najsilniejszą leczniczą moc mają te, które pochodzą z wielkich gęstych lasów w górach zwanych jako malaithen – miody górskie.
Na koniec dwa remedia:
1-3 łyżeczki miodu na szklankę letniej wody o temperaturze pokojowej, pić dwa razy dziennie. Napój ten odżywia tkanki i pomaga zmniejszyć osłabienie układu nerwowego.
1-3 łyżeczki miodu na szklanką letniej wody o temperaturze pokojowej zapewnia natychmiastową energię i pomaga w kontrolowaniu wagi ciała. Można dodać szczyptę cynamonu.