Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Proste, skuteczne zmiany w porannej rutynie są świetnym sposobem na poprawę samopoczucia. Dodanie tych kilku prostych praktyk ajurwedyjskich spowoduje natychmiastową różnicę, a zajmie tylko około 15 do 30 minut Twojego poranka. Poranek z Ajurwedą.

PORANEK Z AJURWEDĄ – PROSTA PRAKTYKA

Spokój i oddech

Poranek to idealny czas do medytacji opartej na oddechu, ponieważ w tym czasie nasz umysł jest mniej zajęty. Dobrym początkiem jest skupienie się na oddechu przez kilka minut i pozwolenie myślom płynąć bez przywiązania. Korzystanie z aplikacji do medytacji jest również w porządku. Liczy się sama praktyka, niezależnie od metody. Warto pomyśleć o stworzeniu intencji na dany dzień, ponieważ jest to potężne wsparcie mentalne i emocjonalne.

Skrobanie języka

Skrobanie języka i usuwanie toksyn miedzianą skrobaczką do języka to skuteczny sposób na poprawę higieny jamy ustnej. Ama, to sanskryckie słowo, które oznacza gruz, bakterie i martwe komórki powstałe w nocy. Dzięki skrobaniu języka zostaje on usnięty, a należy pamiętać, że  stan języka świadczy o naszym zdrowiu. Na przykład kolor nalotu na języku jest wskaźnikiem problemów trawiennych, z którymi możesz się spotkać. Ważna jest również lokalizacja nalotu na języku – z tyłu, na środku lub z przodu. Na przykład białawy nalot w tylnej części języka wskazuje na potrzebę ograniczenia spożycia nabiału i słodyczy.

Ruch to zdrowie

Ruch przez 10 do 20 minut dziennie rano pomaga nam się skoncentrować. Wystarczy powolny spacer, aby rozpocząć dobrze dzień. Preferowane są ćwiczenia na świeżym powietrzu, ponieważ przebywanie na łonie natury pomaga w uwolnieniu stłumionej energii na wszystkich poziomach naszej istoty. Wykonywanie pozycji jogi w domu, takich jak Powitanie Słońca lub praktykowanie Tai Chi i Qi Gong, zapewnia te same uspokajające korzyści.

Jedz śniadania z sezonowymi produktami

W Ajurwedzie jedzenie jest lekarstwem. Żywność, którą jemy, pomaga nam w zapobieganiu typowym chorobom danej pory roku. Podążanie za naturalnymi przejściami pór roku zwiększa poczucie dobrego samopoczucia, a nasze wybory żywieniowe mogą pomóc zrównoważyć nasze dosze i zapewnić naszemu organizmowi to, czego potrzebuje. Jeśli pora roku jest sucha i chłodna, dobrym wyborem będzie dodanie do diety większej ilości oleju wraz z rozgrzewającymi produktami śniadaniowymi, takimi jak płatki owsiane z miodem, cynamonem lub ghee. Łączenie sześciu smaków Ajurwedy – słodkiego, kwaśnego, słonego, ostrego, gorzkiego i cierpkiego – w porannych posiłkach może również pomóc zrównoważyć doshę i ciało o każdej porze roku.

Śniadania oparte na Twojej DOSHA

Znajomość naszej doszy to kolejny poziom świadomości aby lepiej zaopiekować się sobą. Na przykład każdy z sześciu smaków ma inny wpływ na trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. Dodatkowo każdy z nas zazwyczaj ma kombinację dwóch dosz, więc na przykład osoba z kombinacją Pitta-Kapha musi uważać z pikantnymi potrawami (suchymi, podgrzewanymi) i ograniczać miód (wilgotny, chłodzący) w swoich posiłkach. Osoby o ognistej naturze doszy Pitta powinny ograniczyć kofeinę na korzyść picia herbaty ziołowej. Jeśli nie znasz swojej doszy, w przypadku większości ludzi sprawdzi się podejście do zarządzania stylem Vata, które może uspokoić układ nerwowy i poprawić sen. Warto udać się do praktykującego ajurwedy, aby sprawdzić swoją doshę. Dostępnych jest także wiele quizów online, które aczkolwiek dostarczają ograniczone informacjie na temat Naszej doszy.