Sapinus Mukorossi (w Indiach reetha) to drzewo kwiatowe, które rośnie w Indiach i Nepalu. Jego okrągłe , przypominające orzechy owoce, dojrzewają w okresie zimowym (po listopadzie). Owoce te (suszone) nazywane są orzechami piorącymi. Zawierają one naturalny środek powierzchniowo czynny, zwany potocznie saponiną. Jest on przyjazny zarówno dla ciała, jak i środowiska. Orzechy zapian – ajurweda.

Orzechy zapian – ajurweda

W tradycji ajurwedyjskiej proszek z orzechów piorących (reetha) używany był o mycia włosów, prań ubrań, mycia naczyń, ozdób, a nawet rąk i ciała w czasie kąpieli. W końcu jest to detergent Natury, który jest naturalnym substytutem mydła do mycia wszystkiego. Nie wywołuje skutków ubocznych oraz posiada wiele korzyści.

Korzyści z używania orzechów zapian

Orzechy zapian - ajurweda

1. Równoważenie trzech doszy

Zapowiada to zdrowie i piękną głowę mocnych, wspaniałych włosów. Proszek reetha to również naturalna odżywka do włosów, środek zmiękczający włosy oraz substancja rozplątująca włosy.

2. Naturalna substancja przeciwbakteryjna i przeciwpasożytnicza

Według ajurwedyjskich pism, reetha to naturalna substancja antybakteryjna. Obecne badania, w tym badania kliniczne,  potwierdzaj ten fakt. W badaniu opublikowanym przez International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences  wodne ekstrakty biologicznego środka powierzchniowo czynnego z tych owoców, skutecznie zwalczają Micrococcus luteus, Escherichia coli i inne bakterie. Ekstrakt z tej substancji może być wykorzystywany w ziołowych produktach do pielęgnacji nie tylko ze względu na właściwości odżywcze, ale również ze względu na działanie baleriobójcze.

W innym badaniu wykazano znaczną aktywność  bakteriobójczą reethy w przypadku dwudziestu fitopatologicznych szczepów bakterii oraz jej potencjalne działanie grzybobójcze. Proszek z orzechów piorących jest również nietoksyczny, nawet w dużych dawkach.

Reetha działa skutecznie przeciwko wszom i innym pasożytom, które mogą bytować w skórze głowy. Jest również skutecznym czynnikiem przeciwgrzybicznym, przeciwświądowym oraz przeciwinfekcyjnym. Skuteczny przy wszach, które przynoszą dzieci ze szkoły!