Dawna tradycja w Indiach mówi, że jeśli pijemy wodę z naczynia miedzianego, to długo możemy zachować dobre zdrowie. Wiele osób przechowuje nawet dzisiaj wodę w dzbanach, butelkach, czy kubkach wykonanych z czystej miedzi, aby polepszyć wodę pitną. Ta indyjska tradycja picia wody z naczynia miedzianego opiera się na starym systemie medycznym zwanym Ajurwedą. Poniżej, zaledwie kilka z długiej listy korzyści jakie płyną z picia wody z naczynia miedzianego o którym mówi Ajurweda:
Zabija bakterie
Miedź sterylizuje wodę. Niszczy bakterie powodujące biegunkę, takie jak E. coli i inne. Woda przechowywana w naczyniach miedzianych jest naturalnie oczyszczona.
Reguluje czynność tarczycy
Miedż jako minerał śladowy jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. W większości przypadków, niedobór miedzi powoduje problemy związane z tarczycą.
Leczy ból stawów
Miedź posiada bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Pomaga leczyć ból stawów, który zazwyczaj jest spowodowany przez reumatoidalne zapalenie stawów.
Leczy rany
Miedź przyspiesza proces powstawania nowych komórek co przyczynia się do szybszego wyleczenia rany. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne, które zapobiegają rozwojowi infekcji.
Stymuluje pracę mózgu
Miedź pomaga w syntezie lipidów, które budują osłonki mielinowe. Miedz zapobiega także powstawaniu drgawek.
Poprawia trawienie
Miedź przyczynia się do właściwego pobudzenia skurczu i rozkurczu żołądka, co prowadzi do właściwego procesu trawienia. Dlatego, woda pitna zawierająca miedź pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny.
Anemia
Miedź pomaga w produkcji hemoglobiny w organizmie.
Chroni przed wolnymi rodnikami
Miedź posiada silne właściwości przeciwutleniające. Pomaga naprawić w organizmie szkody spowodowane przez wolne rodniki.
Spowalnia proces starzenia
Miedź jako silny przeciwutleniacz pomaga wygładzać drobne zmarszczki skóry.
Równoważy trzy dosze
Według starożytnej ajurwedy, miedź posiada zdolność zrównoważenia wszystkich trzech dosz w organizmie: Vata, Pitta, Kapha