Kuchnia to serce domu, gdzie od zawsze gotowano jedzenie, a rodzina gromadziła się, by cieszyć się ciepłem domowego ogniska. Niezależnie od tego, czy jest ona duża, mała, profesjonalna czy prosta, Ajurweda zaleca, aby była jak serce – czerwona, pulsująca oraz pełna miłości. Ponieważ czerwień pobudza trawienie, warto rozważyć dodanie np. obrazu, wazonu z kwiatami, misek w mocnych kolorach czerwieni, aby przywołać siłę ognia. Kuchnia powinna być centrum, które tętni życiem. To przestrzeń, w której pełno naturalnej żywności i w której podczas gotowania możesz dzielić się radością z rodziną i przyjaciółmi. Ajurweda w kuchni – wskazówki.

Narzędzia kuchenne według Ajurwedy

Ajurweda zaleca używanie rąk, palców, wzroku, słuchu i smaku jako sposób na rozwinięcie wyczucia kuchni. Używając mniej narzędzi pomiarowych, a więcej swoich zmysłów i intuicji, możemy wzmocnić i uwolnić swoją kreatywność. Dawniej zamiast nowoczesnych maszyn używano starożytnych ostrzy oraz moździerzy i tłuczków.

Według ajurwedy ręce i sposób obchodzenia się z jedzeniem są dla nas bardzo ważne, szczególnie przy przygotowywaniu posiłków. Dlatego też warto ‘wkładać” w dłonie mantry i pozytywne myśli, ponieważ to właśnie ręce tworzą posiłek. Ten ajurwedyjski sposób odżywiania opiera się na praktyce mudr, które mają pobudzać soki trawienne. Jedzenie rękoma wzmaga także doznania zmysłowe i pozwala na wydobycie większej głębi smaku, zapachu i tekstury.

Ajurweda w kuchni – wskazówki

Według Ajurwedy wszystko we wszechświecie, także nasz organizm i pokarm, zbudowane są z pięciu żywiołów: ziemi, ognia, powietrza, eteru i wody. Fundamentem naszego zdrowia jest więc to, co jemy, a pokarmem możemy balansować wszelkie braki lub nadmiar żywiołów w naszym organizmie. To co jest proste w przygotowaniu, jest proste do strawienia, czyli zdrowe, a autentyczne potrawy ajurwedyjskie zadowalają także kubki smakowe.

Ajurweda mówi, że powinniśmy dopasować naszą dietę do naszego organizmu. Zwykle jednak kierujemy się jedynie naszymi kubkami smakowymi lub chęcią np. „zrzucenia kilku kilogramów”. Często sprowadza to do sytuacji, że żyjemy w jednym z tych dwóch skrajnych, niezdrowych światów: dieta o charakterze głodówki albo zaspakajanie potrzeb smakowych.

Kuchnia ajurwedyjska mówi, że nie powinniśmy spożywać zbyt dużo cukru, ponieważ powoduje to  zakwaszenie organizmu i nasila stany zapalne. Są one często największą przyczyną chorób. Nawet owoce ze względu na fruktozę powinny być spożywane z umiarem.Szczególnie surowe, które są ciężkie do strawienia. Przede wszystkim nie mieszamy ich tylko jemy albo same jabłko, albo tylko śliwki. Nie mieszamy owoców z żadnym innym pokarmem oraz jemy je na 2-3 godziny przed i po posiłkach, aby ułatwić strawienie.

„Niech jedzenie będzie Twoim pierwszym lekarstwem, a kuchnia pierwszą apteką.” Taittiriya Upaniszada