Na temat owocu Mango mamy wiele wzmianek w starożytnych skryptach Indii. Jednym z nich jest Ramayana, której tekst zapisany został wiele tysięcy lat temu. Owoc ten i jego wpływ na ciało ludzkie opisują także inne antyczne indyjskie skrypty jak Purany. Szczególną cehą Mango jest to, iż nie spożywa się go jak jabłka czy gruszki. Dojrzałe, słodkie i soczyste Mango będziemy chcieli spróbować jeszcze raz i jeszcze raz.

Ayurveda wysoko ceni ten niezwykły owoc, ponieważ niesie on cechy owocu, który nas uzdrawia, gdyż równoważy wszystkie trzy doshe w organizmie. Ponadto, jest to owoc wysoce energetyzujący ciało. Istnieje ponad tysiąc odmian tego owocu na ziemi.

Mango jest bogate w przeciwutleniacze, takie jak beta-karoteny i witaminy. Owoc zawiera  również bioflawonoidy, czyli związki, które pomagają roślinie pochłaniać energię słoneczną. Mango dostarczają nam potas i błonnik i są zarazem niskokaloryczne.  Na uwagę zasługuje to, że Mango odżywia wszystkie siedem tkanek ciała i zapewnia nam bardzo satysfakcjonującą przekąskę lub deser. Ajurwedyjski napój Mango Lassi zapewnia w okresie letnim wysoce orzeźwiający napój. 

Mango lassi – indyjski koktajl jogurtowy z Mango

1 dojrzałe mango

1 duży jogurt naturalny

0,5 szklanki wody

1 łyżka stołowa miodu

1  łyżeczka wody różanej

1  łyżeczka soku z cytryny

1/2 łyżeczki świerzego imbiru

szczypta kardamonu

szczypta szafranu

Sposób przygotowania:

Obieramy dojrzałe Mango ze skóry, a następnie blenderem miksujemy całość na jednolitą gładką konsystencję. Na końcu dekorujemy odrobiną mielonego kardamonu i szafranem. Pamiętajmy, że Mango Lasii podaje się mocno schłodzone.