Według Ajurwedy śluzówka jelit wchłania nie tylko to, czego organizm potrzebuje, ale również to, czego nie chce – to, co układ trawienny odrzucił we wcześniejszych etapach trawienia. Niechciane substancje to toksyny (szkodliwe, a nawet trujące) lub autotoksyny (wytwarzane w ciele), a ich nazwa w sanskrycie to aama. Kał zmieszany z toksyn.ami nie unosi się na powierzchni  wody, tylko szybko opada na dno muszli klozetowej i wydziela bardzo cuchnącą woń. Wszystkie odchody mają nieprzyjemny zapach, jednak gdy obecne są toksyny, zapach ten jest nadmierny. Jelito grube i toksyny aama

Jelito grube i toksyny aama

jelito grube i toksyny aama

Aama to stan zapalny, zwyrodnienie lub zanikowe uszkodzenie błony ślzowej na skutek płytek miażdżycowych, osadów lub złogów w organizmie. Innymi oznakami, że twój organizm może zawierać toksyny, są nalot na języku, wzdęcia i nieprzyjemne gazy. Prz zaparciach przewlekłych toksyny są ponownie wchłaniane przez organizm, co ostatecznie zakłóca działanie zdrowych tkanek.

Ciało z zaburzonym układem trawienia tworzy i magazynuje toksyny. Według Starożytnch pism, aama blokuje kanał, pokrywa błonę śluzową lub łączy się z krwią  albo tkankami szkieletu lub nerwów. Niszczycielski wpływ aamy na tętnice wieńcowe może doprowadzić do ataku serca oraz uszkodzeń tkanki nerwowej, a to może wiązać się to ze stwardnieniem rozsianym. Aama w formie płytek miażdżycowych jest odpowiedzialna za przedwczesne starzenie się komórek oraz za wiele dolegliwości związanych ze stanem zapalnym.

Co oznacza zdrowe wydalanie

Często mówi się, że “jesteś tm, co jesz”, natomiast w Ajurwedzie mówi się, że ” jesteś tym, co możesz strawić”. Zaparcia lub okazjonalne biegunki dla medycyny zachodniej  mają niski priorytet, natomiast ajurweda postrzega je jako dolegliwość godna odpowiedniej uwagi. Dzieje się tak dlatego, że aama jest ich przyczyną i przez to wywołuje chorobę.

Twoje wybory żywieniowe są bardzo ważne, jak również zrozumienie tego, co twoje ciało może może odpowiednio i skutecznie trawić i metabolizować. Zjadanie więcej, niż może strawić twój organizm, prowadzi do aamy. Zapobieganie jest najlepszą strategią i jeśli tylko zastosujesz się do ajurwedyjskiego stylu życia, nigdy nie będziesz miał zaparć.

Cechy dobrego wydalania

  1. Potrzeba opróżnienia jelit występuje raz lub dwa razy dziennie o tej samej porze (najlepiej wcześnie rano, przed 6.00).
  2. Kształt stolca jest dobrze uformowany i cylindryczny.
  3. Stolec jest miękki i gęsty, niezbyt luźny i płynny.
  4. Kolor stolca jest żółto-brązowy i niezbyt ciemny (czarny, zielony i czerwony to nie są zdrowe kolory).
  5. Zdrowy kał ma ziemistą woń, niezbyt nieprzyjemną.
  6. Unosi się na powierzchni, nie tonie na dnie misi klozetowej.
  7. Stolec jest oleisty, ale nie lepki. Niezbyt duży, ani zbyt mały, a po opróżnieniu odczuwasz satysfakcję.
  8. Wypróżnienie jest łatwe, bez dyskomfortu, choć wrażenie lekkiego ucisku w dole brzucha to normalny stan.

Istnieje wiele komplikacji zaparć i należą do nich niedotrzymywanie kału, zablokowanie kału (twardnienie stolca w okrężnicy), wypadnięcie odbytu (wystająca tkanka odbytnicy) oraz hemoroidy oraz szczeliny odbytu.