Co to jest agni?
Według ajurwedy ogień to jeden z pięciu elementów z których stworzony jest wszechświat i wszystko co w nim istnieje. Odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu, gdyż daje nam światło, ciepło i co równie ważne możliwość ugotowania posiłku. Jednym z najstarszych słów na świecie stosowanych do określenia natury ognia jest „agni”. Agni to również nasz wewnętrzny ogień trawienny, który umożliwia przemianę wszystkiego, co dostaje się do naszego organizmu. I jest to nie tylko pokarm, ale i wszelkie myśli i emocje, które z kolei przemieniane są w dhatu (różnego rodzaju tkanki) i substancje odżywcze.
Dlaczego agni jest dla nas istotne?
Ajurweda mówi, że każda choroba ma swoje źródło w nieprawidłowym trawieniu i że nie liczy się co jesz, a to, co trawisz. Natomiast to agni – ogień trawienny sprawia, że pokarm przekształcany jest w składniki odżywcze, które dają nam energię do funkcjonowania, bądź ulegają przemianie w świadomość. Agni wpływa również na odczuwanie przez nas ciepła oraz reguluje je w naszym organizmie.
Możemy stwierdzić, że agni jest strażnikiem naszego zdrowia, a stabilny ogień trawienny utrzymuje dosze Vata, Pitta i Kapha w równowadze i zapobiega powstawaniu toksyn (ama).
Jak utrzymywać agni w dobrej kondycji?
Dobre i uregulowane agni trawi pokarm w odpowiedni sposób, dzięki czemu powstają składniki odżywcze, a nasze ciało i umysł zostają w odpowiedni sposób odżywione. Nieodpowiedni styl życia, stres czy zła dieta mają niewątpliwie ogromny wpływ na zaburzenia agni, a gdy ulega ono osłabieniu, to nie jesteśmy w stanie strawić wszystkiego, co spożywamy. Resztki te zalegają w naszym organizmie i przekształcają się w toksyny, określane jako ama, a z czasem przenikają do innych tkanek powodując powstawanie różnego rodzaju chorób.
Jest wiele sposobów, które pozwalają utrzymać ogień trawienny na odpowiednim poziomie. Kilka z nich omówimy poniżej:
1. Jedz tyle, aby się nasycić, ale nie przejadaj się
Gdy jemy więcej niż nasz żołądek jest wstanie pomieścić, wtedy soki trawienne nie radzą sobie ze strawieniem spożytego jedzenia. Prowadzi to do niestrawności, wzdęcia i zgagi.
2. Jedz wtedy, gdy czujesz głód, i pij, gdy czujesz pragnienie
Pamiętać należy również, że po posiłku nie mamy być głodni, jedynie powinniśmy odczuwać bardzo drobny niedosyt. Natomiast podjadanie między posiłkami może spowodować uczucie ciężkości i złego samopoczucia.
3.Pij ziołowe napary
Około 30 minut po posiłku zaleca się wypić herbatę z kopru włoskiego lub rumianku, która wspomoże trawienie, ewentualnie herbatę imbirową, która dodatkowo wspomoże procesy trawienne.
Herbata imbirowa: łyżeczkę posiekanego imbiru gotujemy w kubku wody, przecedzamy i pijemy letnią lub ciepłą (w zależności od doshy).
4.Ruch to zdrowie
Regularne ćwiczenia poprawiają trawienie, metabolizm oraz wydalenie odpadów (malas). Dodatkowo mają doskonały wpływ na nastawienie umysłu, pomagają redukować poziom stresu i przeciążeń psychicznych.
5. Asany – pozycje jogi
Użyteczna w procesie leczenia ajurwedyjskiego może być również joga. Jest to rodzaj aktywności, która ma znacznie szersze działanie prozdrowotne niż wiele innych form ruchu. Poszczególne pozycje jogi, które są nazywane asanami, nie tylko wzmacniają i wysmuklają ciało, poprawiają nastrój i uspokajają umysł.
6. Medytacja
Pozwala na oczyszczenie umysłu, pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i przejścia w stan całkowitego wyciszenia oraz rozluźnienia. Dodatkowo medytacja poprawia naszą pamięć, dodaje energii, a także uodparnia na stres.
Pamiętaj, zdrowie jest w Twoich rękach!
Pomocne artykuły: