Istnieje naprawdę bardzo wiele korzyści zdrowotnych wynikających z picia ajurwedyjskiej maślanki. Praktycznie jest to starożytny napój indyjski, którego historia sięga bardzo odległych czasów. Maślanka ta różni się znacząco o tej, którą możemy nabyć w naszych polskich sklepach. Picie jej usuwa wiele dolegliwości, powoduje również, że stajemy się bardziej aktywni. Ponadto, to świetny napój w okresie lata. Ale w rzeczywistości lista korzyści dla nas wynikających z picia tej maślanki jest znacznie dłuższa. 

Maślanka ajurwedyjska stanowi połączenie jogurtu, przypraw, soli w odpowiednim stosunku z wodą. Zapewnia nam ona właściwy poziom elektrolitów. Dlatego, jest to doskonały napój w okresie lata, kiedy musimy przeciwdziałać procesowi odwodnienia. Ale jej szczególny wpływ uwidacznia się w procesie trawienia, ponieważ zwiększa ona ogień trawienny. Jeśli czujesz, że masz wzdęcie, lub zjedliśmy za dużo to polecam wówczas wypić trochę tej ajurwedyjskiej maślanki. Zawarty w niej imbir, kmin, pieprz poprawią znakomicie nasze trawienie. Zatem, jeśli czujesz niestrawność, spróbuj napić się tego napoju, a poczujesz natychmiastową ulgę. Maślanka jest bogatym źródłem wapnia. Jedna filiżanka maślanki to w przybliżeniu 28% wymagań na wapń, który promuje silniejsze i gęstsze kości. Zmniejsza się przez to ryzyko chorób kości, włącznie z osteoporozą. Wapń przeciwdziała również w skurczach mięśni. Dodatkowo, maślanka posiada białko, które posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i obniża cholesterol. Regularne picie tej maślanki działa jako naturalny środek obniżający ciśnienie krwi. Zawarte w maślance białko ułatwia rozpad tkanki tłuszczowej. Jest uznawana również, jako potężne narzędzie do walki z kwasowością. Maślanka chłodzi żołądek i zmniejsza podrażnienie błony śluzowej żołądka z powodu refluksu kwasu. Jedna szklanka maślanki jest integralną częścią planów dietetycznych, przez co pomaga skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pokarmy z udziałem maślanki lepiej się trawią. Mówiąc krótko, maślanka ajurwedyjska posiada niezwykłe wręcz właściwości w zakresie oczyszczania naszego organizmu, szczególnie w zakresie tłuszczów.

 

 

Ten starożytny napój posiada jeszcze inną bardzo ciekawą właściwość. Po prostu spróbuj się nim codziennie myć. Dodaj do 1 łyżki stołowej maślanki kilka kropli olejku migdałowego i kilka kropli wody różanej. Następnie umyj nią twarz i pozostaw na 10 minut, potem zmyj. Jest to starożytny kod do uzyskania pięknej świecącej cery. Nazywa się nią czasami „cudownym napojem”. W rzeczy samej ma moc równoważenia wszystkich trzech energii w naszym organizmie.

Przepis na ajurwedyjską maślankę:

1 szklanka naturalnego jogurtu (250ml)
3 szklanki wody
1/2 łyżeczki kminku w proszku

1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
1/2 sproszkowanego imbiru
1 łyżka posiekanych liści kolendry
sól do smaku

Całość dobrze wymieszać i gotowe.