Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Miedziana butelka na wodę to świetny sposób na poprawę odporności oraz zmniejszenie śladu węglowego. Woda pitna z miedzianej butelki ma zdecydowanie wiele zalet zdrowotnych. Jest to lepsze trawienie, gojenie się ran i poprawa zdrowia tarczycy. Już od dawna dla większości indyjskich gospodarstw tradycyjną metodą oczyszczenia wody pitnej było przechowywanie jej w miedzianych naczyniach. Technika ta pomaga zabijać mikroorganizmy i inne szkodliwe patogeny. W ostatnim czasie trend używania miedzianych naczyń ponownie się nasilił. W artykule dowiedziesz się więcej o jej zaletach i ewentualnych skutkach ubocznych. Miedziana butelka na wodę – wady i zalety.

Miedziana butelka – wady i zalety

Korzyści miedzianej butelki na wodę

Woda pitna z najlepszych i czystych miedzianych butelek ma niezliczone korzyści zdrowotne. Butelka miedziana uwalnia jony miedzi do wody pitnej, co zwiększa jej pH, poprzez tak zwany „efekt alkalizujący”. Uwolnienie jonów zajmuje kilka godzin, a przechowywana woda miedziana wspiera wiele funkcji organizmu. Ajurweda zaleca używanie miedzianych naczyń do przechowywania wody, ponieważ równoważy dosze Vata, Kapha i Pitta. Oto lista korzyści płynących z picia wody w miedzianych butelkach i dzbankach:

  1. Właściwości antybakteryjne,
  2. Poprawa trawienia,
  3. Działanie antyoksydacyjne miedzi,
  4. Korzyści lecznicze,
  5. Poprawa zdrowia układu krążenia i tarczycy,
  6. Zwiększenie wydajności mózgu,
  7. Korzyści dla środowiska

Woda miedziana to po prostu woda przechowywana w miedzianym pojemniku. Pozwala to na wypłukiwanie bezpiecznych ilości miedzi do wody. Mimo, że większość korzyści tej praktyki nie jest poparta badaniami naukowymi, ma ona działanie przeciwbakteryjne, które może zabijać bakterie wywołujące biegunkę w zanieczyszczonej wodzie. Jednak badania sugerują, że aby wypłukana miedź mogła zabić bakterie, woda musi być przechowywana w miedzianym naczyniu przynajmniej przez noc lub do 48 godzin. Oznacza to, że najlepszymi pojemnikami są najprawdopodobniej miedziane baniaki lub dzbanki.

Skutki uboczne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła dopuszczalną wartość miedzi na poziomie 2mg/litr. Miedź może być toksyczna w dużych ilościach, a nadmierne jej spożycie może prowadzić do objawów, takich jak nudności, wymioty i biegunka. Ponadto miedź może wchodzić w interakcje z innymi minerałami w wodzie i potencjalnie tworzyć szkodliwe związki.

Używanie butelek wykonanych z zanieczyszczonej miedzi może prowadzić do przedostawania się substancji chemicznych do wody pitnej. Podobnie mieszanie wody miedzianej z cytryną może prowadzić do kwaśnych reakcji prowadzących do nudności i wymiotów, a ta reakcja może wystąpić, gdy używasz miedzianej butelki bez wyściółki. Kiedy miedź wchodzi w interakcję z dowolnym pierwiastkiem kwasowym, uwalnia sole miedzi, takie jak niebieski witriol lub siarczan miedzi. Dlatego zalecamy spożywanie w miedzianych naczyniach zwykłej wody. Należy unikać miodu, produktów mlecznych oraz substancji zawierających cytrusy.

Pamiętaj aby, kupować naczynia, które są certyfikowane i mają wysoki standard. Należy również pamiętać, że po podgrzaniu naczynia miedziane mogą uwalniać wiele jonów miedzi i może to prowadzić do toksyczności miedzi. Jednym ze sposobów identyfikacji nadmiernej zawartości miedzi w wodzie jest metaliczny posmaku.

Objawy wskazujące na zatrucie miedzią:

  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Mdłości
  • Gorączka
  • Ból głowy
  • Ślady krwi w wymiocinach
  • Ciemny lub czarny stolec
  • Żółknięcie oczu i skóry

Toksyczności miedzi mogą również towarzyszyć objawy psychologiczne, takie jak:

  • Drażliwość
  • Lęk
  • Czuć się zaszczyconym
  • Wahania nastroju
  • Smutek
  • Problemy z koncentracją

Jeśli chodzi o wodę przechowywaną w miedzianych pojemnikach, nawet przez okres do 16 godzin, badania pokazują, że ilość wyługowanej miedzi jest znacznie poniżej limitów bezpieczeństwa WHO. Natomiast zwolennicy tego trendu sugerują ograniczenie spożycia wody zawierającej miedź do 3 filiżanek (710 ml) dziennie.

Biorąc pod uwagę liczne korzyści zdrowotne wody miedzianej, takie jak właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, zdecydowanie ten trend jest godny poparcia. Wymaga to jednak wielu środków ostrożności!  Kupuj naczynia od renomowanego sprzedawcy sprzedającego wysokiej jakości naczynia miedziane. Używając miedzianych butelek nie mieszaj wody pitnej z innymi substancjami, aby uniknąć problemów żołądkowych! I na koniec, utrzymuj miedzianą butelkę czystą i wypolerowaną, aby uniknąć reaktywności miedzi.