Zasadniczo rak jest to nazwa, która została mu nadana. Rak to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z tkanki nabłonkowej. Nazwę raka tworzymy, dodając nazwę rodzaju nabłonka macierzystego, przykładowo rak gruczołowy, rak płaskonabłonkowy. Wszystkie raki to nowotwory, ale nie każdy nowotwór to rak. Na przykład czerniak, który wywodzi się z komórek barwnikowych (melanocytów) nie jest rakiem. Również białaczka, czyli nowotwór krwi oraz chłoniak wywodzący się z tkanki chłonnej, też nie jest rakiem.  Do raka, czy nowotworu złośliwego wywodzącego się z tkanki nabłonkowej zaliczyć można m.in. raka piersi, raka płuca, raka prostaty, raka żołądka, raka wątroby, raka trzustki.
We wszystkich typach raka komórki organizmu zaczynają się dzielić i rozprzestrzeniać do otaczających tkanek. Ajurweda a rak

Jak rozprzestrzenia się rak?

Komórki nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała w zależności od miejsca pochodzenia. Istnieją 3 sposoby rozprzestrzeniania się raka:

  • Napływ – Na tym etapie guz rozrasta się na otaczające obszary ciała.
  • Przez krwioobieg – Tu komórki nowotworowe odrywają się w krwioobiegu i przemieszczają się do nowej lokalizacji w organizmie.
  • Przez układ limfatyczny – w tym przypadku komórki nowotworowe również odrywają się od guza, jednak w tym przypadku przemieszczają się przez naczynia limfatyczne i węzły chłonne do innych części ciała.

Metody leczenia raka.

Istnieje wiele rodzajów leczenia, za pomocą których można leczyć raka. Zależy on od rodzaju raka, który masz, a także od tego, w jakim jest on stopniu zaawansowania . Główne rodzaje leczenia to:

Chirurgia

W tego rodzaju leczeniu nowotwór lub guz usuwa się chirurgicznie.

Radioterapia

W tym przypadku lekarze podają promieniowanie w celu zabicia komórek rakowych. Radioterapię stosuje się miejscowo. Zwykle jest bardzo mało skutków ubocznych radioterapii.

Chemoterapia

W chemioterapii lekarze podają pacjentowi leki chemioterapeutyczne, zazwyczaj w postaci zastrzyków lub tabletek doustnych. Ponieważ leki stosowane w chemioterapii zabijają szybko dzielące się komórki organizmu (takie jak komórki nowotworowe), wraz z komórkami nowotworowymi wpływają również na niektóre zdrowe komórki. Mogą wystąpić skutki uboczne chemioterapii, takie jak wypadanie włosów, podrażnienie skóry, neuropatia itp.

Ajurweda a rak

W Ajurwedzie jest barwny opis różnych typów nowotworów. Ajurweda wspomniała również o optymalnym leczeniu raka. Niestety, pacjenci z rakiem podchodzą do ajurwedy na bardzo późniejszym lub krytycznym etapie (kiedy inne metody leczenia zawodzą), czasami trudno jest wyleczyć ten stan. W Ajurwedzie rak jest chorobą, która często obejmuje wszystkie 3 główne humory/dosze ciała (vat, pitta, kapha). Rak jest również związany z zaburzeniem równowagi trawiennej i powstawaniem Ama (niestrawionych substancji chorobliwych). Nowotwory rozwijają się również z powodu zaniedbania panujących chorób.

Ajurwedyjskie leczenie raka

Leczenie raka w Ajurwedzie obejmuje:

  • Unikanie jedzenia oraz stylu życia, które powodują brak równowagi Tridosha (Vata, Pitta, Kapha).
  • Eliminacja toksyn poprzez Panchkarmę (w zależności od siły i witalności pacjenta), aby odsłonić procedurę Panchakarma
  • Odmłodzenie przez Rasayans.
  • Zioła ajurwedyjskie, takie jak Varuna, Rohitaka, Kanchanara, trawa pszeniczna itp. oraz minerały, takie jak Heerak Bhasma (wykonane z diamentu) i Suvarna Bhasma (wykonane ze złota). Są one bardzo skuteczne w leczeniu raka i chorób pokrewnych. Należy pamiętać, że powinny one być podawane pod ścisłym nadzorem lekarza ajurwedy.