Starożytne teksty ajurwedy przywiązują dużą wagę do sezonowości, a nawet nadają im specjalną nazwę: ritucharya. Ritucharya to określona rutyna, która jest zgodna z naszym kalendarzem ale nie z zegarem. Oprócz pór roku istnieją również inne cykle, które są dłuższe niż zegar dwudziestoczterogodzinny, takie jak cykle księżyca. Pełnia i nów księżyca wpływają na naszą fizjologię i tworzą środowisko energetyczne. Dzięki temu te fazy są idealnym czasem na rytuały, refleksję oraz zmiany. Ponieważ pory roku różnią się temperaturą i wilgotnością, każda pora roku jest silnie powiązana z jedną doszą i odpowiadającymi jej elementami. Tak więc wiosną rosnące ciepło słońca ogrzewa ziemię, topi lodowce i powoduje przepływ wody. Wiosenne oczyszczanie z Ajurwedą.

Wiosenne oczyszczanie z Ajurwedą

Późna zima i wiosna to miesiące kaphiczne, które obejmują żywioły ziemi i wody. Oznacza to, że na przemian są one ciepłe i chłodne, ale są też stale ciężkie, mokre i pełne zastoju. To, co dzieje się w tym czasie w naszym organizmie, przypomina nam topniejący śnieg. Gdy na wiosnę robi się coraz cieplej, śnieg zaczyna topnieć, czego doświadczamy w naszym organizmie w postaci uczucia zastoju, zatorów, alergii oraz nadmiaru śluzu. Aby zwalczyć całą tę wilgoć, potrzebujemy światła, suchości i mobilności.

Sezon wiosenny (Vasanta Ritu) przypada na północne przesilenie (Adana Kala) i jest zdominowany przez cechy ognia (Agni). Tak więc wiosną rosnące ciepło słońca ogrzewa ziemię, topi lodowce i powoduje przepływ wody. Nagromadzony przez zimę kapha (śluz) zaczyna się upłynniać i rozprzestrzeniać w organizmie. To osłabia ogień trawienny organizmu i prowadzi do wielu typowych chorób sezonowych, takich jak wiosenne przeziębienia i problemy z zatokami. Wiosna to pora oczyszczenia, pozbycia się wszystkiego, co nagromadziło się w sezonie zimowym. Należy zastosować tu ajurwedyjskie procesy oczyszczające (Panchakarma), aby skorygować zaburzone Agni i wydalić lub uspokoić nadmiernie nagromadzone Kapha z organizmu.

Wiosna a cierpki smak

Sezon wczesnowiosenny trwa od marca do maja. Ściągający smak warzyw, owoców i zbóż, który działa wysuszająco na organizm, wzmacnia się właśnie w tym sezonie. W organizmie pojawia się szorstkość i umiarkowane osłabienie. Wiosną powinniśmy spożywać pokarmy bogate w cierpki smak, ponieważ Kapha nagromadzona zimą upłynnia się pod wpływem wzrostu ciepła, co prowadzi do odpowiednich chorób. Dlatego umiarkowana ilość pokarmów ściągających będzie dobra w wiosennej diecie. Jednak nie za dużo i nie za mało. Fizyczne osłabienie w tym sezonie jest spowodowane nie tylko słońcem i wiatrem, ale także suchością powietrza w atmosferze na zewnątrz (szczególnie wczesną wiosną) oraz wzmocnieniem cierpkiego smaku żywności i napojów.

Wspomagająca dieta wiosenna

Wraz z przejściem zimy na wiosną możemy zauważyć zmianę swoich pragnień. Gdy tylko nadchodzi cieplejsza pogoda odczuwamy spadek akceptacji ciężkostrawnych pokarmów, a preferencje zmieniają się na lżejsze potrawy. Twój apetyt może się zmniejszyć i zmienić preferencje na owoce, sałatki, soki i więcej płynów. Twoje ciało mówi Ci, że nadszedł czas na wiosenne porządki, również poprzez jedzenie. Należy unikać tu diet ciężkich (Guru), tłustych (Snigdha), kwaśnych (Amla) i słodkich (Madhura), ponieważ pokarmy te zwiększają gromadzenie się śluzu i uczucie ciężkości w organizmie. Zamiast tego wybieraj lżejsze, bardziej suche i pikantne potrawy.

Żywność powinna być również lekkostrawna, lekka (Laghu), beztłuszczowa i sucha (Ruksha) lub pozbawiona wilgoci. Pomaga to zrównoważyć Kapha oraz reguluje poziom wilgoci. Otwiera kanały eliminacji, ułatwiając proces oczyszczania. Według starożytnych tekstów powinniśmy używać dojrzałych zbóż (zebranych co najmniej rok wcześniej), takich jak Yava (jęczmień), Godhuma (pszenica) i Kshaudrya (miód), z ciepłą wodą.

Jak stworzyć wspierającą dietę wiosenną

Wiosenne oczyszczanie z Ajurwedą

  1. Warto rozpocząć dzień od lekkiego śniadania, który składa się ze świeżych owoców lub herbaty.
  2. Obiady i kolacje powinny składać się z lekkich, gotowanych zbóż, warzyw gotowanych na parze i roślin strączkowych. Jest to często doskonałym wyborem.
  3. Pij napoje o temperaturze pokojowej, ciepłe lub gorące. Warto rozważyć popijanie w ciągu dnia ciepłej wody z odrobiną miodu.
  4. Przestaw swoją dietę na jedzenie dużej ilości świeżych (niekoniecznie surowych) warzyw i różnych roślin strączkowych. Te pokarmy są zwykle cierpkie i często nieco gorzkie.
  5. Dużo korzyści przynosi również jedzenie gorzkich warzyw, warzyw z rodziny kapustowatych (kapusta, brokuły, kalafior itp.) i pikantnych potraw, takich jak zielone papryczki chili.
  6. W sezonie wiosennym odpowiednie są również ryby słodkowodne, tofu oraz jajka w koszulce lub na twardo, oczywiście spożywane z umiarem.
  7. Warto urozmaicić posiłki ostrym smakiem cebuli, czosnku, imbiru, czarnego pieprzu, papryczki chili, niewielkimi ilościami pieprzu cayenne oraz różnorodnymi ziołami i przyprawami.

Wiosenna medytacja

To czas aby rozpocząć tradycję wiosennego rytuału, który ucieleśnia koncepcję sadzenia, nowych początków i wzrostu. Ponieważ wiosna to naturalny pęd do rozkwitu, uporządkuj przyziemne obszary swojego życia i znajdź to, co wymaga nowego początku. Pomyśl o tym czasie również jako o wiosennych porządkach związanych z Twoimi osobistymi intencjami i celami. Zapisz trzy rzeczy, które chcesz zamanifestować w tym sezonie i trzy słowa opisujące Twoje wiosenne zamiary. Oddychając głęboko, usiądź z zamkniętymi oczami, aby w pełni ucieleśnić to, co przyniesie wiosna. Tak więc wiosną rosnące ciepło słońca ogrzewa ziemię, topi lodowce i powoduje przepływ wody. Wiosenne oczyszczanie z Ajurwedą.

Po zimowej przerwie również nadszedł czas, aby po prostu się ruszać. Znajdź sposób, aby dodać ruchu do swojego dnia. Może to być na przykład spacer po obiedzie. Jeśli chodzi o ćwiczeniach,  warto pomyśleć o sprintach, treningu interwałowym i programie, który ogólnie opiera się na ćwiczeniach cardio. Wiosna jest kojarzona z doszą kapha, podobnie jak pierwszy cykl życia, od urodzenia do dojrzewania. Dlatego warto wpleć do swojej wiosennej rutyny czynności, które mają zabawny i dziecięcy charakter, i podchodź do codziennych zadań tak, jakby były zupełnie nowe.