Ajurwedyjskie podejście do leczenia bólu pleców

Czy odczuwasz lekki dyskomfort lub paraliżujący ból pleców, który nie pozwala Ci spać, pracować lub podnosić ciężarów? Każdy ból pleców jest dokuczliwy, a niektóre osoby zmagają się z tym bólem już od dłuższego czasu. 

Występują różne przyczyny, które powodują ból pleców. Może to być ciężki upadek i twoje plecy bolą, gdy są napięte lub wystawione na zimno. Lub może wystąpić dość częsty i uciążliwy problem, taki jak przepuklina dysku. Powoduje ona ból podczas ruchu lub rozciągania.

Według Ajurwedy konieczne jest zdiagnozowanie pierwotnej przyczyny problemu, aby znaleźć najbardziej odpowiednie i długotrwałe lekarstwo. Oto kilka typowych przyczyn bólu pleców, które można zidentyfikować, przeprowadzając wstępną samodiagnozę.

Ajurweda na ból pleców – przyczyny

Nadmierne obciążenie mięśnia lub więzadła

Twoje mięśnie i więzadła mają określony próg tolerancji, powyżej którego mięsień/więzadło może się zerwać i spowodować intensywny ból. Jeśli podnosisz duże ciężary lub angażujesz się w czynności związane z mięśniami pleców i więzadłami kręgosłupa, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zmęczenia, dyskomfortu i bólu pleców. Ból pleców jest powszechny wśród osób pracujących w niesprzyjających warunkach lub źle wykonujących ćwiczenia na siłowni. Zanim się zorientujesz, łagodne dolegliwości w plecach zamieniają się w poważniejsze i częstsze skurcze mięśni, które często utrudniają pracę i osobiste zobowiązania.

Pęknięte lub wybrzuszone dyski

Dyski są to poduszki między kręgami kręgosłupa. Odpowiedzialne głównie za zapobieganie tarciu między kośćmi i umożliwianie odpowiedniego zakresu ruchu. Z powodu wieku, urazu lub choroby dyski te mogą pęknąć lub utworzyć wybrzuszenie, które naciska na nerw. W rezultacie pacjent może odczuwać ból i ograniczone ruchy, co często prowadzi do dalszych zagrożeń i powikłań. W takich sytuacjach konieczna jest właściwa diagnoza, więc jak najszybciej poddaj się badaniom.

Artretyzm

Choroba zwyrodnieniowa stawów, jeden z najczęstszych rodzajów zapalenia stawów kręgosłupa. Jest stanem zwyrodnieniowym, który występuje w wyniku zużycia i rozdarcia chrząstki i wpływa na dolną część pleców. Typowy pacjent z chorobą zwyrodnieniową stawów doświadcza stanu zapalnego i bólu w dolnej części pleców, ponieważ chrząstka stopniowo się rozpada.

Osteoporoza

Jest to stan, w którym kości stają się kruche i porowate oraz pojawiają się małe pęknięcia, które powodują ekstremalny ból i sztywność.

Ajurweda na ból pleców – domowe sposoby

Twoje ciało może się wyleczyć za pomocą prostych domowych środków zaradczych. Te środki zaradcze z większym prawdopodobieństwem poprawią twój stan, jeśli będziesz działać szybko. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby naturalnie leczyć ból pleców.

Ajurweda na ból pleców

Ruszaj swoimi mięśniami

Kiedy zmagasz się z bólem pleców, poruszanie się może być trudne. Zacznij więc od swojej strefy komfortu, wykonując mało intensywne czynności, takie jak delikatne rozciąganie, podstawowe pozycje jogi, spacer po parku, pływanie itp. Celem jest poruszanie mięśni bez ich obciążania.

Korekta postawy

Zła postawa może prowadzić do niewspółosiowości kręgosłupa i bólu pleców. Ze względu na wielogodzinne garbienie się przy biurku i niewielką aktywność fizyczną u większości ludzi pojawiają się bóle pleców. Aby zapobiec bólom pleców, zaleca się najpierw skorygować postawę. Niektóre z najłatwiejszych sposobów na poprawienie postawy to joga, pilates, spacery/jogging, pływanie i ćwiczenia aerobowe. Jeśli Twoja praca wymaga długich godzin pracy, poświęć trochę czasu na rozciągnięcie pleców, ramion i szyi. Zawsze staraj się utrzymać wyprostowaną postawę podczas chodzenia, stania lub siedzenia.

Ajurweda na ból pleców

Kompres gorący i zimny

To, czy powinieneś użyć gorącego, czy zimnego kompresu, zależy od przyczyny bólu pleców. Jeśli ból pojawia się z powodu urazu, nagłego szarpnięcia lub naciągnięcia mięśnia, użycie zimnego kompresu znieczuli nerwy i pomoże zmniejszyć ból i stan zapalny. Gdy plecy bolą z powodu zmęczenia, problemów z postawą ciała lub innych schorzeń, zastosowanie gorącego kompresu pobudzi krążenie krwi, jednocześnie zapewniając ciepło zapalnym tkankom i wspomagając gojenie. Jeśli ból jest nieznany, poduszka grzewcza jest bezpieczną opcją.

Pozycje rozciągające dla szybkiej ulgi od bólu pleców

Ból pleców znany jest z nieprzespanych nocy i zwykle pozostajesz w tej samej pozycji z ograniczonym zakresem ruchu. Możesz jednak pracować z tym małym zakresem ruchu, aby znaleźć ulgę w bólu pleców. Wszystko, co musisz zrobić, to utrzymać określone pozycje rozciągające przez 20-30 sekund. Niektóre z zalecanych ćwiczeń rozciągających to:

Ajurweda na ból pleców

Bhujangasana (pozycja kobry)

Połóż się na brzuchu i połóż dłonie na podłodze obok barków. Spróbuj podnieść głowę i klatkę piersiową i cofnij się jak najdalej. Przytrzymaj rozciąganie przez kilka sekund i wróć do pierwotnej pozycji. Powtarzaj przez 5-10 minut, a od razu poczujesz się lepiej.

Ajurweda na ból pleców

Dotykanie palców

To klasyczne ćwiczenie rozciągające, które jest dobre dla pleców, ścięgien podkolanowych, ramion i szyi. Rób to przez co najmniej 10 minut dziennie przed posiłkami, aby uniknąć silnych bólów pleców.

Ajurweda na ból pleców

Bala Asana (pozycja dziecka)

Padnij na kolana i usiądź na piętach. Pochyl głowę do przodu, stykając się z podłogą, z rękami wyciągniętymi tak daleko, jak to możliwe, w kierunku głowy.

Masaż pleców

Ajurweda na ból pleców – Dobry masaż pleców jest popularnym i skutecznym zabiegiem fizjoterapeutycznym, stosowanym w przypadku dolegliwości zawiązanych z zaburzeniami pracy kręgosłupa i mięśni. Spróbuj, a natychmiast poczujesz się zrelaksowany i uwolniony od bólu. Użyj ziołowego przeciwzapalnego olejku do masażu, aby jak najlepiej wykorzystać sesję masażu. Zacznij od masażu tkanek miękkich i zobacz, jak reaguje twoje ciało. Jeśli czujesz się komfortowo, zwiększ ciśnienie i czas trwania, aby uwolnić węzły mięśniowe i poprawić krążenie krwi. Masaż tkanek głębokich działa jak gorący kompres i w większości przypadków przynosi lepsze rezultaty.

Przeciwbólowe działanie miedzi

Miedź jest to pierwiastek chemiczny, który korzystnie wpływa na zdrowie, urodę i samopoczucie. Już w starożytnym Egipcie zauważono, że miedź jest w stanie pomóc w leczeniu chronicznych bólów głowy. Obecnie także korzysta się z właściwości przeciwbólowych tego metalu, przede wszystkim jednak w zakresie mięśni i kości. Woda oczyszczona w miedzianym naczyniu może pomóc nam pozbyć się stanów zapalnych, dlatego polecana jest przede wszystkim sportowcom, którzy nierzadko borykają się z tego typu problemami. Ajurweda na ból pleców – miedziana biżuteria to doskonałe rozwiązanie dla osób mających problemy z bólami reumatycznymi dłoni bądź nóg. Jest w stanie także łagodzić ból kręgosłupa oraz stany zapalne stawów.

Pamiętaj!

  • Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z łagodnym dyskomfortem, czy z przewlekłym bólem, możesz skorzystać z różnych domowych środków ajurwedyjskich, aby złagodzić ból pleców i zapewnić sobie dobre samopoczucie.
  • Ból pleców może wystąpić z powodu urazu, zmęczenia lub problemów zdrowotnych.
  • Domowe środki zaradcze mogą w pewnym stopniu pomóc w radzeniu sobie z bólem pleców. Jednak te środki zaradcze mogą nie zapewnić całkowitej ulgi w skrajnych przypadkach. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.