Miedź to materiał, który wspomaga oczyszczanie organizmu i doskonale wpływa na stan naszej skóry. A ponieważ miedź z czasem pokrywa się tlenkami powinna być zawsze odpowiednio czyszczona. Często na miedzianych naczyniach pojawiają się czarne plamy, co budzi wiele wątpliwości i pytań – jak czyścić?. Dlatego poniżej postaramy się je rozwiać.
Utlenianie się miedzi a naczynia miedziane?
Wraz z upływem czasu naczynia miedziane do przechowywania wody zmieniają kolor, a na ich powierzchni pojawiają się plamy (czarne, szare, brązowe). Zjawisko to występuje w przypadku naczyń pozbawionych domieszek metali ciężkich i jest to naturalny proces utleniania się. Wiele osób myśli, że jest to coś złego, my natomiast uspokajamy! Jest to bardzo dobry znak, który świadczy o doskonałym składzie produktu.
Przyczyną utleniania się miedzi jest dostęp powietrza oraz jego różna wilgotność. Kontakt z powietrzem oraz sam proces oczyszczania wody, w sposób naturalny powoduje, że naczynia miedziane pokrywają się tlenkami. W wyniku tego możemy zauważyć, że naczynia po prostu ciemnieją. Występujące tlenki miedzi nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, a jedynie delikatnie zmieniają posmak wody na metaliczny. Wówczas konieczne jest stosowne czyszczenie naczyń miedzianych.
Jak czyścić naczynia miedziane w domu?
Oto kilka doskonałych sposobów na pozbycie się brzydkich plam na miedzianych naczyniach:
1. Cytryna i sól
Sól kuchenna drobnoziarnista (4 płaskie łyżki) oraz sok z cytryny (ok 150ml) umieścić w małym słoiku, wymieszać, aż do rozpuszczenia się soli. Następnie przy pomocy miękkiej gąbki delikatnie wyszorować naczynie .Użycie samej cytryny może być również skuteczną techniką czyszczenia poplamionego miedzianego naczynia. Użyj jednego plasterka cytryny i delikatnie wetrzyj go w naczynie, aby pozbyć się plam. Następnie spłucz i pozostaw do wyschnięcia, aby zobaczyć pozytywne wyniki.
2. Ocet
Jeśli w Twojej kuchni zabrakło cytryn i szukasz szybkiego rozwiązania możesz skorzystać z podręcznego octu. Postępuj zgodnie z tą samą techniką. Wymieszaj ocet z solą i mieszaj, aż sól się rozpuści i nałóż ją na dotknięty obszar.
3. Pasta do polerowania miedzi domowej roboty
Ten domowy środek do polerowania można przechowywać w szklanym słoiku do wykorzystania w przyszłości. Po prostu wymieszaj równe części mąki, soli i dowolnego detergentu w proszku. Do tego dodaj trochę białego octu, sok z cytryny i trochę wody. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. Wylej niewielką ilość na miękką gąbkę i wetrzyj ją w uszkodzone miedziane dno. Spłucz dokładnie wodą i wypoleruj do sucha miękką, niestrzępiącą się ściereczką.
4. Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest zawsze dobrym wyborem, jeśli chodzi o czyszczenie miedzi. Możesz połączyć sodę oczyszczoną z cytryną lub użyć samej sody oczyszczonej do czyszczenia naczynia. Ta metoda okaże się jedną z najskuteczniejszych w usuwaniu plam.
5. Ocet i mąka
Wcześniej czytałeś o occie z połączeniem soli. Teraz spróbuj użyć go zarówno z mąką, jak i solą. Stwórz mieszankę jednej łyżki soli i jednej szklanki białego octu. Po wymieszaniu dobrze dodać trochę mąki i zrobić pastę. Nałóż tę pastę na dotknięte naczynie i pozostaw na piętnaście minut. Następnie spłucz ciepłą wodą i wypoleruj.
Jeśli twoje naczynie miedziane jest pokryte lakierowaną powłoką wówczas wymieszaj 2 szklanki ciepłej wody i 2 łyżki łagodnego płynu do naczyń. Rozpyl płyn na lakierowanej powierzchni i pozostaw kilka minut, następnie zetrzyj ścierką i potem spłucz ciepłą wodą.
Czego unikać przy używaniu miedzianych naczyń?
Miedziane naczynia indyjskie zyskały popularność w ostatnich latach dzięki miłośnikom Ajurwedy i zdrowego stylu życia. Cieszą się także uznaniem ze względu na swoją estetykę, jakość i długowieczność. Nabycie produktów wysokiej jakości daję nam gwarancję, że naczynie przy zastosowaniu odpowiedniej konserwacji posłuży nam przez wiele lat.
Poniżej czynności, które mogą uszkodzić naczynia miedziane!
- Zalewanie naczyń miedzianych gorącą wodą.
- Mycie ostrymi, drucianymi gąbkami.
- Mycie w zmywarce.
- Używanie mikrofalówek.
- W naczyniach miedzianych nie można przechowywać mleka i produktów mlecznych oraz kiszonek, gdyż mogą wejść w reakcję z miedzią.
Jak często czyścić naczynia miedziane?
Producenci zalecają czyścić naczynia miedziane dwa razy w tygodniu. Jednak, gdy posmak naczyń stanie się metaliczny (co zdarza się bardzo rzadko) lub ze względów estetycznych wówczas warto dostosować częstotliwość mycia do swoich potrzeb.
Według Ajurwedy woda przechowywana w miedzianym naczyniu nie tylko w naturalny sposób ulega filtracji podczas którego usuwane są bakterie, grzyby oraz drobnoustroje, ale także zawiera jony miedzi, które mogą leczyć wiele schorzeń i dolegliwości. Nabycie produktów wysokiej jakości daję nam gwarancję, że naczynie przy zastosowaniu odpowiedniej konserwacji posłuży nam przez wiele lat. Znane marki specjalizujące się w tego rodzaju wyrobach dbają także o odpowiedni materiał użyty do jej produkcji. Szanujące się firmy zapewniają wysoką zawartość miedzi w każdym swoim produkcie. Jeżeli więc decydujemy się na taką inwestycję, unikajmy niepewnych internetowych aukcji a wybierajmy sprawdzone sklepy stacjonarne lub internetowe, które dają na możliwość zwrotu bądź reklamacji towaru.