Dawna tradycja w Indiach mówi, że jeśli pijemy wodę z naczynia miedzianego, to długo możemy zachować dobre zdrowie. Wiele osób przechowuje nawet dzisiaj wodę w dzbanach, butelkach, czy kubkach wykonanych z czystej miedzi, aby polepszyć  wodę pitną. Ta indyjska tradycja picia wody z naczynia miedzianego opiera się na starym systemie medycznym zwanym Ajurwedą. Poniżej, zaledwie kilka z długiej listy korzyści jakie płyną z picia wody z naczynia miedzianego o którym mówi Ajurweda:

Zabija bakterie

Miedź sterylizuje wodę. Niszczy bakterie powodujące biegunkę, takie jak E. coli i inne. Woda przechowywana w naczyniach miedzianych jest naturalnie oczyszczona.

Reguluje czynność tarczycy

Miedż jako minerał śladowy jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. W większości przypadków, niedobór miedzi powoduje problemy związane z tarczycą. 

Leczy ból stawów

Miedź posiada bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Pomaga leczyć ból stawów, który zazwyczaj jest spowodowany przez reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczy rany

Miedź przyspiesza proces powstawania nowych komórek co przyczynia się do szybszego wyleczenia rany. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne, które zapobiegają rozwojowi infekcji.

Stymuluje pracę mózgu

Miedź pomaga w syntezie lipidów, które budują osłonki mielinowe. Miedz zapobiega także powstawaniu drgawek.

Poprawia trawienie

Miedź przyczynia się do właściwego pobudzenia skurczu i rozkurczu żołądka, co prowadzi do właściwego procesu trawienia. Dlatego, woda pitna zawierająca miedź pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny.

Anemia

Miedź pomaga w produkcji hemoglobiny w organizmie.

Chroni przed wolnymi rodnikami

Miedź posiada silne właściwości przeciwutleniające. Pomaga naprawić w organizmie szkody spowodowane przez wolne rodniki.

Spowalnia proces starzenia

Miedź jako silny przeciwutleniacz pomaga wygładzać drobne zmarszczki skóry.

Równoważy trzy dosze

Według starożytnej ajurwedy, miedź posiada zdolność zrównoważenia wszystkich trzech dosz w organizmie: Vata, Pitta, Kapha