Lato to czas, aby pożegnać się z matową i suchą, zimową skórą. Zanim jednak udasz się na basen lub na plażę, mając nadzieję na złotą opaleniznę, należy pamiętać, że godziny spędzone na słońcu bez ochrony mogą później objawić się zmarszczkami, plamami posłonecznymi i przebarwieniami. Ale spokojnie, Ajurweda a pielęgnacja skóry latem to idealne rozwiązania na Twoje jaśniejsze i szczęśliwsze lato!

Ajurweda wyjaśnia nasze typy ciała według trzech dosz – Vata, Pitta i Kapha. Te tridosze przedstawiają nasze fizjologiczne i psychologiczne cechy. Każda z tych trzech dosz ma unikalną równowagę. Ta, która jest bardziej widoczna określa Twoje cechy fizyczne i typ budowy ciała. Tridosze wpływają również na nasz rodzaj skóry. Zrozumienie typu skóry pomoże zrozumieć, które zioła i preparaty mają lepszy wpływ na Twoją skórę.

  • Skóra Vata – cienka, sucha, zimna w dotyku i podatna na drobne linie i zmarszczki. Ten typ skóry jest odwodniony, dlatego osoby ze skórą typu Vata powinny pić dużo płynów. Warto też używać olej sezamowy i środki nawilżające na bazie oleju oraz unikać nadmiernego złuszczania. Zioła takie jak ashwagandha, satavari itp. są rekomendowane dla skóry Vata.
  • Skóra Pitta – wrażliwa, tłusta i podatna na zaostrzenia i wypryski. Bardzo łatwo opala się. Osoby ze skóra typu Pitta powinny unikać kofeiny, ostrych chemikaliów i nadmiernej ekspozycji na słońce. Rekomendowane są tu chłodzące i kojące zioła, takie jak aloes, ogórek, drzewo sandałowe i róża.
  • Skóra Kapha – gruba, tłusta, o rozszerzonych porach. Osoby o skórze typu Kapha powinny regularnie oczyszczać i złuszczać skórę. Ajurwedyjskie produkty do pielęgnacji skóry z Neem, kurkumą i świętą bazylią pomagają zrównoważyć skórę Kapha.

Ajurweda a pielęgnacja skóry latem

Dbanie o nawodnienie może pomóc w walce z suchością i łuszczeniem. Zamiast zwykłej wody, pij wodę nasyconą chłodzącymi ziołami, takimi jak koper włoski, kolendra, drzewo sandałowe i wetyweria. Codziennie myj skórę delikatnym, ziołowym żelem do mycia twarzy, który pasuje do Twojej skóry. Żel do twarzy na bazie ashwagandhy będzie idealny dla skóry vata, żel z drzewa sandałowego dla skóry pitta, natomiast żel z neem dla skóry Kapha. Regularnie złuszczaj skórę, aby odblokować pory i usunąć brud oraz martwy naskórek. Raz w tygodniu możesz do tego użyć płatków owsianych. Z kolei masaż olejkiem genialnie pomoże zatrzymać wilgoć w skórze.

Ajurwedyjskie środki zaradcze na problemy ze skórą latem

Tridosze wpływają na rodzaj naszej skóry. Według Ajurwedy gorące letnie miesiące powodują zachwianie równowagi Pitta. Może występować zwiększona wrażliwość oraz stan zapalny. W opanowaniu tej nierównowagi i uzyskaniu promiennej letniej skóry pomocne będą tu dostosowane środki ajurwedyjskie . Poniżej znajdziemy najczęstsze problemy skórne, z którymi borykamy się w letnie, upalne dni.

Oparzenia słoneczne — nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do zaczerwienienia skóry, wrażliwości, a nawet pęcherzy. Nasilenie zależy od intensywności i czasu trwania ekspozycji na słońce oraz wrażliwości skóry.Tu z pomocą przychodzi Aloes, który jest fantastycznym lekarstwem na oparzenia słoneczne. Zastosuj świeży żel Aloe Vera, aby złagodzić i naprawić poparzony słońcem obszar. Możesz również zastosować olej kokosowy, aby złagodzić podrażnienia.

Wysypki lub kłujące ciepło – pojawiają się, gdy gruczoły potowe zostają zablokowane, powodując małe, swędzące guzki na skórze. Polecana jest tu kąpiel w wodzie przegotowanej z liśćmi neem. Można również zastosować pastę z drzewa sandałowego z wodą różaną, co pozwoli złagodzić swędzenie. Noś luźne, bawełniane ubrania.

Trądzik – ciepło i wilgoć, a przy tym większona potliwość i wydzielanie sebum zatykają pory, a to prowadzi do wyprysków. Zastosuj niekomedogenne środki nawilżające i filtry przeciwsłoneczne oraz oczyszczaj twarz dwa razy dziennie. Pij dużo płynów i unikaj kofeiny. Raz w tygodniu zastosuj maseczkę do twarzy z neem i kurkumą.

Ciemne plamy i uszkodzenia na skórze – Nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do uszkodzenia skóry i ciemnych plam. Noś krem ​​​​przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania z co najmniej SPF 30. Okład z kurkumy i mleka może pomóc zredukować ciemne plamy.

Egzema – pocenie się latem może wywołać egzemę. Noś luźne ubrania oraz nawadniaj się. Unikaj chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, natomiast używaj tych fizycznych, ze składnikami takimi jak cynk lub tlenek tytanu.

Dieta ajurwedyjska dla zdrowej skóry latem

Unikaj pikantnych, kwaśnych i słonych potraw, ponieważ pogarszają Pitta. Spożywaj pokarmy, które chłodzą i równoważą pitta, takie jak ogórek, winogrona, gruszki, gorzka tykwa, zielone warzywa liściaste itp.

Zalecane jest picie dużej ilości wody i różnych płynów. Unikaj jednak napojów gazowanych oraz smażonych potraw, ponieważ utrudniają one trawienie. Spożywać łatwostrawne pokarmy z dużą ilością sezonowych warzyw. Możesz także pokonać upały za pomocą pysznych i orzeźwiającego napoji energetycznych, który łatwo przygotować w domu z dostępnych owoców i warzyw. Napoje te doskonale gaszą pragnienie i dodają energii w upalne letnie dni.