Ajurweda odżywianie – Właściwe odżywianie jest podstawą naszego zdrowia, Ayurveda kładzie duży nacisk na profilaktykę żywieniową, gdyż odpowiednia dieta wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na zdrowie psychiczne. Prawidłowe odżywianie w Ayurvedzie to odpowiednia kompozycja posiłku i jego ilość. Jak również jest to wiedza polegająca na rozpoznawaniu posiłków i cech jakie zawiera. Źle skomponowane pożywienie nieuchronnie wyprowadzi z równowagi doshę. Z czasem pojawiają się kłopoty z ogniem trawiennym, lub pojawiąją się objawy zaburzenia w tkankach. W Ayurvedzie nie stosuje się znanych pojęć jak: węglowodany, zawartość białka, witaminy, minerały czy kalorie. W Ayurvedyjskiej terminologii funkcjonuje smak (rasa) i cecha pożywienia (guna). Pożywienie ma wpływ zarówno na ciało fizyczne jak i umysł. Dlatego, różnie się czujemy po spożyciu takiego czy innego rodzaju pokarmu. Powodem tego jest różnica w proporcjach pięciu elementów w jedzeniu i przetwarzaniu ich.

Ajurweda Odżywianie Zasady

Ayurveda rozróżnia sześć smaków: słodki, kwaśny, słony, ostry, gorzki, cierpki. Spożywanie wszystkich sześciu smaków jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jesli będziemy nadmiernie spożywać jakiś smak spowoduje to z czasem wyprowadzenie doshy z równowagi lub podrażnienie jakiegoś organu. Dlatego, odpowiednie połączenie smaków zapobiega negatywnemu oddziaływaniu na doshę.
Istnieje ścisłe powiązanie między smakami a doshami, dlatego tak ważne jest odpowiednie komponowanie posiłków uwzgledniając smak by nie powstał negatywny wpływ na doshę. Dieta powinna być dobrana indywidualnie do konstytucji danego człowieka.

“Jedzenie to życie. Jesli jest spożywane w odpowiedni sposób,
podtrzymuje młodość i zapewnia długowieczność.
Przyjmowane nieprawidłowo, wytwarza toksyny i odbiera życie.”

(Caraka Sutra Sthana27:3)

Ajurweda od dawna stosuje dietę jako główny środek tworzenia zdrowia w ciele i umyśle. Setki lat przed tym, jak Hipokrates polecił: „Niech jedzenie będzie twoim lekarstwem”, Ajurweda określiła zasady praktycznej realizacji tej rady. Wybór jedzenia, czas posiłków i stan świadomości podczas posiłków zwiększają ojas (witalność) lub ama (toksyczność). Poniższe 10 zasad posłuży jako przewodnik do czerpania ze starożytnej mądrości Ajurwedy i używania jej do tworzenia zdrowia, witalności i energii poprzez jedzenie.

Wybierz pokarmy dla swojego typu dosha


Ajurweda utrzymuje, że każda osoba ma unikalną budowę ciała i umysłu, znaną jako dosha. Obecna nierównowaga doszy, znana jako vikruiti, jest połączeniem dwóch elementów, które są podwyższone w fizjologii. Spożywając pokarmy, które zmniejszają podwyższone elementy, można przywrócić harmonię z ciałem. Ogólnie rzecz biorąc, następujące zasady ajurwedy mogą być stosowane przy wyborze i przygotowywaniu żywności dla trzech dosz:

Dosza Vata (elementy powietrza i przestrzeni) jest z natury chłodna, sucha, lekka i szorstka. Spożywanie pokarmów, które przeciwdziałają tym cechom, tworzy równowagę. Osoby z nadmiarem energii Vata przywrócą równowagę poprzez potrawy ciepłe (zarówno pod względem temperatury, jak i przypraw), nawadniające (takie jak zupy i gulasze), pełne zdrowych tłuszczów (takie jak oliwa z oliwek, ghee, ekologiczna śmietana i awokado), i uziemienie (pomyśl o gęstej, zdrowej żywności zapewniającej komfort).


Dosha Pitta (elementy ognia i wody) skłaniają się ku gorącym, tłustym, lekkim i ostrym właściwościom. Dlatego spożywanie pokarmów chłodnych (szczególnie pod względem chłodzenia wewnętrznego, takich jak mięta pieprzowa, ogórek, kolendra i pietruszka), cierpkich (fasola, rośliny strączkowe, granat i zielona herbata), znacznych i łagodnych zminimalizuje pogorszenie z Pitty.
Dosha Kapha (elementy ziemi i wody) wyraża się jako ciężkie, chłodne, tłuste i gładkie. Spożywanie pokarmów, które są lekkie, ciepłe, suche (takie jak fasola i popcorn) i szorstkie (pomyśl o „szorstkim”, takim jak warzywa) sprawi, że Kapha w mgnieniu oka odzyska równowagę.
Odkryj tutaj swój typ dosha.

 

 

 

Wyeliminuj przekąski


Zgodnie z zasadami ajurwedy istnieją trzy etapy trawienia, które należy zakończyć po posiłku. W pierwszej godzinie po posiłku dominują energie Kapha. Ciało może być pełne, ciężkie i spokojne. Dwie do czterech godzin po posiłku elementy Pitty regulują trawienie. W tym czasie wzrasta kwas solny, wzrasta ciepło wewnętrzne, a posiłek zamienia się w pokarm dla organizmu. Cztery do pięciu godzin po posiłku wzrastają energie Vata. W tym czasie powraca lekkość i przestrzeń oraz wzrasta apetyt.

Przerwanie cyklu trawiennego większą ilością pokarmu prowadzi do niepełnego trawienia. Z biegiem czasu niepełne trawienie powoduje nagromadzenie ama lub toksyn, co może objawiać się mnóstwem łagodnych lub umiarkowanych objawów. Z tego powodu Ajurweda zaleca trzy posiłki dziennie, bez przekąsek pomiędzy nimi, aby utrzymać trawienie i utrzymać żołądek bez stresu.

Jedz do nasycenia, nie do syta


Wyobraź sobie, że twój żołądek to gazomierz z liczbami od jednego do dziesięciu. Na tym wskaźniku numer jeden jest całkowicie pusty, a dziesięć jest przepełniony. Chcesz jeść, gdy dojdziesz do dwójki i przestać, gdy dojdziesz do siódemki. Jedzenie, zanim dojdziesz do dwóch, naraża Cię na ryzyko przerwania cyklu trawiennego. Jedzenie po siódmej odwraca ogromną ilość energii od ważnych zadań fizjologicznych.

Oprócz oczywistej konsekwencji przybierania na wadze, przejadanie się zwiększa produkcję wolnych rodników w organizmie, co z kolei przyspiesza proces starzenia. Odkładając widelec, gdy jesteś usatysfakcjonowany, ale nie wypchany, unikasz przejadania się, a organizm otrzymuje potrzebne mu pożywienie bez dodatkowego obciążenia trawieniem i często magazynowaniem zbędnych kalorii.

Spożywaj całe, świeże jedzenie

Prana – nie samo jedzenie, ale twoja siła życiowa – odżywia ciało na najbardziej podstawowym poziomie i jest odpowiedzialna za tworzenie zdrowia, witalności i energii. Różne elementy pożywienia, takie jak zawartość witamin, minerałów i fitoskładników, są jedynie odbiciem odcisku energetycznego lub pranicznego.

Zgodnie z dietą ajurwedy, najlepszym sposobem na zwiększenie ojas, dostawcy siły życiowej w ciele, jest zwiększenie prany. Pokarmy bogate w pranę pochodzą prosto z Ziemi. Ich prana pochodzi z połączenia energii słońca, wody i ziemi. W momencie, gdy jedzenie jest zbierane, jego prana zaczyna powoli zanikać. Dlatego spożywanie pokarmów, które są tak świeże, jak to tylko możliwe, zwiększy ilość prany łatwiej niż spożywanie tych samych pokarmów po okresie zbiorów. Lokalna społeczność wspiera rolnictwo i rynki rolników są nieocenionymi zasobami do znalezienia świeżej żywności o dużej sile życiowej.

Ajurweda Odżywianie – uwzględnij wszystkie sześć smaków 

Ajurweda rozpoznaje sześć smaków, z których każdy przekazuje fizjologię unikalną kombinację energii i informacji. Podniebienie energetyczne. To energetyczne podniebienie dostarcza komórkom ciała instrukcji specyficznych dla jednej z kategorii smakowych. Ogólnie rzecz biorąc, sześć smaków przekazuje organizmowi następujące informacje komórkowe:

  • Słodki: Ugruntowujący, wzmacniający, odżywczy
  • Kwaśny: oczyszczający, oczyszczający
  • Słony: Równoważący, regulujący
  • Gorzki: detoksykujący, mineralizujący
  • Ściągające: przeciwzapalne, chłodzące
  • Ostre: rozgrzewające, stymulujące

Staraj się dodawać do każdego posiłku niewielką ilość każdego smaku. Może to być tylko szczypta soli, wyciskanie cytryny lub plasterek pieprzu, ale dopóki smak jest obecny, energetyczna zagadka będzie kompletna.

Ajurweda Odżywianie – ogranicz zimne potrawy i napoje

Wewnętrzny ogień, znany jako agni, jest mocą trawienną ciała fizycznego i energetycznego. Agni przypomina płonące ognisko. Idealnie funkcjonujący, jest gorący, jasny i zdolny do trawienia pokarmów, myśli, emocji i doświadczeń. Aby podsycić wewnętrzny ogień, konieczne jest unikanie osłabiania intensywności agni lodowatym jedzeniem i napojami. Agni wszystkich dosz może zostać wyczerpane, jeśli zostanie spożyty stały strumień zimnego jedzenia lub napojów. W szczególności dosze Vata i Kapha powinny skłaniać się ku ciepłym potrawom i herbacie, podczas gdy dosze Pitta mogą cieszyć się chłodnymi (ale nie mrożonymi) napojami i jedzeniem. W ten sposób siła trawienna pozostanie silna.

Ajurweda Odżywianie – wyeliminuj zakłócenia podczas jedzenia


Ile razy czytałeś książkę, oglądałeś telewizję, sprawdzałeś e-maile lub oddzwaniałeś podczas jedzenia? Jeśli jesteś jak większość ludzi, odpowiedź brzmi: „Dość kilku”. Dieta ajurwedyjska sugeruje, że czas posiłku jest okazją do połączenia się z energią i informacjami zawartymi w jedzeniu, które spożywasz. Zobacz kolory, posmakuj smaków i przynieś świadomość słońcu, glebie i ziemi, które współpracowały, aby stworzyć wiązki energii żywności.

Jeśli jedzenie z głęboką świadomością jest dla ciebie czymś nowym, zacznij od spożywania tylko jednego posiłku dziennie w ciszy i skup się na każdym ze zmysłów przez kilka minut na raz.

Ajurweda Odżywianie – przestań jeść trzy godziny przed snem


Podczas snu ciało naprawia się, leczy i regeneruje, podczas gdy umysł trawi myśli, emocje i doświadczenia z dnia. Jeśli energia ciała zostanie skierowana na fizyczne trawienie, fizyczne uzdrawianie i mentalne procesy trawienne zostają zatrzymane. Z tego powodu medycyna ajurwedyjska zaleca, aby ostatni posiłek dnia był stosunkowo lekki i spożywany trzy godziny przed snem, aby uniknąć tego braku równowagi. W ten sposób prana ciała może odpoczywać i pracować na najgłębszych poziomach podczas snu.

Ajurweda Odżywianie – herbaty ziołowe między posiłkami


Herbata to nie tylko napój przyjemny dla podniebienia, to także potężny uzdrowiciel, który może pomóc w przywróceniu zdrowia, witalności i radości. Aby uniknąć rozcieńczania agni, napoje, w tym herbaty, powinny być spożywane w minimalnym stopniu z posiłkami (nie więcej niż 1/2 szklanki). Jednak między posiłkami herbatą można obficie delektować się i działać jako ziołowe lekarstwa. Picie herbaty między posiłkami pompuje ciało pełne „lekarstwa w płynie”, ogranicza apetyt na przekąski, ułatwia detoksykację i podsyca ogień trawienny.

Dosze Vata odnajdą uziemienie i spokój w ciepłych, pikantnych herbatach, takich jak cynamon, imbir i goździki. Pittas, który może pić herbatę zarówno gorącą, jak i chłodną, ​​znajdzie chłodzące zioła, takie jak mięta pieprzowa, kolendra i róża, aby balansować. Kaphas zwiększy energię, trawienie i optymizm dzięki lukrecji, czarnemu pieprzowi i kardamonowi.

Ajurweda Odżywianie – jedz swój największy posiłek w porze lunchu


Agni jest najsilniejszy, gdy słońce jest najwyżej. Spożywając największy posiłek w ciągu dnia w południe, organizm jest w stanie wykorzystać swój potężny ogień wewnętrzny do rozbicia i przyswojenia składników odżywczych przy mniejszej wydajności energetycznej niż o innych porach dnia. Posiłek południowy to najlepsza pora dnia na zintegrowanie cięższych lub trudnych do strawienia pokarmów. Jest to również najbardziej idealny czas na wykwintne jedzenie (pomyśl o lodowatym napoju lub słodkim przysmaku). Jedząc największy posiłek w południe, organizm pozostaje dobrze zaopatrzony w energię w godzinach popołudniowych, pomagając w ten sposób złagodzić „popołudniowy spadek energii”.

Każda z tych starożytnych zasad ajurwedy pomoże ci zachować zdrowie nie tylko ze względu na jedzenie, które jesz, ale także sposób, w jaki je jesz. I nie zapomnij poświęcić czasu na cieszenie się posiłkami i bądź wdzięczny za jedzenie, które jesz po drodze.