Nasze oczy ciągle stymulowane są i absorbowane przez obrazy. Dlatego też możemy odczuwać ich zmęczenie lub napięcie, które spowodowane jest wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran. Codzienna ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez nasze urządzenia elektroniczne wpływa na nasze ciało powodując suchość oczu, nadmierną stymulację mózgu, bóle głowy lub zaburzenia snu. Według ajurwedy oczy połączone są z energią słońca i są odbiciem jego blasku. Ponieważ słońce ma cechę ciepła, w oczach dominuje Pitta (energia ognia i transformacji). Dlatego styl życia związany z siedzeniem do późnej nocy i ekspozycja na niebieskie światło ekranów zwiększają jakość „rozgrzewania” oczu. Jak dbać o zmęczone oczy z Ajurwedą

Gdy oddalamy się od dobowego rytmu natury, w naszym umyśle i ciele pojawia się zaburzenie równowagi. Należy tu szczególnie zadbać o narządy zmysłów, ponieważ są one jedną z głównych przyczyn braku równowagi między umysłem a ciałem. Według Ajurwedy dbanie o Netrę (oczy) oznacza przywracanie równowagi umysłu. Przy przepracowanych oczach nasz umysł może stać się niespokojny i zestresowany, a to prowadzi do dalszego braku równowagi energetycznej w organizmie. Aby uspokoić podrażnione i zaognione oczy, często stosuje się zioła chłodzące oraz codzienne praktyki związane ze stylem życia.

6 prostych praktyk jak dbać o zmęczone oczy z Ajurwedą

Kompres z zimnego mleka krowiego

Zimne i ciężkie właściwości mleka zmniejszają naturalną skłonność do „ocieplania” lub stanu zapalnego oczu. Wystarczy umieścić namoczone waciki (wyciśnięte z nadmiaru) na oczy na 10 do 15 minut (używaj zimnego, organicznego, pełnego mleka krowiego). Stosuj pod koniec dnia, gdy Twoje oczy są wyczerpane

Kompres wodny z kolendry

Kolendrę to zioło wielofunkcyjne, a także przyprawa stosowana głównie w kuchni bliskowschodniej i indyjskiej. Ze względu na właściwości chłodzące i detoksykujące stosowana jest jako kompres wodny na oczy  Wystarczy zagotować 1 łyżeczkę nasion kolendry w 1 szklance wody. Gdy woda ostygnie, usuwamy nasiona i rano/wieczorem spryskujemy nią oczy. Codziennie należy przygotować nową porcję wody kolendrowej. Możemy też wziąć zielone liście kolendry i zmiażdżyć je/zmieszaj z niewielką ilością mleka lub zimnej wody. Namocz substancję w płatkach kosmetycznych i przyłóż je do oczu na 10 do 15 minut. Kompres ten najlepiej sprawdza się dla oczu podrażnionych w upalne letnie dni lub przy objawach alergii

Woda różana w sprayu

Ponieważ róża działa chłodząco i relaksująco, spryskanie nią oczu (zamkniętych) i twarzy w naturalny sposób je odświeży. Wystarczy spryskać  je w ciągu dnia, aby poczuć ukojenie. Aby uzyskać efekt ultrachłodzenia, zmieszaj niewielką ilość wody różanej z zimnym krowim mlekiem krowim i nałóż mieszaninę na zamknięte oczy za pomocą nasączonych płatków kosmetycznych. Najlepsze na: szybką reakcję – trzymaj butelkę organicznej, destylowanej wody różanej na biurku.

Masło klarowane

Ghee, czyli masło klarowane, korzystne jest nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Podobnie jak mleko, ghee chłodzi i jest pełne Ojas, substancji, która zwiększa odporność i wewnętrzny blask. Ważne, aby produkt był organiczny, aby zapewnić bezpieczne rezultaty. Ghee redukuje również cienie pod oczami! Wystarczy nałożyć niewielką ilość w pobliżu linii rzęs i obszaru pod oczami, aby wzmocnić oczy, zwiększyć ich blask i wzmocnić Sattvę (energię pokoju).

Starożytna ajurwedyjska praktyka Trataka: Usiądź lub stań w wygodnej pozycji i wpatruj się w płomień lampy ghee bez mrugnięcia okiem przez kilka minut z odległości co najmniej stopy, aż zaczniesz się łzawić. Upewnij się, że lampa znajduje się na wysokości oczu. Następnie zamknij oczy i medytuj wewnętrznie nad lampą. Choć jest to czasochłonne, wykonywanie tej czynności kilka razy w tygodniu poprawi koncentrację i przyniesie korzyści Twoim oczom. Warto stosować przed snem

Masaż stóp olejem kokosowym

Według Ajurwedy wszystkie pięć narządów zmysłów połączonych jest z konkretnym narządem ruchu, a w przypadku oczu są to stopy. Specyficzne punkty energetyczne na stopach, po stymulacji, wzmacniają Twoje oczy. Wystarczy, gdy będziesz nacierać podeszwy ciepłym olejem kokosowym, odmłodzi to oczy i zapewni relaksujący, głęboki sen. Aby zapewnić oczom wystarczający odpoczynek najkorzystniej będzie, jeżeli pójdziesz spać o 22:00.

Ćwiczenia oczu

Jak dbać o zmęczone oczy z Ajurwedą

Aby utrzymać silne mięśnie oczu i poprawić ich krążenie warto stosować ich ćwiczenia. Wystarczy potrzeć dłonie i zbliż je do rzęs. Następnie zacznij mrugać oczami przez 10 sekund. Dzięki temu Twoje oczy będą odświeżone, a to za sprawą uwolnienia ciepła z dłoni! Aby wykonać inną praktykę, powoli poruszaj oczami we wszystkich kierunkach. Najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Warto stosować tą praktykę  na koniec dnia, kiedy mamy tendencję do gromadzenia się stresu wokół brwi.

Świetna wskazówka ajurwedyjska:

Uszczypnij grubszą części brwi kciukiem i palcem wskazującym, aby delikatnie rozluźnić punkty Marma (witalne centra energetyczne), które tam się znajdują. Możesz także użyć dwóch palców, aby delikatnie nacisnąć skronie po obu stronach (punkty Apanga i Shankha Marma), aby pomóc rozładować napięcie.