Dieta ajurwedyjska, to plan zdrowego odżywiania i styl życia. Ajurweda uznaje, że złe trawienie jest głównym czynnikiem złego stanu zdrowia. Zdrowe trawienie jest jak stały, silny ogień, który przekształca spożywane przez nas jedzenie w łatwo przyswajalne składniki odżywcze i łatwo eliminowane odpady. Słowo określające ogień trawienny to agni.

 

 

Kiedy jemy niewłaściwe jedzenie, za dużo lub za mało jedzenia lub niewłaściwe kombinacje pokarmów, zmniejszamy nasze agni. Słaby ogień trawienny prowadzi do złego trawienia. Niestrawione jedzenie wytwarza toksyny (ama), które następnie wędrują przez kanały organizmu i powodują choroby i choroby.

Każda osoba wymaga innego rodzaju diety w zależności od typu ciała. Zgodnie z wytycznymi diety ajurwedyjskiej. Na przykład osoba z silną konstytucją vata lub cierpiąca na brak równowagi vata może przeciwdziałać skutkom suchości w ciele, skupiając się na wilgotnych pokarmach. Osoba, która dominuje w kapha, może jednak przeciwdziałać ciężkości kapha lekkim, suchszym i lekkostrawnym pokarmem. Na optymalną dietę i trawienie wpływa również harmonizacja z porą dnia i porą roku.

Ajurweda dieta

Różne pokarmy mają różny wpływ na nasz organizm. Na przykład żywność może być ciężka, lekka, grzejąca, chłodząca, gorąca lub zimna. Na przykład, jeśli masz nadmiar pitta (ogień), musisz jeść chłodzące potrawy. Ale jeśli masz nadmiar Kapha (chłodnej, wilgotnej), będziesz musiał wybrać pokarmy rozgrzewające.

Ajurwedyjskie wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania

Jedz tak świeże, jak to możliwe. Staraj się gotować tyle, ile potrzebujesz na dzień, a najwyżej na następny dzień. Stare jedzenie ma bardzo mało lub nie ma w ogóle siły życiowej (prany).

W miarę możliwości unikaj żywności w puszkach, konserwach, mrożonych lub w kuchence mikrofalowej. Zawsze jedz najświeższe jedzenie, które jest dla ciebie dostępne.

Zwróć uwagę na to, jak czuje się Twoje ciało i jak silny jest Twój apetyt. Jedz tyle lekkich pokarmów, aby tylko zaspokoić swój apetyt. Nie przejadaj się.

Jeśli jesz ciężkie pokarmy, jedz tyle, by zaspokoić tylko połowę apetytu. Pokarmy ciężkie są trudne do strawienia. Jeśli jesteś chory, jedz tylko lekkie potrawy. Niektóre przykłady ciężkich i lekkich pokarmów obejmują:

Pokarmy ciężkie:

pszenica, orzechy i nasiona, owies, sól, brązowy ryż, sól, ogórek, cebula, większość owoców, fasola, wołowina, ryby, jagnięcina, wieprzowina, jajka.

Lekkie potrawy:

kasza gryczana, kukurydza, żyto, sałata, ziemniak, pomidor, jabłko, soczewica, kurczak, królik, mleko krowie.

Ajurweda dieta – Kombinacje pokarmowe

Słabe kombinacje żywności mogą zmniejszyć ogień trawienny i natychmiast wytworzyć toksyny. Zwróć uwagę na to, jak łączysz pokarmy. Jest to ważna część planu zdrowego odżywiania w diecie ajurwedyjskiej.

  • Nie mieszaj mleka z owocami
  • Unikaj spożywania świeżych owoców do posiłków – gotowane owoce można spożywać z posiłkami gotowanymi
  • Unikaj jedzenia produktów mlecznych z białkiem zwierzęcym
  • Unikaj spożywania ciężkich i lekkich potraw w tym samym posiłku

Ajurweda uznaje, że pokarmy i substancje mają różny wpływ na ciało i umysł.

Pokarmy Satva promują przejrzystość, harmonię i równowagę w naszym ciele i umyśle. Na przykład wszystkie przyprawy, świeżo ugotowane potrawy, owoce i warzywa, orzechy, suszone owoce i nasiona, miód i jaggery, herbaty ziołowe, sałatki i soki ze świeżych owoców.

Pokarmy radżas zwiększają energię i promują działanie, przywiązanie i zadowolenie zmysłów. Na przykład: cebula, czosnek, słone potrawy, gotowe do spożycia produkty w puszkach, paneer, lody, drożdże, śmietana, ryż basmati, marynaty, ocet, cukier.

Pokarmy Tamas promują otępienie, bezwładność, ociężałość i ignorancję. Na przykład: żywność mikrofalowa, herbata, kawa, alkohol, narkotyki, wołowina, kurczak, ryby, wieprzowina, jajka, grzyby, potrawy smażone i mrożonki.

Ajurwedyjskie codzienne rutyny dla zdrowego stylu życia

Celem Ajurwedy jest życie w harmonii z otaczającym nas środowiskiem i tam, gdzie to możliwe, przyjęcie rytmów natury. Pomagają nam w tym codzienne czynności.

Ajurweda dzieli dzień na sześć części, które odpowiadają charakterystyce odpowiedniej doszy:

  • Wschód słońca do 10 rano: czas Kapha
  • 10.00-14.00: czas pitta
  • 14.00 do zachodu słońca: czas vata
  • Zachód słońca – 22:00: czasu kapha
  • 22:00 – 2:00: czas pitta
  • 2:00 – wschód słońca: czas vata

Spanie i budzenie

Najlepszą porą na pójście spać jest pora wieczorna kapha. Kapha ma cechę ciężkości, więc najłatwiej będzie zasnąć przed 22:00. Jeśli opóźnimy pójście spać po godzinie 22:00, przejdziemy do czasu pitta, gdy obudzi nas stymulacja.

Najlepszy czas na pobudkę to tuż przed wschodem słońca, będąc jeszcze w czasie vata. Jest to czas lekkości, dlatego łatwiej budzić się z energią. To także najlepszy czas na medytację. Jeśli obudzisz się w porze kapha porannej, możesz odczuwać ociężałość, która utrzymuje się przez cały dzień.

Po przebudzeniu

Krótki spacer na zewnątrz z samego rana, podziwiając przyrodę, jest cudowny dla naszego stanu fizycznego i psychicznego. Spacer boso po trawie sprawia, że ​​poranna rosa wsiąka w podeszwy stóp i obniża pH naszego organizmu.

Najlepiej rano opróżnić pęcherz i okrężnicę. Jeśli zostanie to pozostawione na później lub jeśli opróżnienie nie jest możliwe każdego dnia, toksyny, które powinny zostać usunięte, zostaną ponownie wchłonięte do organizmu. Jeśli opróżnianie nie jest możliwe, przyjrzyj się swojej ajurwedyjskiej vaidyi i sięgnij po naturalne lekarstwa.

Higiena jamy ustnej

W nocy w jamie ustnej gromadzą się toksyny. Muszą zostać wyeliminowane rano, aby uniemożliwić im ponowne wejście do systemu. Niedługo po przebudzeniu umyj i nitkuj ​​zęby oraz zeskrobuj język skrobaczką do języka. Ssanie oleju lub płukanie rozgrzanym olejem sezamowym jest również bardzo skuteczne w usuwaniu toksyn.

Masaż olejem

Suchość skóry i tkanek jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia. Nasza skóra jest naszym największym narządem zmysłów i jest wystawiona na działanie wszystkich elementów, więc warto ją chronić. Codzienny masaż ciepłym olejem sezamowym to wspaniałe odżywienie dla naszej skóry i układu nerwowego. Rób to codziennie rano lub tak często, jak możesz, przynajmniej raz w tygodniu i pozostaw olejek na 20-30 minut przed ciepłym prysznicem.

Ćwiczenia

Ćwiczenia są niezbędne dla ogólnego dobrego zdrowia i dają nam energię na cały dzień. Powinieneś wybrać reżim ćwiczeń, który jest zgodny z twoim typem ciała. Aby były skuteczne, nie wszystkie ćwiczenia muszą być energiczne. Joga lub tai-chi i podobne delikatne ćwiczenia mogą być niezwykle korzystne.

Medytacja

Medytacja uspokaja nasz umysł i zwiększa naszą zdolność radzenia sobie z codziennymi wydarzeniami, które mogą powodować stres dla naszego ciała i umysłu. Nawet krótka medytacja (dziesięć minut) każdego ranka i wieczoru może znacznie poprawić skupienie i energię w ciągu dnia oraz jakość naszego snu w nocy.

Ajurweda dieta – Śniadanie

Zawsze powinieneś spróbować zjeść coś na śniadanie. Nasze ciała potrzebują składników odżywczych, aby rozpocząć dzień i uruchomić wszystkie funkcje, które dostarczają nam energii. Nawet jeśli nie czujesz się głodny, możesz zjeść coś małego i lekkiego, a później rano zjeść bardziej treściwą przekąskę. Niektóre dobre opcje śniadaniowe obejmują owsiankę lub świeże soki warzywne. Unikaj koktajli owocowych, które łączą mleko i owoce, ponieważ są niekompatybilne w diecie ajurwedyjskiej!

Ajurweda dieta – Obiad

Pora obiadowa jest w porze pitta. Kiedy ogień słoneczny jest najsilniejszy, nasz ogień trawienny jest najsilniejszy. Obiad powinien być głównym posiłkiem dnia zawierającym (najlepiej roślinne) białko, zboża (takie jak ryż lub komosa ryżowa) i warzywa. Latem jest to również pora dnia, kiedy organizm najlepiej będzie w stanie trawić surowe pokarmy, takie jak sałata i kiełki. Krótki spacer (5-10 minut) po obiedzie wspomoże proces trawienia.

Ajurweda dieta -Kolacja

Najlepszą porą na kolację jest godzina 18-19, mniej więcej o zachodzie słońca. Zjedz lekki posiłek wieczorem, ponieważ po południu twoje trawienie osłabło. Postaraj się zostawić co najmniej 2-godzinną przerwę między zjedzeniem obiadu a pójściem spać, aby trawienie było zakończone przed snem.

Kładzenie się spać

Wieczór to czas na relaks i spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, odpoczynek po dniu. To ważny moment na uspokojenie układu nerwowego przed pójściem spać. Medytacja, słuchanie muzyki, prowadzenie lekkich rozmów lub wieczorny spacer to doskonałe sposoby na relaks i odpoczynek. Unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych, pracy, zabawy, spotkań towarzyskich przy komputerze lub oglądania telewizji, ponieważ te czynności stymulują układ nerwowy i utrudniają sen.