Wpis zawiera lokowanie produktu.

Używanie butelek na wodę wielokrotnego użytku to najlepszy sposób, aby zadbać o środowisko. Jednorazowe plastikowe butelki na wodę stanowią dzisiaj najwyższy odsetek odpadów trafiających na wysypiska śmieci. Każdego roku wyrzuca się 50 miliardów plastikowych butelek. Chociaż butelki na wodę wielokrotnego użytku mają wiele zalet, nie są pozbawione ryzyka. Charakter i funkcja butelki na wodę wielokrotnego użytku wiąże się z wilgocią i może ona stać się pożywką dla bakterii. Miedziana butelka a jakość wody.

Rodzaje bakterii

Bakterie są to maleńkie, jednokomórkowe mikroorganizmy, które potrafią rozwijać się w różnych środowiskach. Zwykle pojawiają się w trzech kształtach – okrągłym (cocci), cylindrycznym (pałeczki) i spiralnym (spirilla). Bakterie wymagają odpowiednich warunków środowiskowych, aby mogły się rozmnażać. Musi panować ciepła temperatura, wilgotność, odpowiedni poziom pH i tlen. Podczas gdy niektóre bakterie są bardzo korzystne dla organizmu ludzkiego, inne mogą powodować poważne choroby. Przykładem pożytecznych bakterii są pałeczki kwasu mlekowego, które pomagają w trawieniu. Z kolei szkodliwą bakterią jest salmonella, która może powodować zatrucie pokarmowe.

Ryzyko związane ze używaniem butelek na wodę skażonych bakteriami

Butelki na wodę, które używane są wielokrotnie, mogą stać się środowiskiem podatnym na rozwój szkodliwych bakterii. W szczególności butelki na wodę wielokrotnego użytku, które nie były myte przez tydzień, mogą zawierać pałeczki Gram-ujemne i ziarniaki Gram-dodatnie. Kiedy woda, którą pijesz, jest silnie zanieczyszczona tymi bakteriami, może to powodować między innymi biegunkę, zakażenie dróg moczowych i posocznicę, a także inne infekcje i choroby. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie narażenia na kontakt z zanieczyszczoną bakteriami wodą jest upewnienie się, że używasz butelki wykonanej z odpowiedniego materiału. Niektóre materiały, takie jak miedź, są znacznie bardziej odporne na rozwój bakterii niż inne materiały, takie jak plastik, szkło, stal lub inne metale.

Miedziana butelka a jakość wody

Miedź

Coraz częściej butelki na wodę wykonuje się z miedzi, która aktywnie zabija bakterie pojawiające się w ich obecności w procesie znanym jako efekt oligodynamiczny. Jak wiadomo miedź używana jest już od czasów starożytnych do dezynfekcji i oczyszczania wody. Bakterie e. coli, Salmonella typhi i Vibrio cholerae zaszczepione i przechowywana przez noc w miedzianym naczyniu w temperaturze pokojowej, nie były już możliwe do odzyskania przez naukowców. Było to niesamowitym wynikiem w porównaniu z wodą przechowywaną w szklanych butelkach kontrolnych w tym samym środowisku (w którym bakterie nadal rosły i rozwijały się). Miedziane butelki na wodę mają również szereg dodatkowych korzyści zdrowotnych, w tym tworzenie naturalnej wody alkalicznej.

Plastik

To najpopularniejszy rodzaj materiału, z którego wykonane są butelki wielokrotnego użytku. Wynika to z tego, że jest on najtańszym i najlżejszym materiałem do produkcji butelek na wodę. Należy jednak zachować ostrożność, aby każda plastikowa butelka nie zawierała BPA. Obecność BPA (bisfenolu A) wiąże się z występowaniem śmiertelnych chorób. Jest to głównie rak, zwłaszcza gdy organizm jest na BPA często narażony. BPA został zidentyfikowany jako toksyna środowiskowa, która może zaburzyć rozwój człowieka poprzez przyspieszenie dojrzewania. Jeśli musisz używać plastikowej butelki na wodę, upewnij się, że używasz wyłącznie butelek wykonanych z polietylenu o dużej gęstości, polietylenu o małej gęstości i polipropylenu. Materiały te wydzielają najmniej szkodliwych chemikali. Są zwykle mniej trwałe, mogą zatrzymywać zapachy i plamy oraz mogą być problematycznym siedliskiem rozwoju bakterii.

Szkło

Szkło to również powszechny materiał, z którego wykonywane są butelki wielokrotnego użytku. Butelki te potrafią zachować naturalny smak wody. Jednak nie są praktyczne, jeśli chcesz, aby bagaż był lekki, a ponadto mogą łatwo rozbić się po upuszczeniu. Jeśli chodzi o zapobieganie rozwojowi bakterii w wodzie przechowywanej w szklanych pojemnikach, naukowcy ustalili, że bakterie mogą łatwo rozmnażać się na ich powierzchni oraz w samej wodzie.

Stal nierdzewna i aluminium

Butelki na wodę ze stali nierdzewnej są wykonane ze stali klasy kulinarnej. Na ogół są one lżejsze i trwalsze niż szkło. Badanie, które przeprowadził Stanley wykazało jednak, że stal nierdzewna podatna jest na nieodwracalne przyczepianie się pseudomonas aeruginosa. Następuje to w czasie krótszym niż jedna minuta i następnie zaczynają namnażać się. Również niezbyt dobrze radzą sobie one z powstawaniem nieprzyjemnych zapachów.

Z kolei butelki, które wykonane są z aluminium, na ogół są odporne na wstrząsy i powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Jednak aluminium słabo izoluje ciecze i na zewnątrz butelki zwykle tworzy się kondensacja, gdy przechowuje się w niej zimną wodę. Podobnie jak stal nierdzewna, aluminium również może być niebezpieczne w wyniku wysokich temperatur. Aluminium reaguje również z substancjami kwaśnymi i należy je pokryć warstwą emalii lub żywicy epoksydowej.

Czyszczenie butelek

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana jest butelka na wodę, nie wolno pozostawiać jej przez kilka dni bez umycia. Z wyjątkiem miedzianych butelek na wodę, które w naturalny sposób ulegają samosterylizacji i wymagają one specjalnego mycia. Idealnie byłoby codziennie szorować butelkę wodą z mydłem. Butelki z szerszą szyjką są łatwiejsze do czyszczenia. W przypadku butelek z wąskim otworem należy użyć szczoteczki, aby wyszorować wnętrze butelki.