W Ajurwedzie winogrono nosi nazwę Draksha. Posiada niezwykłe wręcz właściwości lecznicze. Podstawową rzeczą jest to, że  zwiększają wilgotność naszych tkanek.

Winogrona zawierają od 70 do 80% wody, oraz liczne związki organiczne i nieorganiczne, jak cukry, kwasy organiczne, związki fenolowe, związki azotowe, związki zapachowe, substancje mineralne, substancje pektynowe.

Istota lecznicza winogrona jest taka, że działa chłodząco na ciało. Ze względu na tą właściwość, owoc ten łagodzi vata i pitta. Dlatego, leczy się nim w Ayurvedzie choroby, które powstają na skutek nierównowagi vata i pitta doshy. Spożywanie winogrona poleca się osobom by uspokoić ich system nerwowy, a także by zwiększyć pamięć. Działa ono jako tonik dla mózgu. Draksha lub winogrono pomaga wzmocnić także płuca, jak również, łatwo za pomocą tego owocu odksztuszać flegmę. Winogrona zatem są stosowane w Ayurwedyjskiej medycynie głównie na choroby układu oddechowego, takie jak gruźlica, kaszel, zapalenie oskrzeli itp

Ich wpływ nie pozostaje bez znaczenia na system trawienny. Ponieważ łagodzą one energię Vata i Pitta są zatem szeroko stosowane w zaburzeniach układu trawiennego jak zaparcia.

Winogrona posiadają silny wpływ na układ krążenia. Mówi się, że są tonikiem na serce, gdyż wzmacniają mięsień sercowy i zwiększają poziom hemoglobiny we krwi. Należy dodać również, że winogrono łagodzi wewnętrzna warstwę pęcherza moczowego, dlatego poleca się ich spożywanie przez osoby, które mają zapalenie pęcherza moczowego. 

Starożytny ajurwedyjski tekst Ashtanga Hrudayam mówi, że winogrona powinna spożywać osoba, która cierpi na choroby oczu.