Prana to uniwersalna energia siły życiowej, która znajduje się we wszystkich żywych istotach. Jest ona esencją, która manifestuje życie. Każdy z nas posiada pranę, która płynie na pięć różnych sposobów oraz w określonych obszarach ciała. Nazywamy to pięcioma vayusami, czyli „wiatrami” w nas, a każdy vayu posiada funkcje mentalne, emocjonalne i fizyczne. Kiedy poruszają się tak, jak powinny, jesteśmy spokojni emocjonalnie, a nasze ciało fizyczne funkcjonuje optymalnie. Tu pomocne nam będą ajurwedyjskie mudry dla energii, relaksu i skupienia.

Ajurwedyjskie mudry

Prowadzenie stylu życia odpowiedniego dla naszej dosha prakruti jest bardzo ważny. Obejmuje on nie tylko odżywianie lecz także praktyki oddechowe oraz ćwiczenia umysłowe, fizyczne i duchowe. Jednocześnie możemy zachęcać nas do zdrowego przepływu prany poprzez mudry, czyli gesty, najczęściej wykonywane rękami. Każdy z naszych palców połączony jest w nas z naturalnym elementem (ogień – kciuk, powietrze – palec wskazujący, przestrzeń – palec środkowy, ziemia – palec serdeczny i woda – mały palec). Kiedy łączymy nasze opuszki palców, tworzy się w naszych ciałach obwód elektryczny, aby zwiększyć przepływ energii odpowiednich elementów i pomóc vayusowi w łatwym poruszaniu się.

Pięć Vayus

Prana Vayu

Jest to ruch prany do wewnątrz i do przodu. Umiejscowiony głównie w gardle, klatce piersiowej i górnej części brzucha, a jego główny dom znajduje się w sercu. Ten przepływ to główna siła energii w nas samych – pomaga nam oddychać, odżywiać się i przekazywać informacje z poczuciem otwartości i pełnej receptywności. Jeśli w naszym prana vayu znajdują się blokady, zostajemy odcięci od pełnego zakresu myśli i emocji. Możemy doświadczyć tu psychicznego i fizycznego braku równowagi, takiego jak dezorientacja, niepokój, bezsenność, astma i problemy z sercem.

Mudra dla zrównoważenia Prana Vayu: Złącz palce mały i serdeczny z kciukiem i rozluźnij dłonie. Dłonie ustaw do góry i połóż na kolanach.

Ajurwedyjskie mudry

Samana Vayu

Jest to przepływ praniczny, który konsoliduje i asymiluje – wciąga wszystko i trawi. Znajduje się w jamie brzusznej, gdzie są nasze główne narządy trawienne. Jeśli ten wiatr nie będzie zbyt silny, będziemy mieli trudności z wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia (doświadczymy problemów trawiennych). Również nie będziemy w stanie zrozumieć naszych doświadczeń, co w rezultacie utknie w miejscu lub pozostanie na uboczu na to, co dzieje się wokół nas i w nas.

Mudra wzmacniająca Samana Vayu: Złącz wszystkie 5 palców razem i połóż je na kolanach.

Vyana Vayu

Jest to wiatr poruszający się na zewnątrz, który przemieszcza pranę przez najbardziej subtelne kanały energetyczne w naszych ciałach (nadi). Jest on najbardziej rozpowszechniony w naszym układzie nerwowym i krążeniowym. To spójna sieć ruchów energii, która spaja wszystkie systemy i pomaga zarządzać naszą równowagą fizyczną i stabilnością emocjonalną. Uważa się, że porusza się również przez naszą aurę, czyli zewnętrzne pole energetyczne.

Mudra zwiększająca Vyana Vayu: Połącz końce palca wskazującego i środkowego kciukiem i połóż na podołku. Pobudzi to krążenie i przepływ energii w kończynach górnych i dolnych.

Ajurwedyjskie mudry

Udan Vayu

Pobiera energię w górę do naszego gardła i głowy, co umożliwia komunikację i duchową transformację, a także reguluje naszą tarczycę i przytarczyce oraz szybkość naszego metabolizmu. Przy odpowiednim przepływie nasze słowa są jasne i jesteśmy otwarci na zmiany. Kiedy sytuacja nie przebiega dobrze, jesteśmy nadmiernie rozmowni, brak nam słów lub nie jesteśmy w stanie przetwarzać różnych pomysłów i mogą wystąpić problemy z tarczycą.

Mudra dla Udana Vayu: Połącz czubki palca wskazującego, środkowego i serdecznego z kciukiem, z wyciągniętym małym palcem. To aktywuje i zrównoważy pranę w głowie i gardle oraz zwiększa koncentrację mentalną i ogólną klarowność.

Apana Vayu

Działa jako przeciwieństwo prana vayu. Eliminuje i uwalnia od wszystkiego, czego nie potrzebujemy – czy to jedzenia, czy doświadczeń. Ta Vayu utrzymuje nas psychicznie i emocjonalnie bezpiecznie, a także utrzymuje nasz układ odpornościowy silny i wolny od toksyn.

Mudra dla Apana Vayu: Połącz czubki palca środkowego i serdecznego z czubkiem kciuka, zwiń palec wskazujący i umieść czubek u nasady kciuka, naciskając kciukiem ten palec. Stymuluje to przepływ prany w dół, co jest pomocne podczas PMS, miesiączki i nadmiaru doszy vata w okrężnicy. (Tej mudry należy unikać w czasie ciąży, ale jest ona bardzo pomocna podczas porodu).

Kiedy wykonujemy ajurwedyjskie mudry należy utrzymywać równy oddech, który skupiamy na brzuchu i na zewnątrz. Każdą mudrę należy trzymać przez 2-5 minut (lub dłużej, do 45 minut). Można wykonać je sekwencyjnie, najlepiej w kolejności podanej powyżej, lub oddzielnie, w razie potrzeby.