Toksyny (Ama) w ciele tworzą się z niestrawionego pożywienia wtedy, gdy układ trawienny jest zbyt słaby. Niestrawione resztki jedzenia zamieniają się w toksyny. Ale także, jeśli zjemy zbyt wiele, może to spowodować niestrawienie w pełni pożywienia, które w rezultacie stanie się toksyną. Dlatego też, aby ogień trawienny pracował prawidłowo, bezwzględnie potrzebna jest odpowiednia dieta. Zła kompozycja posiłków, czy też dojadanie między posiłkami często prowadzą do powstawania toksyn. W dalszym procesie, toksyny mieszają się z krwią lub z limfą, krążą po ciele i odkładają się w najsłabszych miejscach. Stopniowo następuje ich akumulacja, która prowadzi do blokady kanałów (shrotas). Doprowadza to następnie do wyprowadzenia z równowagi dosh. Jeśli toksyny gromadzą się w jakimś miejscu, to zaburzają to miejsce. Dla przykładu, jeśli gromadzą się one w stawach, wywołują artetyzm, jeżeli w płuchach – kaszel, astmę, albo blokują wchłanianie substancji odżywczych.

   Jednym z podstawowych czynników prowadzących do powstawania toksyn jest brak regularności w spożywaniu posiłków. Ponadto, jedzenie ciężkie, trudne do strawienia, wysoko przetworzone, smażone, biała mąka oraz cukier. 

   Istota zdrowia polega na tym, że pokarm musi zostać całkowicie strawiony. Dlatego, tak ważne jest, by nasza dieta była lekkostrawna. Jednymi z symptomów niskiego ognia trawiennego są: zgaga, niestrawność, uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia, zaparcia, rozleniwienie, depresja, utrata apetytu oraz ogólny ból w ciele.