Miedź to jeden z pierwiastków śladowych, który jest niezbędny dla naszego zdrowia i życia. Można go w łatwy sposób pozyskiwać nie tylko z pożywienia, ale także wykorzystując miedziane przedmioty. Na przykład pijąc wodę z miedzianych naczyń lub nosząc miedzianą biżuterię. Już wieki temu starożytni faraonowie ozdabiali swoje ciała – ramiona, szyję i głowę – miedzianą biżuterią. Natomiast  woda przechowywana w miedzianych butelkach czy kubkach według ajurwedy równoważy i wyrównuje wszystkie dosze, nadając płynowi „święty” charakter. Miedziane przedmioty dla zdrowia i urody.

Miedziane przedmioty dla zdrowia i urody

Miedź jest metalem o cechach oligodynamicznych, co oznacza, że wykazuje zdolności do niszczenia różnych patogenów: bakterii, grzybów czy wirusów. Woda, która przez noc przechowywana była w naczyniu miedzianym, następnego dnia pozostaje pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Silne właściwości antybakteryjne miedzi nie tylko hamują, ale także niszczą szkodliwe patogeny, które mogą wywołać poważne choroby przewodu pokarmowego.

Dlaczego miedź jest dla nas ważna?

Miedź bierze udział w wielu procesach, współpracuje z różnymi enzymami w naszym organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kilku enzymów miedzi uczestniczących w ważnych procesach metabolicznych. Pierwiastek ten bierze udział w oddychaniu komórkowym, w dojrzewaniu hormonów peptydowych, pomaga w eliminacji wolnych rodników, pełni istotną funkcję w sieciowaniu kolagenu, elastyny i keratyny, uczestniczy w produkcji melaniny oraz bierze udział w homeostazie żelaza. Ponadto miedź odgrywa dużą rolę w regulacji rytmu dobowego i może być również niezbędna do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi.
W przypadku braku możliwości syntetyzowania tego pierwiastka, szybko pomarlibyśmy.

Woda przechowywana w miedzianych naczyniach

Naczynia miedziane stały się obecnie dość popularne również dlatego, że ludzie poszukują alternatyw dla plastiku.
Woda, która przez kilka godzin była przechowywana w miedzianych dzbanku, kubku czy butelce, nabiera właściwości leczniczych i oczyszczających. Wg Ajurwedy woda, która wystarczająco długo pozostawała w naczyniu miedzianym (ok. 14h), jest w stanie przywrócić u człowieka homeostazę, równowagę. Miedziana woda emituje niezwykle ważną dla naszego zdrowia częstotliwość określaną w ajurwedzie jako satwiczną (satwiczny, sattwa, oznacza czystość, duchowość). W sanskrycie naczynia miedziane mają nazwę tamra (miedź) i jal (naczynie). Tamra jal służą do przechowywania wody.

Miedziane bransoletki dla zdrowia i urody

Noszenie bransoletek miedzianych jest prostą metodą, która nie tylko pomaga uzupełnić zapasy miedzi, ale także pozwala złagodzić codzienne bóle stawów. Regularne noszenie miedzianej biżuterii może w dłuższej perspektywie pomóc zapobiegać lub chociaż opóźniać wystąpienie bólu stawów, a jednocześnie jest to piękna ozdoba ciała!