Ajurweda to system datowany na ponad 5000 lat, który jako lekarstwo wykorzystuje wszystko to, co pochodzi z natury. Mowa tu nie tylko o ziołach czy olejach. Ten system medycyny również powietrze, słońce i wodę traktuje jako lekarstwo. Rozmowy, komunikacje, relacje i interakcje to również jest lekarstwem. I oczywiście wykorzystuje żywność ze względu na jej wartość leczniczą. Co oznacza, że to, co jemy, staje się naszym ciałem i umysłem. Ajurweda a problemy z trawieniem.
Właściwe odżywianie jest podstawą naszego zdrowia, dlatego Ayurveda kładzie duży nacisk na profilaktykę żywieniową. Ważne jest aby to, co trafia do naszego organizmu, było jak najlepszej jakości i zgodne z naszymi indywidualnymi potrzebami. Odpowiednia dieta nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale i na zdrowie psychiczne. Prawidłowe odżywianie w Ayurvedzie to odpowiednia kompozycja posiłku oraz jego ilość. Jest to również wiedza, która polega na rozpoznawaniu posiłków i cech jakie zawierają. Źle skomponowane pożywienie nieuchronnie prowadzi do braku równowagi dosh. Z czasem pojawiają się kłopoty z ogniem trawiennym, lub pojawiają się objawy zaburzenia w tkankach i problemy z trawieniem.
Najważniejszym elementem filozofii ajurwedy jest ochrona ognia trawiennego, czyli agni. Aby być naprawdę zdrowym, nasze trawienie musi być mocne i niezależne od naszego stylu życia. Ajurweda twierdzi, że gdy agni jest mocne, może łatwo przekształcić żywność w pożywienie i energię, którą organizm wykorzystuje. Kiedy nasze trawienie nie działa prawidłowo, prowadzi to do problemów takich jak zaparcia, wzdęcia, nadkwaśność, niestrawność, problemy skórne. A ostatecznie przeradza się to w poważniejszą toksyczność całego naszego organizmu.
Ochrona naszego trawienia powinna być naszym priorytetem, głównie poprzez wybór odpowiedniej żywności i napojów. Oczywiście muszą być one zgodne z typem budowy ciała. Ważna jest wiedza, co łatwiej trawi się w naszym żołądku, aby dokonać mądrych wyborów, opartych o nasze potrzeby. Nawet coś naturalnego i zdrowego czasem może nie być odpowiednie dla naszego organizmu, jeśli nie jesteśmy w stanie tego strawić. Warto poznać swoją zdolność trawienną oraz to, co jej przeszkadza lub pomaga.
Ajurweda a problemy z trawieniem
1. Unikaj jednoczesnego jedzenia i picia. Gdy rozcieńczasz kwas żołądkowy płynami osłabiasz go i utrudniasz rozpadanie się pokarmu.
2. Nie jedz surowych i gotowanych potraw jednocześnie. Nie komponują się dobrze w naszym organizmie, dlatego najlepiej spożywać je o różnych porach.
3. Lunch niech będzie Twoim największym posiłkiem. Dzięki temu będziesz miał cały dzień na strawienie pożywienia i dobrze wykorzystasz energię i tłuszcz, jakie ono zapewnia.
4. Unikaj mówienia podczas posiłków. Podczas rozmowy do żołądka przedostaje się dużo powietrza, a to osłabia proces trawienia.
5. Jedz bardzo prosto. Nie mieszaj ze sobą zbyt wielu grup produktów spożywczych. Łączenie wielu pokarmów razem prowadzi do zaburzeń trawiennych.
Ochrona naszego trawienia i prawidłowe odżywianie zwiększają naszą witalność oraz poziom energii. Dzięki temu możemy lepiej się skupiać i być entuzjastycznie nastawionym do życia.