Według Ajurwedy istnieją trzy dosze (życiodajne energie), które przepływają przez wszystkich ludzi – Vata, Pitta i Kapha. Nadmiar któregokolwiek z nich wytrąca z równowagi funkcjonowanie całego organizmu, a jego konsekwencje widać zwłaszcza po kondycji naszych włosów.

Jak działa olejowanie włosów wg Ajurwedy?

Skóra głowy w Ajurwedzie składa się z wielu punktów uwalniających energię zwanych marmami. Olejowanie włosów jest postrzegane jako narzędzie odmładzające. Z kolei olejowanie skóry głowy pomaga usunąć wszelkie nadmiarowe dosze, które gromadzą się w głowie. A ponieważ jest to miejsce podejmowania wszelkich decyzji, myślenia i stresu, przywrócona zostaje w ten sposób równowaga.

Gdy równowaga zostanie przywrócona, negatywne skutki nadmiaru doszy, z którymi wszyscy mamy do czynienia, automatycznie ustępują. Do negatywnych skutków możemy zaliczyć przedwczesne siwienie, wypadanie włosów, szorstkie włosy i łupież.

Oprócz odmładzania, olejowanie włosów według Ajurwedy ma dodatkowe zalety wzmacniania i odżywiania cebulek, pobudzania wzrostu nowych włosów, zmiękczania i kondycjonowania włosów. Chroni również włosy przed szkodliwym działaniem słońca oraz wzmacniania krążenie w okolicy głowy i szyi, łagodząc uczucie „ucisku” spowodowanego stresem.

Kiedy i jak olejować włosy?

Olejowanie włosów wg Ajurwedy. Sugeruje ona olejowanie włosów raz w tygodniu, a co za tym idzie również mycie włosów raz w tygodniu. Jeśli twoje włosy są wyjątkowo suche lub mają dużo łupieżu, możesz skorzystać z olejowania włosów dwa lub trzy razy w tygodniu, ale nie częściej.

Najlepsza i łatwa w wykonaniu metoda olejowania włosów:

  • nabierz letni (nie gorący) olej do małej miseczki i zanurz w nim opuszki palców.
  • drugą ręką przeczesz włosy na czubku głowy  i nałóż olejek na skórę głowy. Następnie podziel włosy w sąsiednim miejscu i nałóż olejek. Powtarzaj ten proces tak długo, aż naoliwisz całą głowę.
  • wmasuj niewielką ilość olejku na całej długości włosów. Zbyt duża ilość może mocno pokryć włosy olejem, co spowoduje przyleganie do niego kurzu i brudu.
  • na koniec delikatnie masuj skórę głowy małymi, okrężnymi ruchami. Pobudzi to krążenie krwi i zachęci olejek do wchłonięcia, jednocześnie ochładzając głowę i uwalniając od nadmiaru dosz.

Według Ajurwedy najlepiej wykonać ten proces wieczorem, pozostawiając olejek na noc i zmywając go następnego ranka letnią wodą z delikatnym szamponem. Masaż głowy olejkiem na godzinę przed snem może również poprawić jakość następującego po nim snu.

Aby pozbyć się bólu głowy, masowanie skóry głowy olejkiem około godziny 18:00 jest idealne, ponieważ bóle głowy związane są z nadmiarem doszy Vata, która dominuje w ludzkim ciele o tej porze dnia. Po godzinie od wchłonięcia olejku można umyć włosy lub pozostawić na noc do umycia następnego ranka.

Jakie olejki dobrze działają na włosy?

Pierwszym krokiem do wyboru olejku do włosów jest zrozumienie, jakie masz włosy, zgodnie z twoją ajurwedyjską konstytucją.

Osoby o cienkich, skłonnych do rozdwajania i puszących się końcówkach mają włosy z dominacją Vata. Osoby z cienkimi włosami skłonnymi do przerzedzania (wypadania) lub przedwczesnego siwienia mają włosy z dominacją Pitta, podczas gdy osoby z grubymi lub przetłuszczającymi się włosami mają włosy z dominacją Kapha.

Drugim krokiem jest wybranie najbardziej organicznej formy olejku. Chemikalia zawarte w masowo produkowanych olejkach, a nawet głęboko kondycjonujących „maseczkach” do włosów, zdecydowanie kłócą się z olejkami sugerowanymi przez Ajurwedę, gdzie oryginalne teksty zalecają ręcznie zrywane, przyjazne dla włosów zioła, miażdżone na świeżo i natychmiast stosowane. Ponieważ jest to prawie niemożliwe w naszym zabieganym życiu w zurbanizowanym świecie, szukaj olejów wolnych od chemikaliów z pierwszego tłoczenia. Mogą kosztować więcej, ale biorąc pod uwagę uszkodzenia włosów, którym zapobiegniesz i to, jak długo olejek będzie działał (nie powinieneś używać więcej niż trzy-cztery łyżki stołowe na raz), warto.

Czym najlepiej olejować włosy wg Ajurwedy?

Włosy z dominacją Vata – olejek migdałowy lub sezamowy będzie bardzo odżywczy i pomoże zmniejszyć sztywność skóry głowy.

Gdy dominuje Pitta – olej kokosowy będzie idealnym wyborem ze względu na uspokajające właściwości kokosa; olej arganowy jest wystarczającym substytutem.

Włosy z dominacją Kapha – najlepszym wyborem będzie olej sezamowy lub oliwa z oliwek. Jeśli walczysz z łupieżem, dwutygodniowa sesja olejowania i mycia olejkiem neem może zdziałać cuda.

Szeroki wybój olejków znajdziesz u nas na stronie.

Aby jednak uzyskać najlepsze rezultaty, należy pamiętać, że ajurweda to holistyczny sposób życia. Regularne olejowanie włosów wraz z włączeniem do diety sprawdzonych ziół, takich jak amalaki (Emblica Officinalis) i bhringraj (Eclipta Alba) oraz substancji takich jak ghee, miód, mleko migdałowe i herbata imbirowa — to prawdopodobnie najlepszy sposób na zbieranie plonów ajurwedyjskie korzyści olejowania włosów.