Chyawanprash: tradycyjny indyjski bioaktywny  (rasajana) suplement zdrowotny starożytnego wschodu.

Chyawanprash (CP) (znany również jako chyavanaprasha, chyavanaprash, chyavanaprasam i chyawanaprash) składa się z dwóch leksów: „ Chyawan ” i „ Prasha ”. Słowo Chyawan to imię szałwii, które również symbolizuje „zmianę zwyrodnieniową”. Prasha oznacza lek lub środek spożywczy nadający się do spożycia. Rzeczywiście, CP jest wszechstronnym tonikiem „metabolicznym”; zawiera różnorodne zioła i służy do promowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Chyawanprash to starożytna indyjska receptura (dżem ziołowy), przygotowywana według tradycyjnej ajurwedyjskiej receptury, wzbogacona kilkoma ziołami, ekstraktami ziołowymi i przetworzonymi minerałami. Uważany przez wielu ekspertów za niezbędny suplement zdrowotny. CP istnieje od wieków. Chyawanprash ma wiele zalet zdrowotnych i był szeroko stosowany od czasów starożytnych jako suplement zdrowotny i lek wzmacniający odporność i długowieczność. Chyawanprash był częścią życia każdego Hindusa od dnia jego narodzin, niezależnie od czynników społeczno-kulturowych, politycznych i naukowych.

Rasayana, gałąź ajurwedy, obejmuje szereg specjalistycznych podejść mających na celu przedłużenie życia, zapobieganie starzeniu się i chorobom, eliminowanie procesów zwyrodnieniowych i promowanie doskonałego zdrowia. Ze wszystkich formuł rasajany wyliczonych w okresie klasycznym i średniowiecznym, CP niewątpliwie wyróżnia się jako najważniejszy. Formuła ta poczyniła duże postępy jako produkt dostępny bez recepty, odkąd wszedł na rynek konsumencki w latach pięćdziesiątych. Jest wysoko ceniony za przynoszenie wielu korzyści zdrowotnych i zajmowanie się profilaktycznymi, promocyjnymi i leczniczymi aspektami zdrowia.

Chyawanprash składa się z miazgi Amla / Amalaki ( Phyllanthus emblica / indyjski agrest) jako bazy i jest uważana za najskuteczniejszą rasajanę w utrzymaniu homeostazy. Chyawanprash, który zawiera Amlę, ma mieszany smak, łączący w sobie właściwości słodkie, kwaśne, gorzkie, cierpkie i cierpkie. Regularnie przyjmowany zachowuje funkcje fizjologiczne i odmładza cały organizm.

 

 

Chyawanprash (CP) to ajurwedyjski suplement zdrowotny, który składa się z super skoncentrowanej mieszanki bogatych w składniki odżywcze ziół i minerałów. Ma na celu przywrócenie wyczerpanych rezerw siły życiowej ( ojas ) oraz zachowanie siły, witalności i witalności, jednocześnie opóźniając przebieg procesu starzenia. Chyawanprash jest formułowany poprzez przetwarzanie około 50 ziół leczniczych i ich ekstraktów, w tym główny składnik Amla(Agrest indyjski), będący najbogatszym na świecie źródłem witaminy C. Preparat Chyawanprash polega na przygotowaniu wywaru z ziół, a następnie sporządzeniu ekstraktu z suszu, następnie wymieszaniu z miodem i dodaniu aromatycznych proszków ziołowych (czyli goździków, kardamonu i cynamonu) standardowo. Gotowy produkt ma konsystencję dżemu owocowego oraz słodko-kwaśno-pikantny smak.

Nietypowa nazwa CP wywodzi się z legendy o Chyawan Rishi , który był leśnym mędrcem. Różne starożytne święte traktaty, takie jak Mahabharata , Purany itp., Opisują, w jaki sposób bliźniacy bracia Ashwini Kumar (królewscy lekarze bogów w epoce wedyjskiej) wynaleźli ten wieloziołowy preparat, aby uczynić mędrca Chyawan Rishimłodszy i poprawiają jego witalność i siłę. Preparat został przygotowany w jego pustelni na wzgórzu Dhosi w pobliżu obszaru Narnaul, w stanie Haryana w Indiach; czerpiąc swoją nazwę od starożytnego mędrca, formuła została nazwana „Chyawanprash”. Przestrzegał surowych praktyk, aby osiągnąć oświecenie, a to uczyniło go słabym, wychudzonym i postarzałym. Aby odzyskać młodość, witalność i siłę, użył CP. Najważniejsza historycznie zarejestrowana recepta na CP jest opisana w Charaka Samhita , starożytnym klasyku ajurwedy, gdzie jest ceniona jako lepsza od wszystkich innych ziołowych toników odmładzających.