Naczynia miedziane to jedne z najwcześniejszych typów naczyń, jakie wytworzono zaraz po naczyniach glinianych. Ze względu na pozytywne właściwości antybakteryjne miedzi, nadal stosuje się ją w wielu narzędziach medycznych oraz naczyniach do przechowywania wody.

Naczynia miedziane: twój przewodnik

Miedź używana jest już od ponad sześciu tysięcy lat jako materiał do produkcji wszelkiego rodzaju narzędzi, naczyń i przyborów kuchennych. Nazywa się ją często „biżuterią kuchenną”. Jej zastosowanie wynika z faktu, że miedź jest metalem o dużej wytrzymałości i niskiej reaktywności, a przez to jest bardziej odporna na korozję. Pierwsze pojawienie się miedzi odnotowano w starożytnej Mezopotamii. Ludzie wytwarzali wtedy narzędzia, broń i przybory jako alternatywa dla kamienia i gliny. W przypadku naczyń miedzianych Mezopotamczycy tworzyli z miedzi garnki, szklanki, dzbanki, tace, talerze, patelnie oraz inne przedmioty. Z kolei Starożytni Egipcjanie używali miedź do produkcji rurociągów, narzędzi i instrumentów, wyrobów artystycznych, naczyń kuchennych i statków. Do kuchni wytwarzali miedziane sztućce i przybory kuchenne, takie jak talerze, patelnie, tace i garnki.

Kultury wschodnie używały miedź do wyrobu narzędzi i przyborów kuchennych. Najbardziej znany przykład zastosowania miedzi możemy znaleźć na subkontynencie indyjskim. Tutaj każde gospodarstwo domowe posiadało wszelkiego rodzaju miedziane naczynia, przybory, naczynia kuchenne, dekoracje. Oprócz walorów estetycznych miedź miała tu także znaczenie religijne, uznawana była za metal mogący oczyszczać wodę i zwalczać choroby. Medycyna ajurwedyjska najlepiej potwierdza doskonałe właściwości antybakteryjne miedzi stosując miedziane garnki i pojemniki do przechowywania wody. Zalicza ona również miedź do najważniejszych metali, które mogą zrównoważyć wszystkie trzy dosze – vata, pitta i kapha.

Czym są naczynia miedziane

Naczynia miedziane są to przedmioty wykonane z miedzi, które służą do przechowywania wody. Mogą mieć różne kształty oraz różne przeznaczenie. Miedź używana jest do wytwarzania naczyń  głównie ze względu na jej trwałość oraz zdolność do sterylizacji oraz zabijania bakterii i innych patogenów. Obecnie naczynia miedziane służą głównie do przechowywania wody pitnej, gdyż umożliwiają jej sterylizację i uwalnianie do niej korzystnych jonów miedzi. W przypadku przechowywania kwaśnych napojów (jak koktajle) naczynia miedziane muszą być wyłożone niereaktywnym metalem, aby zapobiec tworzeniu się toksycznych soli miedzi.

Rodzaje naczyń miedzianych

W zależności od przeznaczenia naczynia miedziane mogą być różnej wielkości – od filiżanek i szklanek po butelki i dzbanki. Naczynia miedziane: twój przewodnik

Miedziane szklanki/kubki do napojów

Miedziane szklanki i kubki służą do przechowywania wody. Są stosunkowo małe i dlatego nie są tak skuteczne w procesie tworzenia wody miedzianej, którą należy przechowywać przez 7-8 godzin przed wypiciem. Tego typu naczynie miedziane dobrze sprawdzi się w połączeniu z miedzianym dzbankiem.

Kubki miedziane do koktajli

W przypadku koktajli lub innych kwaśnych napojów (takich jak woda cytrynowa) miedziane naczynie należy pokryć niereaktywnym metalem, aby zapobiec uwalnianiu się toksycznych soli miedzi. Klasycznym przykładem idealnego połączenia miedzianego kubka i koktajlu jest muł moskiewski, który tradycyjnie podaje się w wyłożonym miedzianym naczyniu.

Miedziane butelki na wodę

Miedziane butelki doskonale sprawdzą się do biura lub dla osób aktywnych fizycznie. Nie przechowują tyle wody, co dzbanek i zwykle częściej z niej pijesz oraz napełniasz ją po jej opróżnieniu. A to oznacza, że liczba jonów miedzi nie jest tak wysoka, jak w pojemniku, który stał zalany wodą przez ponad 7 godzin. Jednak są idealne, jeśli chcemy całkowicie przejść na używanie miedzianych naczyń do przechowywania wody pitnej.

Naczynia miedziane: twój przewodnik

Miedziane dzbanki na wodę

Miedziany dzbanek to najskuteczniejszy rodzaj miedzianego naczynia do przechowywania wody. Można przechowywać w nim większą ilość wody, która jest wystarczającą na zaspokojenie potrzeb picia wody przez cały dzień. Miedziane dzbanki  są zwykle dostępne w różnych rozmiarach i są także najłatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji.

Co można przechowywać w naczyniach miedzianych

Naczynia miedziane służą przede wszystkim do przechowywania wody i wytwarzania wody miedzianej. I chociaż miedź nie jest tak reaktywna jak niektóre inne metale, nadal reaguje z otoczeniem i z czasem koroduje. Korozja ta może nasilić się jedynie pod wpływem ciepła, środków chemicznych lub substancji kwaśnych i może prowadzić to do powstania toksycznych soli miedzi. W kontakcie z miedzią substancje kwaśne katalizują korozję i biorą udział w tworzeniu soli miedzi, takich jak witriol błękitny (kamień błękitny), siarczan miedzi. Dotyczy to również produktów mlecznych i miodu, które również mogą prowadzić do toksyczności miedzi.

Po co pić wodę z miedzianego naczynia

Przechowywanie wody w miedzianym naczyniu jest nie tylko bezpieczne, ale i korzystne dla zdrowia. Miedź posiada doskonałe właściwości antybakteryjne, co przekłada się na bezpieczniejszą wodę pitną. W kontakcie z wodą miedź uwalnia bezpieczną ilość jonów miedzi, które alkalizują wodę i po spożyciu zapewniają szereg korzyści zdrowotnych. Naczynia miedziane: twój przewodnik