Gotowanie potraw na maśle klarowanym posiada kilka unikalnych zalet, które sprawiają, że jest ważnym elementem kulinarnym naszej kuchni. Masło klarowane zwane także Ghee, jest wykonane z mleka krowiego i jest również ważnym elementem indyjskich ceremonii religijnych i technik terapeutycznych. Starożytny ajurwedyjski tekst zwany Susruta Samhita stwierdza, że masło klarowane ma bardzo pozytywny wpływ na cały organizm człowieka i jest najlepszym lekarstwem na różne dolegliwości. Inny starożytny tekst Charaka Samhita mówi o wręcz zaskakujących leczniczych mocach masła klarowanego. Pomaga w leczeniu takich dolegliwości jak niestrawność, bóle stawów, czy utrata pamięci.

Masło klarowane otrzymuje się przez powolny proces ogrzewania masła. Proces ten jest kontynuowany, aż cała zawartość wody całkowicie zniknie. Smak i zapach Ghee zależy od czasu ogrzewania masła. Ghee jest idealnym rozwiązaniem dla osób z nietolerancją laktozy, gdyż proces oczyszczania masła do Ghee eliminuje białka mleka.

Masło klarowane Ghee posiada przyjemny lekko orzechowy zapach i jest bardzo łatwe do strawienia. Można w nim smażyć potrawy. Istotne jest to, aby pamiętać, że jest tłuszczem i że tylko pewna jego ilość może być spożywana. W rzeczywistości Ghee poprawia poziom HDL, co pozytywnie wpływa na serce. Ghee równoważy wszystkie trzy dosze. Ponadto, zapewnia właściwy rodzaj smarowania wszystkich tkanek ciała.

 

 

W rzeczywistości masło klarowane zaliczane jest do kategorii zdrowego tłuszczu, chroni wątrobę, nerki i układ odpornościowy, ponieważ niesie fenolowe, silne  przeciwutleniacze. Ze względu na lekki charakter chłodzący Ghee niweluje choroby oparte na nierównowadze Pitta doszy. Mówi się również, że spożywanie żywności połączonej z masłem klarowanym łagodzi stany nerwowe obniża poziom strachu. Innymi słowy tłuszcz ten wpływa na stan psychiczny osoby.

Według najnowszych badań naukowych Ghee promuje detoksykację organizmu. Zgodnie z Ajurwedą Ghee reprezentuje energię satwiczną. Wielką zaletą tego tłuszczu jest to, że ma bardzo wysoką temperaturę dymienia, wyższą niż masło, więc nie pali się podczas smażenia.

Kucharze wolą bardziej używać Ghee, niż masło ze względu na jego unikalny smak. Jest wolne od szkodliwych związków trans i innych dodatków, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla zdrowia.

Jednakże, jego stosowanie powinno być kontrolowane. Podczas gotowania, czy smażenia powinno się jednak pamiętać, że jedna łyżeczka Ghee równa się czterem łyżeczkom masła lub oleju.

Gotowanie z udziałem masła klarowanego niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia.