Ajurweda – sześć smaków

Według nauk ajurwedy produkty spożywcze klasyfikowane są na podstawie smaku, podczas gdy we współczesnej medycynie na podstawie zawartości w nich składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy czy sole mineralne. Smak, nazywany w ajurwedzie ‘rasa‘, uznawany jest za pierwszy kontakt pożywienia z naszym językiem i jest on wzbogacany przez obecność śliny. Istnieje sześć smaków, zgodnie z którymi ajurweda grupuje pokarm.

Sześć smaków (rasa) wg Ajurwedy:

  • słodki (madhura)
  • słony (lavana)
  • kwaśny (amla)
  • ostry (katu)
  • cierpki (kasaya)

Analizując dogłębniej kwestię smaków, możemy zauważyć, że ich wpływ na organizm ludzki jest ogromny. Pomijając nauki ajurwedy, niewątpliwie sami możemy wyraźnie dostrzec, że po zjedzeniu czegoś słodkiego (pyszna tarta owocowa lub rozpływająca się czekolada mleczna) odczuwamy chwilę przyjemności i rozluźnienia. Natomiast ostra zupa z dodatkiem chili sprawi, że nasz zmęczony organizm zaczynie się lekko ożywiać.

Jakkolwiek każdy ze smaków stosowany w umiarem będzie oddziaływał pozytywnie na organizm człowieka, tak każdy stosowany w nadmiarze będzie prowadził do zaburzenia danej doszy.

Ponadto niezależnie, co jesteśmy w stanie zarejestrować, pożywienie, a dokładniej jego smaki wywołują wyraźny efekt w naszym ciele i umyśle.

Sześć smaków a wpływ na ludzkie ciało wg ajurwedy:

  1. Smak słodki – jego rozsądna ilość działa łagodząco na umysł i nerwy. Zdecydowanie bierze udział w budowaniu tkanek ciała
  2. Smak słony – podkreśla smak potrawy oraz wzmaga trawienie. Nawilża również nasze tkanki.
  3. Smak kwaśny – rozgrzewa organizm oraz pobudza apetyt
  4. Smak ostry – pobudza apetyt oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej
  5. Smak gorzki – wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn (większość ziół ma m.in. smak gorzki)
  6. Smak cierpki – oczyszcza krew oraz ma właściwości lecznicze

Zdecydowanie z każdym smakiem związane są dwa żywioły, które nadają mu odpowiednie cechy. Zazwyczaj jeden smak jest dominujący, natomiast reszta tworzy jedynie posmak po spożyciu. To, który żywioł dominuje w smaku, pomaga w określeniu jego zastosowania. Poniżej przedstawiamy powiązania żywiołów ze smakami.

Sześć smaków a żywioły:

  • Słodki – Ziemia i woda
  • Słony – Ogień i woda
  • Kwaśny – Ziemia i ogień
  • Ostry – Powietrze i ogień
  • Gorzki – Eter i powietrze
  • Cierpki – Ziemia i powietrze

Niewątpliwie smaki, w których dominuje żywioł ziemi lub wody, pomagają wytworzyć w ciele ciężkość, stabilność, spójność. Pomagają również zwiększyć ilość tkanki tłuszczowej oraz płynów (wody), co sprawia, że lepiej funkcjonujemy. Najlepszym smakiem będzie tu smak słodki.

Natomiast składniki powietrza, eteru i ognia to żywioły, które pomagają osuszyć, pobudzić oraz nadać lekkości ciału redukując jego masę i pomagając oczyścić go z toksyn. Najlepszym smakiem będzie tu niewątpliwie smak gorzki i ostry.

Smak ma ogromny wpływ na organizm ludzki! Gdy tylko zaczniesz używać miedzianej butelki do picia wody, od razu zauważysz, że woda smakuje lepiej. Jednocześnie wykazuje ona właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Oznacza to, że doskonale wspiera walkę ze stanami zapalnymi w organizmie.

Podsumowując, zrozumienie koncepcji sześciu smaków jest dla nas istotne by wyleczyć wszelkie zaburzenia. Wystarczy, że poświęcimy odrobinę czasu na zaznajomienie się ze smakami oraz z oddziaływaniem na ludzki organizm, będziemy w stanie pomóc sobie w prostych dolegliwościach.