Złość to właściwie ogólne określenie wielowarstwowej i skomplikowanej emocji, a jeśli nie jest ona kontrolowana lub tłumiona, może prowadzić do poczucia winy, cierpienia i bólu. W Ajurwedzie brak równowagi emocjonalnej spowodowany złością wynika z braku odpowiedniej komunikacji pomiędzy głową a sercem. Niektórzy ludzie są w stanie przetwarzać emocje szybciej i lepiej niż inni. Jednak większość z nas przy najmniejszej prowokacji reaguje nerwowo na daną sytuację. Jak opanować złość z Ajurwedą

Ajurweda, złość i Pitta Dosha

Złość powiązana jest z doszą Pitta, która zajmuje się elementem ognia. W Ajurwedzie koncepcja zwana agni zwykle odnosi się do ognia trawiennego, który przetwarza żywność i tworzy zdrowe środowisko wewnętrzne. U osób ze słabym agni nawet najbardziej pożywne jedzenie może stać się toksyną (ammą) w organizmie. Koncepcja agni nie ogranicza się jednak tylko do trawienia. Agni występuje także przy procesie metabolicznym oraz przy każdej komórce w organizmie. Subdosza Pitty (Sadhaka Pitta) zajmuje się sercem i umysłem oraz przetwarzaniem emocji.

„Siedziba świadomości znajduje się w sercu”

Ludzie o silnym Sadhaka Agni bardzo szybko reagują na stresującą sytuację. Łatwo odróżniają prawdę i rzeczywistość od trudnych informacji przekazywanych przez umysł. Jest takie powiedzenie ajurwedyjskie: „Siedziba świadomości znajduje się w sercu”, a badania potwierdzają, że serce wysyła do mózgu informację o tym, jak emocjonalnie przetworzyć dane doświadczenie. I tak jak niezdrowe jedzenie osłabia nasz ogień trawienny, tak zły styl życia i czynniki stresogenne osłabiają nasze Sadhaka Agni. Zakłóca to połączenie między sercem a umysłem, a osoby ze słabymi agni Sadhaka są bardziej podatne na trzymanie urazów i traumatycznych doświadczeń z przeszłości. Powoduje to ogromne szkody dla organizmu – chemicznie uwalniając trujące toksyny do organizmu. Naszym celem jest równowaga.

Jak opanować złość z Ajurwedą

Ponieważ wszyscy mamy w sobie Pittę, najważniejsze jest umieć zrównoważyć ten piękny, niezbędny, ale potencjalnie ulotny wewnętrzny ogień. Jak opanować złość z Ajurwedą

1. Zadbaj o złość

Tłumienie złości lub ignorowanie jej szkodzi zdrowiu. Dlatego należy zauważyć wszelkie pojawiające się uczucia i zająć się nimi, gdy tylko się pojawią. Możemy to zrobić, zatrzymując się przed reakcją i zadając sobie następujące pytania: Jak się teraz czuję i dlaczego? Czy ta sytuacja lub osoba jest warta rozsiewania trucizny łości po moim ciele? Jak mogę sobie z tym poradzić w najbardziej rozwinięty i pełen miłości sposób?

2. Oddech

Istnieją trzy techniki pranajamy, które pomagają w walce ze złością

  • Głębokie oddychanie przeponowe. Z każdym wdechem odczuwamy złość, a z każdym wydechem czujemy, jak emocje opuszczają nasze ciało. Kiedy zwracasz uwagę na swoją złość, pozwalasz jej się rozpuścić i przeminąć.
  • Sheetali Pranajama (chłodzący oddech). Technika ta uspokaja reakcję walki lub ucieczki oraz stres. Chłodzi ciało, a także pomaga przy zaburzeniach Pitta, takich jak refluks żołądkowy, zgaga i wrzody. Za pomocą języka utwórz kształt rurki, zwijając ze sobą lewą i prawą stronę języka. Powoli wdychaj chłodne powietrze przez „słomkę” języka przez 4-5 sekund, jednocześnie unosząc brodę do góry. Oddychaj przez nos przez 6-8 sekund, opuszczając brodę w dół. Powtarzaj przez 7-12 oddechów – aż poczujesz się, że jesteś spokojny
  • Sitkari Pranajama. Cofnij lekko język za zęby i zrób wdech przez przestrzeń pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. Podczas wdechu powoli unieś podbródek , a następnie wykonaj wydech przez nos, jednocześnie obniżając brodę do pozycji neutralnej. Powtarzaj przez 7-12 oddechów.

3. Mantra So Hum

Medytacja to jedno z najważniejszych narzędzi, które pomaga nam radzić sobie ze złością. Pomaga uświadomić sobie, że gniew to nie jest nasza prawdziwa “Jaźnia”. Kierowanie się do wewnątrz prowadzi nas poza ego i poza ciało fizyczne do miejsca ciszy i spokoju. Mantra So Hum leczy rany serca poprzez uświadomienie sobie, że wszystko, co widzimy, to my sami, a nie „inni” powodujący nasze cierpienie. Cicho i ciągle powtarzaj słowa „So Hum”. Podczas wdechu wdychaj „Sooo”. Podczas wydechu usłysz słowo „Huuumm”. Powtarzaj przez 10-30 minut.

4. Powolny ruch

Osoby, które mają stan zapalny Pitta Dosha, lubią bardziej energiczne i intensywne ćwiczenia, a jednak muszą oni się równoważyć. Znalezienie powolnej praktyki hatha jogi lub tai chi z naciskiem na oddech i uważność to magiczny eliksir Pitty. Tego typu świadome ruchy rozwijają kontrolę i zamieniają ogień w spokojny, świecący płomień. Wypróbuj te asany jogi: Ardha Matsyendrasana (pozycja półskrętu) lub Shavasana (pozycja trupa). Shavasana to pozycja, która zmusza do odpuszczenia wszystkiego. Wystarczy położyć się na plecach z rękami opuszczonymi po bokach i dłońmi skierowanymi ku niebu. Pozwól stopom wygodnie opaść, zamknij oczy i podróżuj do wewnątrz. Jedynym ruchem jest oddech, który przepływa przez całe ciało – lokalizowanie nagromadzonych emocji wdechem i uwalnianie ich wydechem.

5. Zioła i olejki uspokajające

  • Olej kokosowy: doskonały dla Pitta do smarowania i chłodzenia wewnętrznie. Dobrze jest nakładać go na całe ciało od stóp do głowy aby wykonać samodzielny masaż (samomasa) przed i po kąpieli.
  • Olejek różany: łączy nas ze współczuciem i miłością w sercu. Bardzo równoważący dla Pitta i poprawiający połączenie głowa-serce.
  • Olejek rumiankowy i herbata: Rumianek we wszystkich jego postaciach doskonale nadaje się do codziennego stosowania aby uspokoić doszę Pitta.
  • Olejek lub zioło Brahmi (Gotu Kola): stosujemy miejscowo lub wewnętrznie w postaci kapsułek. Bardzo pomocne!
  • Olejek miętowy oraz mrożona lub letnia mięta pieprzowa, które działają chłodząco i kojąco.
  • Kurkuma: Świetnie sprawdza się przy stanach zapalnych (skłonność do pitty).

6. Produkty chłodzące, naturalnie słodkie, gorzkie i ściągające

  • Kokos: Należy spożywać duże ilości wody kokosowej, mleka kokosowego, miąższu kokosa i oleju kokosowego.
  • Ogórek: Świetne danie chłodzące.
  • Owoce i jagody: Naturalnie słodka dobroć dla doszy Pitta.
  • Ciemne warzywa liściaste: jarmuż, jarmuż i mniszek lekarski są gorzkie i uspokajają doshę Pitta.
  • Ciecierzyca, karczoch, pietruszka, kalafior i sałata to pokarmy ściągające (idealne dla doszy Pitta).

7. Unikaj pokarmów zaostrzających pitta

Należy tu unikać słonych, ostrych i kwaśnych potraw oraz wszelkiego mięsa (zwłaszcza czerwonego). Alkohol jest nie do przyjęcia dla osób z zapaleniem Pitta. Pomyśl o tym, co się stanie, gdy podpalimy alkohol!