W Ajurwedzie wyróżniamy siedem dhatus, czyli najważniejszych tkanek ciała. Są to rasa(osocze i limfa), rakta (krew), mamsa (mięśnie), meda (tkanka tłuszczowa), asthi (tkanka kostna), madżadża (szpik kostny) oraz śukra (płyny rozrodcze). Termin dhatu tłumaczony jest jako “to, co zapewnia siłę i trwałość”, lub to, co “podtrzymuje i odżywia”. Dhatu jest to w pewnym sensie to, co buduje nasze ciało oraz zapewnia mu siłę i trwałość.
Siedem DHATUS
- Rasa, czyli płyny organizmu, jak sok trawienny, limfa oaz osocze. Dzięki prawidłowemu trawieni rasa pobiera odpowiednie składniki odżywcze, dzięki czemu odżywia nasze ciało. Śluz jest tutaj zbędnym produktem przemiany materii. Pokarmy zaburzające równowagę tej tkanki, to tłuste i słodkie potrawy. Pokarmy, które równoważą ją to warzywne i owocowe soki lub aloes.
- Rakta, czyli krew, która związana jest z czerwonymi ciałkami krwi. Zadaniem jej jest wzmocnienie ciała, z kolei zbędnym produktem przemiany materii jest żółć. Korzystne są tu pokarmy bogate w makro- i mikroelementy. Szczególnie żelazo (pietruszka, pełne ziarna, ziemniaki, owoce, rodzynki, nasiona dyni lub słonecznika, orzechy. Produkty zaburzające prawidłowe funkcjonowanie tej tkanki to produkty pobudzające wydzielanie soków żołądkowych.
- Mamsa, tkanka mięśniowa, która odpowiada za mięśnie szkieletowe ciała i wpływa na ich kształt. W tym przypadku produktem przemiany materii są wszystkie substancje, które gromadzą się w otworach ciała (woskowina w uszach, mastka, śluz). Do dobrego rozwoju tkanki mogą przysłużyć się produkty bogate w białko, jak strączki, orzechy i ziarna, nabiał, kasza oraz aminokwasy.
- Meda, czyli tkanka tłuszczowa, która znajduje się w kończynach i na tułowiu. Zbędnym produktem przemiany materii jest tutaj pot. Tkanka ta głównie zapewnia odpowiednie nawilżenie, a jej rozwojowi sprzyja spożywanie świeżych produktów, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pokarmy tłuste oraz ciężkostrawne będą zaburzały jej funkcjonowanie.
- Asthi, czyli tkanka kostna (wszystkie kości), która zapewnia wsparcie całego ciała. Zbędnymi produktami przemiany materii są tutaj paznokcie, włosy na ciele oraz broda. Zbyt dużo białkowych produktów oraz rafinowanego cukru przyczynia się do pogorszenia stanu tej tkanki. Pokarmy bogate w makro- i mikroelementy poprawiają jej stan.
- Madżadża, czyli szpik kostny, którego funkcją jest wypełnienie przestrzeni kości. Łzy są zbędnym produktem przemiany materii tego dhatu. Stres podczas jedzenia ma niekorzystny wpływ na formowanie się tej tkanki, z kolei pokarmy białkowe oraz bogate w witaminę B zapewniają jej prawidłowy rozwój/
- Śukra, czyli męskie i żeńskie płyny rozrodcze, które umożliwiają rozmnażanie oraz produkcję odżas (wzmocnienie odporności organizmu). Niekorzystny wpływ na rozwój tej tkanki mają negatywne uczucia podczas posiłku (lęk, niepokój), natomiast pozytywnie wpływa tu spożywanie pokarmów odżywczych, jak ghee lub zioła (aswaganda).
Diagnoza
Jedzenie to nie tylko składnik, który wpływa na poziom dosz, ale również jest to składnik, który pomaga formować się tkankom ciała, aby te ułatwiały nam funkcjonowanie w codziennym życiu. Jeżeli diagnozujemy chorobę, musimy przyglądnąć się temu, która dosza i które właściwości zostały zaburzone oraz w którym z siedem DHATUS.