Herbata Tulsi, zajmuje w ajurwedzie bardzo znaczące miejsce. Nosi nazwę Świętej Bazylii i kultywowana jest od 5000 lat. Ze względu na unikalne właściwości zdrowotne, herbata Tulsi stała się znana także w krajach zachodnich. Przeprowadzono współcześnie wiele badań naukowych tego super zioła jakim jest Tulsi.  Wyniki tych badań potwierdziły  niezwykłe właściwości terapeutyczne Tulsi (Ocimum Tenuiflorum).

Cudowne właściwości  herbaty Tulsi, od wieków uznawanej w Indiach za królową wszystkich ziół

Z tego powodu Tulsi może stać się najlepszym lekarstwem do walki z przeziębieniem , czy grypą ponieważ lekarze ajurwedyjscy uważają Tulsi za bardzo potężne zioło w walce z wirusami. Obecny w liściach aktywny składnik Eugenol zawiera kwasy ursolowy i karwakrol, które posiadaja własciwości antybakteryjne. Herbata z Tulsi bogata jest w przeciwutleniacze, które pomagają organizmowi zwalczać wolne rodniki, które odpowiadają za liczne choroby o podłożu zwyrodnieniowym. Regularne picie herbaty Tulsi przynosi szereg korzyści zdrowotnych jak:
 • utrata masy ciała
 • zmniejszenie stresu
 • polepszenie trawienia
 • wzmocnienie układu nerwowego
 • zmniejszenie bólów głowy
 • zapalenie stawów
 • polepszenia układu oddechowego
 • zmniejsza gorączkę
 • polepszenia układu sercowo- naczyniowy
 • zdrowie jamy ustnej.
 • polepsza skórę i włosy

Dlaczego warto codziennie popijać herbatę Tulsi

Herbata Tulsi zana również jako „królowa ziół”, święta bazylia lub tulsi to najświętsze zioło w Indiach. Ma szerokie zastosowanie w praktykach kulinarnych. Od wieków znany jest ze swoich leczniczych zastosowań w ajurwedzie, co czyni go skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości.

 

 

Według książki Healing Foods wydanej przez DK Publishing, święta bazylia zawiera szereg naturalnych przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w ochronie tkanek organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Tulsi we wszystkich postaciach – suszone, świeże i sproszkowane ma kilka właściwości leczniczych. Regularne żucie kilku liści tulasi może być dla Ciebie bardzo korzystne, ale czy wiesz, że popijanie herbaty tulasi może być jeszcze lepsze?
Oto kilka powodów, dla których zdecydowanie powinieneś pominąć popijanie zwykłej herbaty i zamiast tego zdecydować się na herbatę tulasi:

Zapobiega zaburzeniom układu oddechowego

Herbata Tulsi pomaga zapobiegać niektórym chorobom układu oddechowego, od przeziębienia i kaszlu po zapalenie oskrzeli i astmę. Posiada właściwości immunomodulujące (pomaga wzmocnić odporność), przeciwkaszlowe (pomaga w łagodzeniu kaszlu) i wykrztuśne (pomaga wydalaniu flegmy) przynoszące ulgę w układzie oddechowym. Zawiera również pewne olejki, które pomagają złagodzić zatory.
Herbata Tulsi pomaga zapobiegać niektórym chorobom układu oddechowego, od przeziębienia i kaszlu po zapalenie oskrzeli i astmę. Pokonuje stresWedług niektórych badań herbata tulsi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonu kortyzolu w organizmie, który jest znany jako hormon stresu. Obniża poziom kortyzolu, uwalniając Cię od stresu. W rzeczywistości wiadomo, że łagodzi różne objawy depresji, które mogą obejmować lęk.

Reguluje poziom cukru we krwi

Przejdź na zwykłą herbatę mleczną i wybierz tę, ponieważ pomaga ona znacznie obniżyć poziom cukru we krwi. Codzienne spożywanie herbaty tulsi może również pomóc w ułatwieniu metabolizmu węglowodanów i tłuszczów, dodatkowo zapewniając, że cukier we krwi jest wykorzystywany do produkcji energii.

Utrzymuje zdrowie zębów i jamy ustnej

Obecność właściwości przeciwdrobnoustrojowych w herbacie tulasi pomaga zwalczać szkodliwe bakterie i zarazki w jamie ustnej. Działając jako odświeżacz do ust, może też ograniczyć nieświeży oddech.

Działa przeciwzapalnie na stawy i przewód pokarmowy.

Herbata Tulsi jest prosta w przygotowaniu; wystarczy wziąć szklankę wody i zalać. Pozwól wodzie wchłonąć kolor i smak. Po około trzech minutach odcedź herbatę w szklance. Możesz pić tę herbatę bez zmian lub dodać do niej łyżeczkę miodu i pół łyżeczki soku z cytryny, aby uzyskać dodatkowy smak i korzyści. W rzeczywistości możesz również dodać kardamon i imbir podczas przygotowywania herbaty. Więc zrób dla siebie niesamowitą herbatę tulsi i zadbaj o zdrowie i sprawność!