Naturalne terapie ajurwedyjskie

Ajurweda to starożytny system medycyny wywodzący się z Indii. Oferuje on holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia. Zakorzenione w równowadze umysłu, ciała oraz ducha, zabiegi ajurwedyjskie kładą nacisk na naturalne terapie, nawyki żywieniowe i zmiany stylu życia dostosowane do unikalnej budowy ciała danej osoby. Naturalne terapie ajurwedyjskie.

Naturalne terapie ajurwedyjskie

1. Abhyanga (ajurwedyjska kuracja olejkowa)

Abhyanga to tradycyjny zabieg na całe ciało z wykorzystaniem ciepłych olejków na bazie ziół. Zabieg ten odżywia skórę, rozluźnia mięśnie i poprawia ogólne samopoczucie, jednocześnie relaksując umysł i usuwając zanieczyszczenia.

  • Poprawia krążenie
  • Odtruwa organizm
  • Poprawia strukturę i koloryt skóry
  • Redukuje stres i niepokój oraz łagodzi układ nerwowy
  • Wspomaga dobry, głęboki sen w nocy
  • Poprawia wytrzymałość i energię
  • Buduje ojas (odporność i soczystość)
  • Smaruje mięśnie i stawy

2. Shirodhara (olej na czoło) zabieg równoważący

Naturalne terapie ajurwedyjskie

Shirodhara to polewanie czoła ciepłym, ziołowym olejkiem, szczególnie w okolicy „trzeciego oka”. Synchronizuje fale mózgowe oraz koordynuje i uspokaja umysł, zmieniając wzorce zachowań i z czasem lecząc traumę (łagodzi stres i niepokój, poprawia jakość snu, zwiększa jasność umysłu i koncentrację oraz leczy niektóre bóle głowy i migreny).

3. Marma (punkty energetyczne) – zabieg równoważący

Marma Balancing jest podobna do akupresury, ale pochodzi z Ajurwedy, więc system jest nieco inny. Zabieg ten wykorzystuje energię siły życiowej (Pranę), aby zrównoważyć ciało, umysł i duszę (poprawia przepływ energii, łagodzi ból i napięcie, poprawia pracę narządów oraz wspomaga relaks i dobre samopoczucie).

4. Kati Basti (zbiornik olejku na Sacrum)

Zbiornik, wykonany z ciasta z mąki pszennej i mąki z czarnej ciecierzycy, nakłada się na kość krzyżową. Zbiornik ten wypełniony jest ciepłym olejkiem ziołowym, który wnika głęboko w dolną część pleców, łagodząc ból kręgosłupa i problemy z dyskiem. Nałożenie tego zbiornika olejku na kość krzyżową działa również uspokajająco i kojąco na doshę vata oraz układ nerwowy.

5. Zabieg na dłonie/głowę/twarz/stopy

Na twarz nakładamy olejki na bazie ziół, a następnie nakładamy glinkę. Ponieważ glinka wysusza i detoksykuje skórę, na dłoniach i stopach wykonywana jest praca sprzyjająca relaksowi w każdej komórce ciała. Po usunięciu glinki na twarzy delikatnie stymuluje się punkty Marma (podobne do punktów akupresury). Zabieg ten działa wyjątkowo kojąco na układ nerwowy i doszę vata, dzięki skupieniu uwagi na głowie, twarzy, szyi, dłoniach i stopach.

6. Garshana (złuszczanie rękawiczkami z surowego jedwabiu)

Przy użyciu rękawiczek z surowego jedwabiu energicznie szorujemy nasze ciało. Peeling otwiera pory ciała, aby olej mógł wniknąć głębiej, złuszcza skórę, rozluźnia mięśnie oraz pobudza krążenie krwi i limfy.

7. Lepana (glinka detoksykująca)

Organiczna glinka ziemna Fullera mieszana jest z ziołami i nakładana na ciało. Ten zabieg jest niesamowicie chłodzący i uziemiający. Glinka i zioła uwalniają toksyny głęboko w tkankach ciała, pozostawiając promienną skórę. Zabieg ten stosuje się po zabiegu na bazie oleju, takim jak Abhyanga.

8. Swedana (ziołowa terapia parowa)

Polega ona na kąpieli parowej z naparami ziołowymi, które powodują pocenie się. Często używana jest w połączeniu z Abhyangą w celu zwiększenia jej korzyści. Połączenie Abhyangi i terapii parowej niezwykle uspokaja vata. Ciepło pary pomaga olejowi wniknąć w skórę i rozluźnić obolałe, sztywne mięśnie.

9. Udvartana (aplikacja suchego proszku)

Udvartana to głęboko oczyszczająca, sucha aplikacja proszków ziołowych. Jest szczególnie skuteczna u osób z zaburzeniami równowagi doszy Kapha, ponieważ pomaga zmniejszyć nadmiar tłuszczu i retencję płynów. Mąkę z ciecierzycy, mąkę jęczmienną i indywidualnie dobrane zioła łączy się i nakłada na ciało. Mąka jęczmienna pomaga otworzyć pory, a mąka z ciecierzycy i zioła absorbują nadmiar wilgoci i toksyn.

10. Nasya (terapia donosowa)

Nasya polega na podawaniu przez nozdrza leczniczych olejków lub ekstraktów ziołowych.Terapia ta jest bardzo korzystna przy problemach z oddychaniem. Jasność umysłu to kolejna korzyść, ponieważ ajurweda uważa, że podawanie leków przez nozdrza to bezpośrednia droga do mózgu.

11. Gandusha i Kavala (ssanie oleju)

Gandusha to tradycyjna praktyka ajurwedyjska polegająca na trzymaniu oleju w ustach w celu poprawy zdrowia jamy ustnej i detoksykacji. Ajurweda postrzega usta jako bramę do ogólnego stanu zdrowia.  Zabieg ten poprawia higienę jamy ustnej, redukuje nieświeży oddech, wzmacnia zęby i dziąsła oraz detoksykuje jamę ustną i ciało.

12. Panchakarma (detoksykacja i oczyszczanie)

Naturalne terapie ajurwedyjskie

Panchakarma to kompleksowy 21-28-dniowy program detoksykacji, który działa zarówno na ciało, jak i umysł. Podczas tego zabiegu stosowana jest jedna lub więcej z pięciu głównych procedur:

1. Vamana (terapia wymiotów): wywoływanie wymiotów w celu usunięcia toksyn z żołądka.

2. Virechana (terapia przeczyszczająca): Stosowanie środków przeczyszczających w celu oczyszczenia jelit.

3. Basti (terapia lewatywą): lewatywy lecznicze w celu oczyszczenia jelita grubego.

4. Nasya (podawanie do nosa): podawanie olejków ziołowych przez nozdrza w celu oczyszczenia zatok i umysłu.

5. Raktamoksza (Terapia Upuszczania Krwi): Usuwanie toksyn z krwiobiegu.

Te działania łączymy z kuracjami, ziołami, prostym jedzeniem i czasem na odpoczynek.

13. Rasayana (terapia odmładzająca)

Rasayana to szeroka gama zabiegów terapeutycznych oraz preparatów ziołowych, które starannie opracowane mają na celu ożywić zarówno ciało fizyczne, jak i zdolności umysłowe. Te odmładzające praktyki harmonizują ciało i umysł, a dzięki nim można osiągnąć nie tylko długowieczność, ale także poczucie witalności i dobrego samopoczucia. Preparaty ziołowe stosowane w terapiach Rasayana są starannie dobierane ze względu na ich silne właściwości odmładzające, których celem jest przywrócenie równowagi i optymalizacja wrodzonych zdolności organizmu do leczenia.

Ajurweda oferuje bogatą i różnorodną gamę zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb, promujących zrównoważone i zdrowe życie. Dzięki nim można osiągnąć całościowe dobre samopoczucie oraz harmonię pomiędzy umysłem, ciałem i duchem. Niezależnie od tego, czy chodzi o zmiany w diecie, leki ziołowe czy specjalistyczne terapie, zabiegi ajurwedyjskie zapewniają ponadczasową drogę do optymalnego zdrowia.


Podobne wpisy