Według starożytnych pism ajurwedyjskich codzienne namaszczanie się olejem daje ogromne korzyści, szczególne jeśli chodzi o opóźnianie starzenia. Poprawia to siłę ciała, odżywia skórę, mięśnie, stawy i ścięgna odżywczymi olejkami i wzmacnia wytrzymałość fizyczną usuwając zmęczenie. Masaż olejem z ajurwedyjskiego punktu widzenia skutecznie neutralizuje podrażnienie doszy vata. Aplikacja specjalnych olejów na głowę przynosi korzyści dla wzroku, snu, cery, a także wydłuża życie.

Ajurwedyjski masaż głowy (shirobhayanga)

Masaż głowy obejmuje zarówno twarz, jak i skórę głowy. Zapobiega to nie tylko przedwczesnemu siwieniu i łysieniu, ale również odżywia wszystkie narządy zmysłów, zapobiega bólom głowy, poprawia jakość snu. Sprawia, że skóra twarzy piękna i lśniąca.

Tradycja ajurwedyjska zaleca natłuszczanie skóry głowy wraz z pełnym masażem codziennie. Dla wielu osób, którzy prowadzą aktywne życie, jest to zapewne niewykonalne. W takim przypadk zaleca się nakładanie oleju na skórę głowy na krótki czas przed myciem głowy. Zapewni to skórze głowy codzienną dawkę wzmacniającego zdrowie oleju.

Przy suchej skórze i łupieżu wystarczy nałożyć cienką warstwę oleju na skórę głowy (nie na same włosy) i myć głowę co kilka dni. Wystarczy nałożyć olej na opuszki palców i ostrożnie włożyć je pomiędzy włosy, aby dotknąć jedynie skóry. Następnie delikatnie wmasowujemy olej, co odżywia skórę głowy i redukuje objawy suchości. Praktyka ta cudownie odżywia włosy, ich cebulki oraz zmniejsza problem puszących się włosów oraz rozdwojonych końcówek.

Oleje do masażu i ich cechy

Ajurwedyjski masaż głowy (shirobhayanga)

  1. OLEJ SEZAMOWY – równoważy trzy dosze, najlepszy jest czysty, tłoczony na zimno, z czarnych ziaren. Te z szarych i białych ziaren mają kiepską jakość. Olej ten jest najlepszy na problemy z włosami, jak przedwczesne łysienie i siwienie. Posiada właściwości opóźniające starzenie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.
  2. OLEJ KOKOSOWY – pacyfikuje głównie pittę. Aby uzyskać większą skuteczność warto zmieszać go z olejem sezamowym. Odżywia on włosy i skórę, chłodzi ją i natłuszcza. Redukuje ciepło i wysypkę (nie jest tak skuteczny przy bólu jak olej sezamowy).
  3. OLEJ MIGDAŁOWY – pacyfikuje głównie vatę, odżywia zmysły i układ nerwowy. Działa wspaniale przeciw starzeniu oraz dodaje siły.
  4. OLEJ RYCYNOWY – pacyfikuje vatę i kaphę. Działa przeciw starzeniu oraz odmładzająco. Poprawia koloryt skóry oraz pomaga zwalczyć stan zapalny mięśni.
  5. OLEJ GORCZYCOWY -pacyfikuje głównie kaphę (posiada silny zapach). Neutralizuje świąd skóry i infekcje grzybiczne, przynosi ulgę w bólu, rozgrzewa ciało (Pamiętaj! nie zbliżaj do oczu). Antytoksyczny oraz przeciwcellulitowy, działa przeciw otyłości.
  6. MASŁO – świeże, domowe, z mleka krowiego. To skuteczna terapia przeciwzmarszczkowa, zmiękcza skórę na tyle delikatnie, że można pielęgnować nim skórę noworodka (od siódmego dnia życia).
  7. GHEE – pacyfikuje vatę i pittę. Nie jest stosowane samodzielnie ale można go dodać do każdego innego oleju (jako dodatkowy składnik). Neutralizuje silną suchość skóry lub uczucie pieczenia skóry.

Według badań ajurwedyjski masaż głowy (shirobhayanga) nie tylko odżywia wszystkie narządy zmysłów, zapobiega bólom głowy ale również redukuje poziom stresu oraz korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.