Ayurveda opisuje także jak powinniśmy brać kąpiel i jaki jest jej wpływ na nasze ciało. Nawiasem mówiąc, każdy z nas bierze codziennie kąpiel. Stanowi ona w pewnym stopniu formalność lub jest częścią naszego codziennego harmonogramu. Jednak, według Ayurvedy, branie kąpieli ma głęboko holistyczny wpływ na nasze ciało.

Kąpiel poprawia nasz ogień trawienny i reguluje metabolizm. Ta właściwość pozwala prawidłowo trawić jedzenie. Właściwa kąpiel odpręża umysł i ciało i chroni przed skutkami stresu. Powoduje, iż nasz długi dzień wypełnia entuzjazm. Dostarcza właściwą energię życia na poziomie wszystkich komórek. Łagodzi zmęczenie i umożliwia nam by aktywnie działać w ciągu dnia w zajęciach fizycznych i psychicznych. Kąpiel nie tylko usuwa brud i kurz z ciała, ale także poprawia koloryt skóry i cerę. Poranna kąpiel niszczy także wpływ złych snów i koszmarów.

Jakie są różnice z brania zimnej i gorącej kąpieli?

Zimna kąpiel pomaga złagodzić Rakta pittę (zaburzenia krwi w organizmie).

Gorąca kąpiel natomiast zwiększa wytrzymałość ciała i uspokaja vata i kapha doshę. Zapewnia siłę do ciała tylko wtedy, gdy bierzemy kąpiel w odpowiedni sposób. Oznacza to, że bardzo ciepłej wody nie lejemy na głowę, czy innymi słowy nie wykorzystujemy do kąpieli głowy. Jeśli to będziemy robić to jak mówi Ayurveda nie tylko niszczy to siłę, ale także powoduje szkody dla włosów i oczu. Myjemy głowę tylko lekko ciepłą wodą.

“Asheetena ambhasa snaanam payaha paanam Yuva striyaha
Etadvoo maanavaaha pathyam snigdamalpam cha bhojanam”

Powyższy tekst wypowiedziany  został przez niebiańskich lekarzy – Ashwini Kumarów (niebiańscy lekarze w wedyjskiej terminologii)

“Kąpiel w gorącej wodzie, picie mleka, jedzenie spożywane w mniejszych ilościach z domieszką ghee (masła klarowanego) są zawsze korzystne dla Ciebie “

Ponadto, istnieje silne ajurwedyjskie ,wzmocnienie kąpieli jeśli woda wymieszana będzie z owocem Amli (Amalaki). Jak mówi tekst, osoba, która regularnie bierze kąpiel z wykorzystaniem tego owocu Amalaki w formie pasty będzie pozbawiona Vali (starzenia się i marszczenia skóry), oraz  Palita, czyli będzie cieszyć się długim i wspaniałym zdrowiem.