Artykuł zwiera lokowanie produktu

Ajurweda bardzo mocno promuje używanie rzeczy surowych, czystych oraz starych. Ta starożytna nauka kładzie nacisk aby do naczyń do jedzenia i picia wykorzystywać organiczne i naturalne surowce, jak brąz, złoto, srebro czy miedź. Wszystkie te materiały mają określone dobre właściwości, które sprawiają, że jedzenie jest smaczne i zdrowe. Również dużą zaletą  jest stosowanie miedzianych butelek w odniesieniu do wody pitnej. Naczynia do gotowania wg Ajurwedy

Najlepsze naczynia do gotowania wg Ajurwedy

  • Garnki gliniane (ceramiczne)

  • Patelnie żeliwne

  • Naczynia ze stali nierdzewnej

  • Naczynia miedziane (wyłożone cyną lub stalą nierdzewną)

  • Naczynia mosiężne (na określone składniki)

  • Drewniane przybory kuchenne

  • Wyroby szklane do przechowywania jak również butelki miedziane

Miedziane naczynia i ich zalety

Według badań opublikowanych w National Library of Medicine miedź oraz jej stopy – mosiądzu i brązu potrafią zabijać potencjalnie śmiertelne bakterie. Działają jako środek samodezynfekujący, jak również miedź przydatna jest także w procesie odchudzania.

Naczynia miedziane możemy używać przez lata, ponieważ mają one właściwości antybakteryjne i pozostają skuteczne przez długi czas. Przybory te utrzymują ciepło jedzenia, ponadto miedź jest materiałem zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska. Można ją stopić i wielokrotnie wykorzystać, co sprawia, że ​​te przybory są bardzo dobrym wyborem.

Jeśli do przechowywania wody będziemy używać naczyń miedzianych, będzie to korzystne dla zdrowia. Dzieje się to ponieważ woda alkaliczna wyrównuje poziom pH oraz zapewnia i zapewnia właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Korzyści butelki miedzianej

Ma doskonałą przewodność cieplną.

Zapewnia bezpieczeństwo i higienę żywności.

Zapewnia lepszy układ odpornościowy

Środki ostrożności

Nie przechowuj żywności zasadowej lub kwaśnej w miedzianych naczyniach.

Jeśli po użyciu zauważysz jakiekolwiek reakcje lub alergie, unikaj ich.

Naczynia do gotowania wg Ajurwedy