W skład ajurwedyjskiej higieny jamy ustnej wchodzi czyszczenie języka. Tej części jamy ustnej, która do niedawna była ignorowana przez zachodnich dentystów. Według ajurwedyjskich pism, czyszczenie języka usuwa resztki jedzenia, zły smak, lepkość oraz nieświeżość (które powodowane są przez odkładanie się toksyn). Miedziane skrobanie języka czyścikiem to ajurwedyjski rytuał samopielęgnacji.

Gdy spojrzysz na swój język w lustrze, prawdopodobnie zobaczysz, że ma on głębokie bruzdy. Podczas snu, toksyny (aama), które próbuje wydalić nasz organizm, gromadzą się w tych bruzdach. W tym znaczeniu twój język działa jak organ wydalania, dlatego istotne jest wyskrobywanie tych resztek. Pozbywamy się dzięki temu z organizm toksyn.

Czyszczenie języka stosowane jest w ajurwedzie już od tysięcy lat, a obecnie zyskuje również uwagę na Zachodzie. Internetowe badania wykazują, że dentyści w Stanach Zjednoczonych coraz częściej zalecają rutynowe czyszczenie języka. Ma to na celu zmniejszenie liczby drobnoustrojów w jamie ustnej i zapobiega chorobom przyzębia.

CZYM JEST SKROBACZKA DO JĘZYKA?

Skrobaczka do języka, znana jest również jako “coś, co mrowi język”. Jest to długi, cienki kawałek (zwykle) metalu, który został zaokrąglony w kształcie litery „U”. Złoto, srebro, miedź i cyna to materiały, o których mówią klasyczne pisma, a które mają lecznicze właściwości. Poniżej przedstawione są korzyści stosowania skrobaczek do języka z metali, jakie uznają mędrcy ajurwedy.

  • złoto (może być pozłacana) – Swarna – równoważy trzy dosze. Jest nietoksyczna, odtruwająca, odświeża oczy (wzrok), serce, pamięć, inteligencję. Afrodyzjak.
  • srebro (może być posrebrzana) – Rajata – równoważy głównie vatę i pittę. Jest nietoksyczna, wzmacnia wszystkie siedem tkanek. Czynnik opóźniający starzenie.
  • miedź – Tamra – równoważy głównie pittę i kaphę. Nietoksyczna, goi wrzody i odporne zmiany skórne.
  • mosiądz – Pittala – równoważy głównie pittę i kaphę. Użyteczna głównie dla wzroku (niedostępna na rynku).
  • cyna – Vanga – równoważy głównie kaphę. Łagodzi kaphę o tłuszcz, wspomaga wzrok (niedostępna na rynku).

JAK DZIAŁA SKROBANIE JĘZYKA?

W jamie ustnej mamy dobre i złe bakterie, ale ich nagromadzenie może powodować nieświeży oddech, próchnicę i infekcje. Skrobanie języka to sposób na naturalne oczyszczenie języka i usunięcie warstwy bakterii, resztek jedzenia i martwych komórek, które osadzają się na powierzchni. To holistyczne podejście do higieny jamy ustnej promuje zdrowy język, poprawiając zdrowie jamy ustnej i układu pokarmowego.

CZY SKROBACZKI DO JĘZYKA Z MIEDZI SĄ NAJLEPSZE?

Miedź jest naturalnie antybakteryjna i przeciwdrobnoustrojowa, a ponadto dostarcza niezbędnych enzymów, które sprzyjają przetrwaniu dobrych bakterii i innych ważnych drobnoustrojów w jamie ustnej. Skrobaczki do języka z miedzi mają najbardziej przystępną cenę. Według ajurwedy miedź jest słodka, cierpka i gorzka w smaku oraz chłodna w sile działania. Jest silnym czynnikiem równoważącym pittę, a ponieważ ma cechę bycia lekką, równoważy naturalną ciężkość kaphy. Kontaktowo miedź leczy również wrzody w ustach i zmiany na języku. Ta cecha nazywana jest przez ajurwedę ropana, czyli coś, co “wypełnia” lub “zasklepia”. Jedynym minusem jest to, że miedź może zmienić kolor i zacząć matowieć. Aby więc upewnić się, że zakup skrobaczki do języka to zero odpadów i że wystarczy ona na całe życie, wystarczy dowiedzieć się jak czyścić miedź naturalnie.

KORZYŚCI ZE SKROBANIA JĘZYKA

W Ajurwedzie uważa się, że trawienie i zdrowie zaczynają się od smaku. Tak więc użycie skrobaczki do języka i usunięcie nagromadzonego na języku osadu oraz stymulacja gruczołów ślinowych sprzyja płynnemu przebiegowi procesu trawienia i poprawie zdrowia jelit. Uważa się, że masowanie języka może odtruwać różne narządy w twoim ciele.

Inne korzyści ze skrobania języka obejmują:

  • Poprawa zmysłu smaku, a tym samym zdrowia, ponieważ będziesz w stanie smakować swoje jedzenie i napoje z większą intensywnością, a więc będziesz musiał dodawać mniej soli i cukru do posiłków.
  • Usunięcie bakterii i płytki nazębnej z języka, pomagając w ten sposób tymczasowo pozbyć się nieświeżego oddechu. Aby to trwało musisz regularnie używać skrobaczki do języka.
  • Poprawa zdrowia jamy ustnej, ponieważ usunięcie tej warstwy może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów, chorobom dziąseł, ubytkom i wielu innym problemom.
  • Poprawa estetyki języka poprzez pozbycie się bieli, która może się nawarstwiać.

PAMIĘTAJ!!!

Mimo iż skrobanie języka jest korzystne dla zdrowia jamy ustnej, nadal należy myć zęby, używać nici dentystycznej i płynu do płukania ust, oczywiście jeśli to możliwe.