Ajurwedyjskie szczotkowanie skóry Garshana

Szczotkowanie skóry na sucho (Garshana), to jedna z najłatwiejszych praktyk zachęcających organizm do oczyszczenia, ponieważ nasza skóra to największy organ detoksykacyjny. Praktyka ta jest bardzo prosta i można ją łatwo wykonać przed kąpielą lub prysznicem. Dzięki niej możemy z łatwością usunąć toksyny z organizmu poprzez odblokowywanie porów i przygotowanie organizmu do pocenia się (co jest idealne po szczotkowaniu ciała). Ajurwedyjskie szczotkowanie skóry Garshana.

Ajurwedyjskie szczotkowanie skóry Garshana

  • Złuszcza i usuwa martwe komórki naskórka. Sprzyja to nie tylko detoksykacji, ale także pozostawia gładką skórę.
  • Poprawia drenaż limfatyczny. Układ limfatyczny odpowiedzialny jest za eliminację „ammy” (odpadów komórkowych). Kanaliki limfatyczne umożliwiają pobieranie toksyn z tkanek i transportowanie ich do krwi w celu ich eliminacji. Zatkanie układu limfatycznego może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym stanów zapalnych i zatorów.
  • Odblokowuje zatkane pory. Szczotkowanie na sucho to jedno z najlepszych narzędzi do złuszczania naskórka. Złuszcza martwe komórki skóry, pozwalając porom oddychać oraz zapobiega gromadzeniu się toksyn.
  • Redukuje cellulit. Cellulit czyli nagromadzenie toksycznych substancji w komórkach tłuszczowych. Szczotkowanie na sucho usuwa toksyny i umożliwia przejście przez różne systemy eliminacji.
  • Relaksuje, uwalnia stres. Szczotkowanie suchej skóry może być formą medytacji oraz może być formą lekkiego masażu, który łagodzi nerwy, zmniejsza napięcie mięśni i uspokaja umysł.

Jak właściwie szczotkować ciało?

  1. Tradycyjnie ajurweda używa rękawiczek z surowego jedwabiu lub lnu. Można także użyć całkowicie naturalnej (nie syntetycznej) szczoteczki do ciała, szczególnie z długą rączką, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc na ciele.
  2. Aby uniknąć osadzania się płatków na podłodze warto wykonać ten zabieg w wannie lub pod prysznicem. Zaczynając od stóp, należy poruszać się długimi, płynnymi ruchami od palców do pięty. Wszystkie ruchy szczotkowania powinny być skierowane w stronę serca i powtarzane (5–10 razy) na jednej części ciała, zanim przejdziesz do następnej.
  3. Od kostek do kolan i od kolan do bioder przesuwamy szczotkę w przód i w tył ruchem, który przypomina tarcie. Wokół stawów, bioder i brzucha należy poruszać się, wykonując duże, okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. W przypadku bardziej wrażliwych obszarów ciała (tj. okolicy klatki piersiowej i brzucha) należy być nieco delikatniejszym.
  4. W przypadku ramion zaczynamy od dłoni i przesuwamy się w kierunku łokci, aż do ramion i szyi. Do twarzy używamy osobnego narzędzia (do celów sanitarnych lub przeznaczonego do wrażliwej skóry twarzy).
  5. Po szczotkowaniu na sucho spłukujemy i czyścimy prysznic lub wannę, a następnie bierzemy ciepłą kąpiel, która sprzyja poceniu się. Na koniec płuczemy ciało zimną wodą, aby zamknąć pory i wzmocnić układ odpornościowy.
  6. Na koniec delikatnie poklep ciało ręcznikiem, pozostaw trochę wilgoci z wody i nałóż naturalny olejek. Możesz wypróbować organiczny, tłoczony na zimno olej z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej kokosowy lub olej sezamowy.

Jak często szczotkować skórę?

Istnieje wiele narzędzi do szczotkowania suchej skóry, należy jednak unikać te, które są zbyt twarde i szorstkie. Nie powinny one nikogo ranić, powinny być przyjemne, gdyż jest to praktyka dbania o siebie. Zaleca się szczotkować skórę na sucho co 3-7 dni lub nawet raz w miesiącu lub sezonowo.Zawsze słuchaj swojego ciała i rób to, w czym czujesz się dobrze. Jeśli czujesz, że Twoja skóra jest zbyt wrażliwa, zrób dłuższą przerwę pomiędzy szczotkowaniem. Są osoby, które robią to codziennie i z dużym sukcesem.

Podobne wpisy